Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.03.2016 09:55
Поняття додаткового відказоодержувача
В даній статті розкриваються головні юридичні ознаки, які властиві "додатковому відказоодержувачу"
В окремихвипадках майнову вигоду, що охоплена заповідальним відказом, від спадкоємців зазаповітом можуть прийняти додаткові відказоодержувачі. Яких осіб треба розумітипід такими учасниками цивільних правовідносин?
Вітчизняне законодавство не закріплює жодноївідповіді на таке запитання. Зокрема необхідно зазначити, що в ЦК України відсутнєбудь-яке визначення юридичного терміну «додатковий відказоодержувач».
На моє переконання, під додатковимвідказоодержувачем треба розуміти суб’єкта цивільних правовідносин, що можеприйняти на свою користь блага, що закріплені заповідальним відказом, замістьосновного відказоодержувача. Доцільність такого підходу я спробую підтвердититакими доводами.
1. Додатковийвідказоодержувач - це суб’єкт цивільно-правових відносин. Тобто, даною особоюможе бути безпосередній учасник суспільних стосунків які, будучи майновими абоособистими немайновими, водночас регулюються чіткими за своїм змістомюридичними нормами, що в свою чергу утворюють злагоджену систему цивільного правадемократичної України.
2. Додатковийвідказоодержувач - це суб’єкт цивільно-правових відносин, що має юридичнуможливість прийняти на свою користь певні майнові блага. Іншими словами, цій особі дозволено отримативід спадкоємців за заповітом вигоду, яка в свою чергу передбачена заповідальнимвідказом.
3. Додатковийвідказоодержувач - це суб’єкт цивільно-правових відносин, що має юридичнуможливість прийняти на свою користь певні майнові блага, взявши участь у своєріднійсубституції. Тобто, вказана особа може отримати майнову вигоду, яка утворилабезпосередній предмет заповідального відказу, замінивши при цьому основноговідказоодержувача.
4. Юридичнийстатус, який гарантований основному відказоодержувачу, а також юридичний статус, що гарантований додатковому відказоодержувачу, не є тотожними за своєюсуттю. Іншими словами, 1-ша особа може прийняти від спадкоємця за заповітом вигоду,яка передбачена заповідальним відказом, без будь-якої заміни, а 2-га особаматиме можливість отримати вказані блага, від згаданих спадкоємців тільки замінивши1-шу особу. Але треба зазначити, що зазначена заміна настане тільки заобов’язкової наявності певних фактів. Наприклад,додатковий відказоодержувач може прийняти майнову вигоду, яка охопленазаповідальним відказом, тоді, коли основний відказоодержувач помре до моментувідкриття спадщини чи одночасно із заповідачем.
Загальновідомо, що національне законодавство містить всобі значні вади, що перешкоджають якісному й вчасному регулювання різнихправовідносин. Зокрема ЦК України не вміщує в собі юридичної норми про порядокучасті додаткових відказоодержувачів у прийнятті на свою користь майнових благ,які в свою чергу передбачені заповідальним відказом. На моє переконання, вищезазначенапроблема потребує невідкладного та ефективного вирішення. Тому, враховуючивказані доводи, я рекомендую вітчизняному законодавцю закріпити в книзі VIглави 85 ЦК України статтю 12374 такого змісту:
Стаття 12374. Поняттядодаткового відказоодержувача.
1. Додатковийвідказоодержувач – це суб’єкт цивільних правовідносин, який може прийнятимайнову вигоду, передбачену заповідальним відказом, замість основноговідказоодержувача.
2. Суб’єктцивільних правовідносин, який бере участь в прийнятті вигоди, що охопленазаповідальним відказом, в якості основного відказоодержувача, не є додатковимвідказоодержувачем.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
Топ за тиждень
Популярне
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 25464
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21322
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 13196
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9630
-
В Україні збанкротував ще один страховик
Бізнес 8563
Контакти
E-mail: [email protected]