Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.10.2019 13:54

Фейки - знайти та знешкодити, або Сезон полювання на медіа-качок

Сценарист, креативний продюсер

"Газетні/журнальні/телевізійні та Інтернет качки" - де вони мешкають та як їх впізнати.

Сезон полювання на качок у самому розпалі, а я - без рушниці. Вправні мисливці не дадуть збрехати, для вдалого полювання на пернату дичину важливі сезон, зручна екіпіровка, професійне спорядження, сміливий собака та трішечки ... вдачі. При полюванні на «газетних/журнальних/телевізійних та Інтернет качок» правила інші, однак принцип той самий - ти маєш добре знати, на що полюєш, щоб знайти та знешкодити свою здобич.

полювання на качок

Цікава подача, вдало застосований операторський хід, динамічний монтаж та надсучасний дизайн – прийоми, які дозволяють загорнути будь-яку інформацію, як цукерку, у яскраву обгортку. І ми обираємо найпривабливішу в надії на те, що вона – найсмачніша. Уявімо, що такі красиві та смачні цукерки ще й безкоштовні – тоді їх можна їсти, хоч щодня.

У наш час людина щоденно стикається з величезним обсягом найрізноманітнішого контенту, котрий звідусіль несеться на неї. Щохвилини телевізійні канали, соціальні мережі й різноманітні медіа транслюють та поширюють новини й «псевдоновини», інтерпретуючи та переписуючи реальність для глядачів саме так, як цікаво замовникові відеоконтенту. Ба більше, кожен з нас часом ненавмисно стає ретранслятором фейків. Застосування простих правил пошуку та знешкодження підробок дозволять уникнути гачка «фейкмейкерів».

Краще два, ніж жодного

Використовуйте декілька джерел інформації - це золоте правло. У темпі життя середньостатистичної людини споживання інформації – не надто контрольований процес, але, якщо ми говоримо про відовідальне споживання, - доцільно ввімкнути свідомість. Увімкнути свідомість та пригальмувати, а потім пошукати, як саме ця новина або подія трактується на іншому каналі, в іншому виданні, що про неї говорять інші лідери думок.

Довіряй, але перевіряй

Фейки - це підробка, але під час її отримання ми переконані, що це - оригінал. Складно - ні, насправді, все просто. Ми не здогадуємося, що нас дурять, адже довіряємо. Ми роками дивимося одну й ту саму передачу на своєму улюбленому каналі і зі своїм добрим знайомим - ведучим, якого ми бачимо щовечора, до якого звикли, як до рідного. Він точно не брехатиме. Рейтингові телеканали з найбільшим рівнем довіри та авторитетні ведучі - абсолютно не запорука чесності, адже інтерпретована новина може набувати зовсім інших змістів.

фейкі

Придивись - хто випасає цих «качок»

Раніше, коли люди дізнавалися новини з газет і сприймали будь-яке друковане слово за істину, прабабця фейку - газетна качка, вже потроху підбиралась до людського мозку, набираючи сучасних рис. Спочатку, поширюючи плітки і транслюючи нісенітниці, а пізніше - перекручуючи факти саме так, як це найбільш вигідно «зацікавленій стороні». Відкриємо очі, не відкриваючи Америку: у будь-якого джерела інформації завжди є власник, у власника та його оточення завжди є певні інтереси, тож, чому б їм не пасти качок на шпальтах рідних видань та в ефірах «підгодованих» каналів.

Відрізняти факт від інтерпретації

Журналістів-першокурсників одразу навчають дуже цінному вмінню - відділяти, що «зерно», а що – «кукіль» (полова). Напрочуд влучне слово для визначення «підміни змісту»-кукіль. Там, де до факту додається чиясь думка, трактування, особиста оцінка та посилання на «невідоме, але дуже авторитетне джерело» - зерно губиться.

Емоції заважають думати

Найкращі фейки - яскраві, вони дуже схожі на правду, але найбільша небезпека, що вони викликають емоції. Фейки - це не просто підміна реальності, завдяки вдало підібраним інтерпретаціям, фейки «чіпляють» людину й змушують вірити, незважаючи на ірраціональність. Там, де працюють сильні емоції, холодний мозок виявляється безсилим. До того ж підкріплені лайками та перепостами емоційно забарвлені фейки провокують нас якомога швидше діяти - ділитися з друзями у соцмережех, переказувати родичам або ж тим, у кого наша думка викликає довіру. Тож ми стаємо не лише споживачами підробки, а й поповнюємо армію «фейкмейкерів».

Надможливості відео

Побачене на власні очі не викликає у нас питань на кшталт «а я раптом не здурів/ла?». Ми довіряємо собі. Саме цю аксіому й використовують виробники відеоконтенту. У наш час можливості відео можна сміливо називати необмеженими. Мультимедійність та мультисенсорність цього формату дозволяють глядачеві одночасно сприймати відео усіма людськими чуттями.

Безпека сприйняття інформації та свідома оцінка контенту - особиста відповідальність кожного користувача Інтернету. Серед загалу новин та ресурсів дуже важливо вирізняти фейки та самостійно перевіряти надійність медіа-джерел. Сьогодні ця тема надважлива, адже різноманітність та доступність інформації ускладнюють її відбір та аналіз, тож, варто бути пильними та не потрапляти на гачок «фейкмейкерів».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]