Захист у справах про корупційні правопорушення: конфлікт інтересів
Адміністративні правопорушення пов’язанні з корупцією: конфлікт інтересів у чиновників та/або можновладців (ст. 172-7 КУпАП). Стратегія та тактика захисту.
Відповідно до п. 2Примітки ст. 172-7 КУпАП під реальним конфліктом інтересів слід розумітисуперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькимиповноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняттярішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказанихповноважень.
В свою чергу п. 10ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлює, що приватнийінтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числізумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосункамиз фізичними чи юридичними особами.
Таким чином, зі змістовногоаналізу ст.1 та ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» дляпритягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КУпАПнеобхідно мати в сукупності такі ознаки:
- будь-який майновий чинемайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними,дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами;
- суперечність між приватнимінтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливаєна об’єктивність або неупередженість прийняття рішень.
Тобто реальний конфлікт інтересів має відбутися лише тоді, коли особа,користуючись наданими службовими повноваженнями за для задоволення приватногоінтересу приймає рішення або робить дію на користь себе або третіх осіб.
Відповідно до п. 3 Постановипленуму Верховного суду України від 25.05.1998 року за № 13 «Про практику розгляду судами справ прокорупційні діяння та інші правопорушення, пов’язані з корупцією» у справах даної категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне йоб'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280КпАП. При цьому особливу увагу
необхідно звертати на з'ясування в кожній справі таких питань:
O чи мало місцеправопорушення, за яке особа притягається до відповідальності;
O чи містить діяння склад корупційного правопорушення, передбаченого Законом;
O чи особа є винною в йоговчиненні;
O чи належить вона досуб'єктів даного правопорушення;
O чи не міститьправопорушення ознак злочину;
O чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст. 38 КпАП;
O чи немає інших обставин,що виключають провадження в справі.
В свою чергу, ст. 38КУпАП встановлює, що адміністративне стягнення може бутинакладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а притриваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення,за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповіднодо цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушеннявідповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягненняможе бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчиненняправопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяціз дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначеніу частині третій цієї статті.
Адміністративне стягнення за вчиненняправопорушення, пов’язаного з корупцією, а також правопорушень, передбаченихстаттями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладенопротягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дняйого вчинення.
Так,відповідно до Листа Міністерства юстиції України від01.12.2003 р. N 22-34-1465триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою(наприклад, проживання без паспорта,самовільне будівництво будинків або споруд тощо), припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, абопритягненням винної у невиконанні особи до відповідальності. Дуже часто ці правопорушення єнаслідками протиправної бездіяльності.
Тобтотриваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці діїбезперервно порушують закон протягом якогось часу. Інодітакий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених нанього обов'язків.
Згідно п. 20 Постанови пленуму Верховного суду України від25.05.1998 року за № 13 «Про практикурозгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов’язані зкорупцією» передбачено,що «Відповідно до ст.38 КпАП адміністративнестягнення може бути накладено на винну особу не пізніш як через два місяціз дня вчинення корупційного правопорушення при триваючому правопорушенні - через два місяці з дня його виявлення, атакож не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про відмову в порушеннікримінальної справи чи про її закриття за наявності в діях особи ознак корупційногоправопорушення.
Будь-яке поновлення, продовження чи зупинення перебігу таких строків КУпАП не передбачено.
Тому в разі закінчення строків накладення адміністративного стягнення провадження у справі має бутизакрито.
- Місто Умань: його біль вилікує שִׂמְחָה (“радість”) Олександра Смілянець вчора о 19:03
- Порушення правил експлуатації комп'ютерних систем в Україні Іван Бєдний вчора о 15:44
- Як захистити свої права у справах проти ТЦК: ключові юридичні поради. Випуск 1 Павло Васильєв вчора о 15:35
- Прийняття спадщини: сучасні виклики, нюанси та уроки міжнародної практики Світлана Приймак вчора о 14:46
- Поділ спадщини між спадкоємцями, які прийняли її на праві спільної часткової власності Євген Морозов вчора о 10:31
- Кібернасильство як форма домашнього насильства: як розпізнати і що робити? Дмитро Зенкін вчора о 09:54
- Процедура виконання виконавчого листа чи судового наказу: права сторін Павло Васильєв 09.12.2024 16:55
- Тренди нормативно-правового регулювання водневих технологій у 2024 році Олексій Гнатенко 09.12.2024 13:36
- Як українським трейдерам успішно працювати на Nord Pool: умови доступу та юридичні тонкощі Ростислав Никітенко 09.12.2024 12:25
- А3. За межами звіту Наталія Качан 09.12.2024 10:00
- Важливе право на повторну ВЛК: практичний досвід і нюанси Світлана Приймак 09.12.2024 09:54
- Адвокатські справи із корупційними злочинами: як формується відповідальність Дмитро Зенкін 09.12.2024 09:47
- Підстави усунення спадкоємців від права на спадкування за законом Євген Морозов 09.12.2024 09:46
- Мобілізували студента? Суд каже: незаконно Арсен Маринушкін 08.12.2024 17:55
- Неналежне (неповне, недостатнє) обґрунтування позовної заяви: наслідки для заявника Євген Морозов 08.12.2024 10:23
-
Ваша особистість змінюється, коли ви говорите іноземною мовою — дослідження
Життя 8021
-
Росія виводить війська. Як поразка Кремля в Сирії вплине на війну в Україні
6965
-
Чи роблять діти людей щасливішими: що кажуть дослідження
Життя 4032
-
Китай не зміг врятувати сирійську владу. Для України це черговий сигнал
Думка 3883
-
На ринку понад 100 000 вакансій – кого шукають роботодавці
Життя 3296