Хто врятує Україну і до чого тут комунікації
Теперішня криза в Україні викликає відчуття дежавю шестирічної давнини: держава знову не готова до екзистенційних викликів.
Теперішня криза в Україні викликає відчуття дежавю шестирічної давнини: держава знову не готова до екзистенційних викликів. Тоді, у 2014-му, на захист України стали добровольці, волонтери і бізнес, які замінили собою державні інституції, армію, розграбовану казну. Сьогодні знову на тлі розгублених заяв чиновників підприємці й активісти обирають діяти. Бізнесмени закуповують апарати штучної вентиляції легень, організовують підвіз людей на роботу та проводять безкоштовні онлайн-консультації, а волонтери самовіддано допомагають медикам і людям похилого віку.
Ми проходимо черговий тест на стійкість і людяність. Ця криза, як лакмус, проявить усіх: і держави, і людей, і компанії. Хтось, як це уже не раз бувало в нашій історії, віддає останнє і ризикує власним життям, а хтось намагається заробити всі гроші чи купує мерседеси. Важливо пам'ятати – кризи проходять, а любов і ненависть залишаються.
Пригадую, як три роки тому через бездіяльність чиновників МОЗ зірвався проєкт з упровадження екстреної медичної допомоги на мотоциклах – Мотошвидка. Наша агенція розробила для нього всю комунікацію, тому ця історія для нас особиста. Подібна модель існує у багатьох країнах світу, а її ефективність вимірюється тисячами врятованих життів. Та на наших дорогах ми так і не побачили мотошвидких. Це показовий приклад, який характеризує вітчизняну недореформовану недофінансовану систему охорони здоров’я, заручниками якої сьогодні стали всі ми.
Суспільство має прокинутися. Така медицина не врятує. І позиція страуса теж не врятує – ні в бізнесі, ні в політиці, ні у повсякденному житті. А що ж врятує? Вірність демократичним цінностям, соціальна відповідальність бізнесу і солідарність. Маємо приклад північно-європейських країн, де ця комбінація забезпечує економічне процвітання держав і лідерство в рейтингу щастя людей. Вона також дозволяє створювати стабільний бізнес-клімат в умовах постійної турбулентності. Зрештою, це не тільки про гуманізм чи емпатію – це про далекоглядність, адже йдеться про той самий маркетинг тільки на три кроки вперед.
Великий бізнес більше не може собі дозволити безпозиційність. Численні прояви ксенофобії, лукізму і расизму з боку D&G обернулися для компанії у 2018 році скасуванням шоу і багатомільйонними втратами. А чітке позиціюнування Adidas як компанії, що дбає про довкілля (з 2015 року вони виготовляють взуття з переробленого пластику, зібраного із дна світового океану) принесло їй любов споживачів і репутаційні бонуси.
У бізнесі позиційність і успішна самопрезентація будуються досить швидко і ефективно завдяки цілісній комунікації бренду. Наявність комунікаційної стратегії для вирішення маркетингових завдань та примноження соціального капіталу давно стала практикою не тільки великого, але й середнього бізнесу.
З офіційними комунікаціями на державному рівні чи комунікацією соціальних тем все набагато складніше. Під час кризи комунікаційні провали влади можуть мати катастрофічні наслідки: паніка і хаос як результат суперечливих заяв посадовців, соціальна напруга і заворушення як відповідь на спроби протягнути рішення про «мирне врегулювання» ситуації на сході чи форсування відкриття ринку землі. Здавалося б, медійний бекграунд вищого керівництва мав би допомогти налагодити ефективну комунікацію з суспільством, але realpolitik вимагає інших підходів і практик.
Тема війни залишається у всіх сенсах больовою точкою нашого суспільства та інформаційного простору. Україна втратила у ній майже стільки ж людей, скільки весь світ від коронавірусу. І попри цей грандіозний масштаб навіть у нашому суспільстві багато громадян намагаються відмежуватися від війни, роблять вигляд, що її не існує.
Коли до нас в агенцію прийшов Мар’ян Присяжнюк, волонтер, який одразу після Майдану почав допомагати нашим захисникам на сході, з проханням допомогти з брендингом його проєкту про увічнення пам’яті загиблих воїнів, ми одразу погодилися. На світлинах, зроблених відомим французьким художником українського походження Юрієм Білаком, – рідні загиблих з речами, які нагадують їм про найдорожчих. Мати з мечем сина, який захоплювався історичною реконструкцією, працював аналітиком, але змінив мирне життя на військовий обов’язок. Дружина з обручкою загиблого чоловіка, батько з підручником японської свого вісімнадцятирічного сина… Ми розробили всю айдентику цього проєкта – неймінг, логотип, типографію. Так з’явився “PLUS 1” – проєкт про єдність і цілісність державного організму, кожен елемент якого важливий. Кожна жертва у цій війні – це плюс одна історія втрати, плюс одна потреба згадати, плюс одна відповідь агресору, плюс одна демократична держава.
Сьогодні, щоб виграти війну з агресором та битву з коронавірусом, треба, перш за все, відповідально планувати комунікації та брати до уваги стрімкі зміни, які відбуваються у світі. Але найголовніше – єднатися заради перемоги і майбутнього.
- НеБезМежне право Сергій Чаплян вчора о 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне — правильно назвати схему Дана Ярова вчора о 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко вчора о 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка вчора о 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок вчора о 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель вчора о 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко 30.06.2025 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 741
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 384
- Реформа "турботи" 251
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 120
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 114
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 7569
-
Найдорожчі весілля в історії: 5500 дронів, верблюди й нескінченна розкіш Безоса, Амбані та Чарльза
Життя 7217
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 5407
-
"Гарантії безпеки" Кадирової представлять Україну на 61-й Венеційській бієнале: деталі
Життя 4809
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4321