Проблема повторної мобілізації
У багатьох чоловіків, звільненим з в/с в зв’язку із наявністю батьків своїх чи дружини з інвалідністю 1-2 групи, виникла загроза повторної мобілізації після змін до мобілізаційного законодавства
Після набрання чинності 30.06.2023 змін до абзацу 11 ч. 1 ст. 23 «Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» багатьом чоловікам, звільненим з в/с в зв’язку із наявністю батьків своїх чи дружини з інвалідністю 1-2 групи, телефонують із ТЦК та СП і вимагають прийти «для уточнення даних і вимагають надати документи «про догляд», інакше знову мобілізують.
А мобілізувати повторно дійсно можуть в будь-який момент після звільнення. Деякі ТЦК та СП по старинці надають 6-ти місячну відстрочку, як під час часткової мобілізації за ч. 5 ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». Але 24 лютого 2022 року Президент своїм Указом № №69/2022 оголосив загальну мобілізацію, що не передбачає відстрочки від мобілізації протягом 6 місяців з моменту звільнення.
Хоча, як на мене, справедливо було б на рівні закону встановити 6-ти місячну відстрочку для звільнених військовослужбовців і під час загальної мобілізації.
Колізія між підставами для відстрочки та звільненням з в/с породжена «безуглими» правками до абзацу 11 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно якої тепер треба доводити відсутність інших працездатних осіб, які зобов’язанні утримувати непрацездатних батьків.
А чим доводити – проблема, бо РАГСи і ЦНАПи не можуть надати такий документ, бо їх форма і порядок видачі не передбачено чинним законодавством.
«Соцдогляд» по ряду причин не завжди можна отримати. Та й підстави там інші – «необхідність постійного стороннього догляду», а не просто наявність факту інвалідності 1-2 груп.
Чим підтвердити відсутність інших осіб, що, крім вас, зобов’язанні утримувати непрацездатних батьків.
Варіанти документів:
- Витяг з Реєстру територіальної громади про зареєстрованих осіб за адресою. Вона, звісно, не доводить відсутність таких осіб, бо інші діти цілком можуть бути «прописці» за іншою адресою, але якщо якийсь родич фігуруватиме в такому витягу– то проблема очевидна.
- Нотаріально засвідченою заявою від батька-матері, який засвідчить, що такий-то син сам його утримує та відсутність інших осіб, що зобов’язанні утримувати. Встановити зворотнє – вкрай важко, тільки якщо в одному ТЦК та СП на військовому обліку не перебуває декілька братів або чи місцева рада не повідомить інформацію про реальний сімейний стан особи з інвалідністю. Фізично це можливо лише в маленьких селах та містечках, де при обстеженні житлових умов сусіди щось там можуть підтвердити та й сам голова місцевої ради обізнаний в кого скільки дітей.
- Акт про встановлення факту догляду, від місцевої ради, аналогічно тому, що для виїзду за кордон згідно абзацу 4 п. 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затв. Постановою КМУ №57 від 27.01.1995 р., бо порядок видачі іншого акту спеціально для ТЦК та СП ніде не передбачений.
- Рішення суду про встановлення факту утримання батьків з інвалідністю відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України. Цей документ, на мою думку, є найбільш валідним , але також треба враховувати і «судівський розсуд», що не може гарантувати безумовне задоволення вашої заяви про встановлення факту утримання.
І на десерт про чергові бздури ТЦК-шників щодо "утримання".
Відповідно до ст. 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Деякі ТЦК та СП аж занадто ретельно вже починають досліджувати «матеріальні потреби» батьків з інвалідністю, перебравши на себе функції органів соцзахисту, та розшукуючи якісь джерела доходів у особи з інвалідністю – чи то пенсія, чи то наявність реєстрації особи з інвалідністю ФОПом. Хоча судова практика йде іншим шляхом. Так, Верховний Суд по справі № 592/17552/18 займає протилежну позицію, згідно якої «одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання […] не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання».
Епілог.
А тим часом ДБР браво звітує про вручення підозр працівникам деяких ТЦК та СП, всі полощуть ситуацію із затриманням одеського воєнкома – але от тільки прикро, що підставою таких процесуальних дій є не тотальне порушення природних прав людей, а банально – великі гроші, що йдуть «мимо каси»…
- Українське телебачення – живий організм у цифровому світі Віктор Шкробот вчора о 15:25
- Як маркетологу підвищити окупність медіаінвестицій та збільшити продажі в кризові періоди? Вікторія Новак вчора о 14:52
- Три ключових ризики, які TikTok несе для України як інструмент в інформаційній війні Юрій Пінчук вчора о 12:30
- Щодо впливу кадрових змін на приватизацію спиртової галузі Віталій Жадобін вчора о 12:20
- Як визначити ефективність роботи PR відділу? Олександр Висоцький вчора о 09:35
- Право іншого учасника провадження на апеляційне оскарження того самого рішення Євген Морозов вчора о 09:22
- Го – більше, ніж гра. Стратегічне мислення на часі Володимир Костерін 05.09.2024 22:16
- Зупинення провадження у справах про адмінправопорушення із застосуванням ст. 335 КПК Ігор Калініченко 05.09.2024 18:02
- Entertainment в маркетингу: як розваги допомагають залучати та утримувати аудиторію Алла Болоховська 05.09.2024 14:25
- Як просувати українські продукти на європейському ринку: інструкція Микола Скоропадський 05.09.2024 09:48
- Визначення судом компетенції установи для проведення судової експертизи Євген Морозов 04.09.2024 09:15
- Судова практика застосування частини 3 статті 333 КПК України Євгенія Тонконожко 03.09.2024 16:24
- Невидимі бар'єри жіночого лідерства Ірина Титарчук 03.09.2024 15:38
- Сила закону: як через суд вдалося скасувати незаконний наказ про мобілізацію Арсен Маринушкін 03.09.2024 11:26
- "Чорна скриня" оборонних закупівель: чому закупівлі військових частин потребують змін Євгеній Сільверстов 03.09.2024 11:17
- Необхідна оборона: практика ВС 586
- Зупинення провадження у справах про адмінправопорушення із застосуванням ст. 335 КПК 553
- Українське телебачення – живий організм у цифровому світі 374
- Історія повторюється? Уроки для Польщі та України і всіх бажаючих 352
- Сила закону: як через суд вдалося скасувати незаконний наказ про мобілізацію 194
-
Зараз головна війна у світі – не наша. А за ЄС і Австралію
Думка 7163
-
"Успіх для Путіна". Як Україна може попасти під роздачу через невдоволення мусульманами у ФРН
5111
-
Навіщо українцям Курськ і що про операцію знав Байден: інтерв'ю Зеленського – за хвилину
4466
-
Венеційський кінофестиваль 2024: Найяскравіші зірки, які підкорили червону доріжку (Фото)
Життя 4192
-
Забруднена вода з Десни досягне Києва 10 вересня — заступниця Міндовкілля
Життя 4057