Відповідальна якісна журналістика
Підписатися
Підписатися
home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
24.07.2025 09:52

16 ключових змін до КПК в результаті прийняття законопроєкту №12414

Адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання ALERTES

Законопроєкт №12414 суттєво змінює баланс повноважень у кримінальному процесі. Роль Генерального прокурора посилюється.

  1. Керівника САП більше не віднесено до переліку керівників органу прокуратури.
  2. Генеральний прокурор отримує право за письмовим запитом одержувати матеріали кримінальних проваджень та доручати іншому прокурору перевірку додержання законів під час їх розслідування.
  3. Керівництво САП позбавляється права доповнювати, змінювати або відмовлятися від апеляційної чи касаційної скарги, внесеної прокурорами САП.
  4. Генеральний прокурор отримує право доручати іншому органу розслідування справи, підслідні БЕБ або НАБУ, а також передавати до БЕБ чи НАБУ справи, підслідні іншим органам.
  5. Перший заступник, заступники Генерального прокурора та керівник САП можуть визначатися процесуальними керівниками у кримінальних провадженнях виключно за рішенням Генерального прокурора.
  6. Невиконання вказівок прокурора органом досудового розслідування тягне за собою відсторонення слідчого або навіть зміну підслідності.
  7. Прокурори САП втрачають право визначати підслідність за детективами НАБУ у провадженнях за ст. 369 КК (надання неправомірної вигоди) та ст. 369-2 КК (зловживання впливом), якщо йдеться про неправомірну вигоду топпосадовцям і справа при цьому розслідується іншим органом. Це право переходить до Генерального прокурора.
  8. Прокурори САП також втрачають право погоджувати розслідування детективами НАБУ проваджень, віднесених до підслідності інших органів. Це право переходить до Генерального прокурора.
  9. Спори про підслідність у провадженнях, що можуть бути підслідні НАБУ або БЕБ, вирішує Генеральний прокурор. Керівник САП позбавляється відповідного повноваження.
  10. Невідкладний обшук відтепер виключно для врятування життя людей, при загрозі здоровʼю, статевій безпеці та переслідуванні злочинців. Прибирається спірний термін «рятування майна», замість цього чітко – вилучення доказів, але у провадженнях переважно про насильницькі злочини. Економічні та службові злочини у переліку відсутні.
  11. У разі закриття прокурором провадження щодо підозрюваного високопосадовця, учасники мають право заявити клопотання Генеральному прокурору про продовження досудового розслідування. Той або виносить постанову про закриття щодо особи, або відмовляє у задоволенні клопотання.
  12. Продовження строків досудового розслідування слідчим суддею до 12 місяців можливе лише за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором. Керівник САП втрачає відповідне повноваження.
  13. У провадженнях, підслідних НАБУ, погодження угод про визнання винуватості між прокурором і підозрюваним/обвинуваченим здійснюється не лише керівником САП та його заступниками, а також Генеральним прокурором.
  14. Особливий порядок кримінального провадження застосовується не лише до працівників і Директора НАБУ, а й до його першого заступника та заступників.
  15. Цей самий порядок буде поширено на керівника постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України, та його заступника; Прем’єр-міністра України, міністрів, їх перших заступників і заступників; державних службовців категорії «А»; директорів ДБР і БЕБ, їх перших заступників і заступників.
  16. Керівник САП позбавляється права здійснювати повідомлення про підозру зазначеним особам, а також іншим високопосадовцям.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи