Кредитування зростає – економіка оздоровлюється?
Підбиваємо підсумки січня і бачимо, що в Україні різко зростає кредитування. Проте чи є це ознакою оздоровлення економіки?
В перший місяць 2021 року в Україні спостерігається справжній кредитний бум. За статистикою Міністерства економіки, на 25 січня бізнес отримав від уповноважених банків за програмою «Доступних кредитів 5-7-9%» 18,9 мільярдів гривень у 8143 позиках.
При цьому, за даними на 19 січня, сума виданих кредитів дорівнювала 18,5 мільярдів гривень (7957 позик), тобто десь за тиждень вона зросла на 400 мільйонів гривень і на 186 позик.
«Кредитними лідерами» є Львівська, Харківська та Київські області. По галузях позики розподілились наступним чином:
1.Сільське господарство – 54 %;
2.Торгівля та виробництво – 18%;
3. Промислові переробки – 16 %.
Зростає і кількість уповноважених банків – на сьогодні їх 23, лідером з яких є Райффайзен Банк Аваль.
Звісно, можна було б порадіти за вітчизняний бізнес, заявити про економічне зростання і тому подібне. Проте є декілька важливих нюансів. Зокрема, з вказаної загальної суми 18,9 мільярдів, основна маса – 11,5 мільярдів гривень – видано на рефінансування попередньо отриманих позик. Тільки 3,5 мільярдів призначені для капітальних інвестицій, а 3,9 – антикризові кредити (які видаються під 3%).
Також звертає увагу, що зростання позик прийшлося на час економічного локдауну. Зрозуміло, що сьогодні підприємці зазнають чималих збитки, і тому не можуть обслуговувати попередньо взяті кредити. Програма «5-7-9» ніби дозволяє їм ще триматися і вести справи. Проте вона аж ніяк не позбавляє бізнес боргів, а лише черговий раз перезапускає маховик, що тепер фактично крутиться в холосту. Тобто маємо видання кредитів заради погашення кредитів, а не на розвиток бізнесу.
Крім цього, в багатьох випадках зовсім не зрозуміло, як підприємці будуть ці кредити повертати? В статистиці поки не фігурують свіжі дані про суми та відсотки простроченої заборгованості, яка не повертається. А вона є. Тому цей сучасний «кредитний бум» свідчить, що кредитні ризики наразі оцінюються досить поверхово. Наслідком може стати хвиля неповернення кредитів з відповідними негативними наслідками для економіки та фінансово-кредитного сектору.
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
44923
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
21775
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 15825
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 12815
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11046