Тютюновий ринок: трохи про ще одного лобіста
Акцизи на тютюн
Нещодавно писав про парламентських лобістів інтересів деяких гравців тютюнового ринку.
Є привід згадати про ще одного.
У вівторок, 27 жовтня, на робочій групі Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики були озвучені чергові пропозиції щодо оподаткування тютюнової галузі. Під шумок внесення змін до держбюджету деякі гравці тютюнового ринку намагаються пролобіювати відтермінування збільшення податків на їхню продукцію, що має відбутися вже наступного року.
Народний депутат Євген Петруняк (фракція “Слуга народу”, хто би сумнівався), що не раз був помічений у лобіюванні інтересів Винниківської тютюнової фабрики, вчергове запропонував знизити оподаткування на тютюнові відходи до 5 грн за кг.
“Слуга народу” бідкався про тяжку долю фермерів. Багато хто з них, мовляв, використовує цю сировину для захисту рослин, але ціна для них зависока. Наразі оподаткування відходів таке ж саме, як і тютюнової сировини – 1139,76 грн за кг.
Депутатів профільного парламентського комітету не розчулили стинання “слуги народу”, тому цю пропозицію не підтримали. І зрозуміло чому.
Річ у тім, що у виробництві тютюнових виробів не існує технічного регламенту щодо допустимої кількості відходів тютюну. А це означає, що можна задекларувати хоч 50% відходів і продати їх за копійки підпільним цехам, що виробляють нелегальні сигарети. Нагадаю, що близько 75% вартості кожної пачки сигарет становлять податки, що надходять до бюджету України. А з нелегальних сигарет, що робляться з відходів, зрозуміло, надходжень до держбюджету немає.
Ще одна його пропозиція пана Петруняка стосувалася відтермінування підвищення акцизів на сигарили. Зараз акциз на сигарили сплачується з ваги – ті самі 1139,76 грн за кг. Але з наступного року, згідно вже ухваленого закону № 466-ІХ, акцизи на сигарили прирівнюються до тих, що діють на сигарети. А саме: оподаткування з 1000 шт (1088,64 грн) та зміна структури акцизу – окрім специфічної ставки додається адвалорна – у розмірі 12%.
Це означає, що з кожної пачки сигарил, що коштує більше 51 грн, буде сплачуватися додатковий податок у розмірі 12%. І ця норма закону дуже не подобається одному вітчизняному виробнику, який побудував цілу імперію на сигарилах та низьких податках.
Але найцікавішою була остання ідея депутата – знизити специфічну ставку акцизу на сигарети, але підвищити адвалорну – з 12 до 16%.
Слід нагадати, що восьмирічний план збільшення специфічної ставки на тютюнові вироби прописаний у Податковому кодексі. Згідно цього плану, акциз на сигарети щорічно зростає на 20%. Його, на відміну від адвалорного, платять усі без винятку виробники за усі без винятку сигарети.
Точніше сказати, платять ті, хто веде легальний бізнес.
Що ж до адвалорного акцизу на сигарети, то він наразі складає 12% і сплачується лише з тих сигарет, вартість яких становить вище 51,06 грн.
Ідея його підвищення теж не нова. Свого часу з нею носилися антитютюнові організації, але ні парламент, ні уряд цю ідею не підтримали. Бо окрім зорового глузду є ще і приклад ЄС, де тенденція абсолютно протилежна – 24 з 28 країн з 2010 року знизили ставку адвалорного акцизу.
Знаєте чому?
Бо він завжди був і лишається неефективним.
Так, адвалор на сьогодні не сплачується з 80% продукції тютюнового ринку України. Бо ціна більшості сигарет нижча за «прохідну». Збільшення адвалорного акцизу зовсім не призведе до такого ж зростання надходжень, адже мотивуватиме виробників не підвищувати ціни на сигарети та робити ставку на дешевші бренди. Тим паче, що споживання сигарет у середньому та преміальному сегменті і так щороку знижується. А це означає – ще менше надходжень до бюджету. Ну і, що найважливіше – адвалор надає штучні конкурентні переваги окремим гравцям ринку, які виробляють дешеві сигарети. Мабуть, зайвим буде ще раз нагадувати, хто з національних виробників спеціалізується на виробництві дешевих цигарок.
Що ж матимемо у підсумку, якщо будуть спроби протягнути, відхилений профільним комітетом, законопроект у сесійній залі парламенту?
Через підвищення адвалорної ставки зростання надходжень можливе. Але зовсім незначне та недовге. Натомість «фермерські» ігри з тютюновими відходами гарантують зростання нелегальної торгівлі в Україні, частка якої і так катастрофічно зростає. А відтермінування цивілізованого оподаткування сигарил, що вигідне лише одному гравцю, призведе до значних втрат бюджету.
То чи варто???
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87050
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11258
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9249
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5719
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5427