Фінансове звітування партій повинно повернутись!
Вже півтора роки політики не звітують за сотні мільйонів гривень, які отримують на діяльність партій з державного бюджету.
НАЗК не перевіряє їх фінансову звітність і не може, наприклад, дізнатись чи не були витрачені гроші платників податків на купівлю нерухомості чи лімузинів. Це та викривлена реальність, яка існує сьогодні і яку необхідно терміново виправляти.
А все почалось у березні минулого року, коли країна вперше стикнулась з локдауном. Тоді “задля підтримки бізнесу” ФОПів звільнили від сплати ЄСВ, але ця “щедрість” була лише на період двох місяців. Справжній же подарунок отримали партії, які з квітня перестали звітувати за витрачені державні гроші і це триває досі. А гроші немалі. Для прикладу, партія “Голос” за 2021 рік отримала 81 мільйон гривень. Всього українські партії, які мають фінансування з держбюджету отримали за минулий рік близько 700 млн грн.
Що таке 700 мільйонів гривень? Це 420 нових автомобілів швидкої. Або 1666 апаратів ШВЛ експертного класу. Або 3,2 млн британських ПЛР-тестів. Вражає?!
То ж що пропонує депутатське об’єднання “Справедливість”?
По-перше, відновити звітність партій, аби кожна з них протягом 60 днів подала свої фінансові звіти за “пільговий” півторарічний карантинний час. Громадяни мають право знати куди, ким і навіщо впродовж півтора роки витрачалися сотні мільйонів гривень їхніх податків.
По-друге, НАЗК повинно розпочати перевірки фінансових звітів та у разі виявлення порушень зупиняти державне фінансування відповідних політичних партій.
Власне, щодо повноважень НАЗК і буде бійка під час голосування за законопроєкт. Кінцева бажана мета деяких політичних сил – взагалі забрати у цього антикорупційного органу повноваження припиняти фінансування.
Необхідно пояснити, що до початку пандемії, коли партії ще подавали звіти, якщо НАЗК знаходило в них можливі порушення або проблеми, то просто зупиняло державне фінансування. А партія, якщо хотіла повернути собі бюджетні гроші, мала йти до суду і оскаржувати таке рішення.
Але зараз депутати певних політичних сил хочуть все перекроїти і навпаки примусити йти НАЗК до суду. Тобто не партії мають доводити у суді, що вони все зробили правильно, а НАЗК, що політики якимось чином “профукали” гроші платників податків. Та і це ще не найгірше. Найгірше далі. Суд, у який може звернутися НАЗК, лише один – Окружний адміністративний суд міста Києва, який більше знають по абревіатурі ОАСК. До кого? Правильно, до судді Вовка.
Список його регалій безкінечний, і, на жаль, не у контексті чесності, верховенства права та криштальної репутації. Згадайте хоча б скандальні “плівки Вовка” і скажіть: є хоч мінімальний шанс на адекватні рішення?
Уявіть собі “цільове використання” партійних (тобто наших з вами) коштів: ексклюзивні годинники, люксові автомобілі, елітна нерухомість в центрі Києва, вечірки на яхтах десь на лазурному узбережжі, на яких вірогідно голова ОАСКу може відпочивати зі своїми друзями-нардепами, потім Вовк виносить рішення на користь НАЗК? Питання до сміху риторичне.
Цікаво, що буде відбуватись у Раді. Голосування і стане лакмусовим папірцем, який покаже: хто “бризкає слиною”, аби ініціативу заблокувати, той і має свій “шмат пирога” від партійних грошей.
- Освітньо-трудові мости як відповідь на демографічний обвал Ольга Духневич вчора о 19:38
- Системно-синергетична стратегія сталого розвитку України Вільям Задорський вчора о 18:39
- Строки для стягнення заробітної плати працівником в 2026 році Альона Прасол вчора о 10:47
- БЗВП "Було/Стало": Чому нові цифри не гарантують якості підготовки рекрутів Костянтин Ульянов (Valde) 05.01.2026 19:03
- Культура в часи зламу: як Київ 1918 року перегукується з Україною 2025-го Наталія Сидоренко 05.01.2026 18:00
- Оцінка ефективності правового регулювання як елемент нормотворчості Андрій Вігірінський 05.01.2026 16:37
- Людина і цифрові технології в сучасних ланцюгах постачання Наталія Качан 05.01.2026 15:20
- Подарунок декларанту: де закінчується ввічливість і починається правовий ризик Андрій Мазалов 05.01.2026 14:53
- Виховати власника: найскладніший етап житлової реформ Сергій Комнатний 05.01.2026 11:25
- Новорічні канікули минули – правові наслідки залишились? Дмитро Ламза 03.01.2026 18:17
- Ефект "зливного бачка" в маркетингу: чому ваші ліди називають "сміттєвими" Наталія Червона 02.01.2026 10:30
- Рік Коня стане роком "темної конячки" Олексій Шевчук 01.01.2026 12:30
- Подарунки для посадовців: що заборонено законом Анна Макаренко 30.12.2025 16:49
- Зменшення розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні Альона Прасол 30.12.2025 10:56
- Стабільні обсяги, зростаюча ціна: логіка ринку земель у 2025 році Денис Башлик 29.12.2025 17:11
- Новорічні канікули минули – правові наслідки залишились? 333
- Виховати власника: найскладніший етап житлової реформ 155
- Людина і цифрові технології в сучасних ланцюгах постачання 83
- Оцінка ефективності правового регулювання як елемент нормотворчості 65
- Строки для стягнення заробітної плати працівником в 2026 році 60
-
У Києві зникли з маршрутів майже всі "гуманітарні" автобуси
Бізнес 70237
-
"Від автобусів до метро". В Україні з 1 січня почала діяти єдина форма квитка – деталі
Бізнес 37774
-
Екснардепа Демчака затримали в Німеччині
Фінанси 17848
-
"Коли побачив своє вино в буфеті Royal Albert Hall, мені зірвало дах", – засновник "Колоніст"
Бізнес 16094
-
Філатов: Росія "розбомбила" завод "Олейна" в Дніпрі
Бізнес 10037
