Вартість житла на первинному ринку знижується
За рік квартири в новобудовах подешевшали у Києві, Одесі, Ужгороді та Дніпрі. На це вплинула ревальвація гривні та низький попит.
Житло на первинному ринку більшості великих українських міст дешевшає.
За рік середня вартість квартир, відповідно даних ЛУН, в новобудовах Києва знизилась із 48,3 тис. до 48 тис. грн за кв м, Одеси - 39,1 тис. до 36,6 тис. грн за кв м, Ужгорода – 42,6 тис. до 41,5 тис. грн за кв м, Дніпра – 44,6 тис. до 40 тис. грн за кв м.
Серед великих українських міст ціни на житло виросли лише у Львові – із 46,8 тис. грн до 48,5 тис. грн за кв м.
Відсутність різких коливань свідчить про те, що ринок первинної нерухомості досяг рівноваги. Панічні настрої клієнтів, які спостерігались минулого року, пішли в небуття, а девелопери змогли пристосуватись до нової реальності.
Загалом житло в Україні дешевшає через декілька причин:
Перша – це укріплення гривні з 40,3 до 37,7 за долар за останній рік.
Після початку повномасштабного російського вторгнення девелопери прив’язують вартість житла до курсу валют, а оскільки гривня стає сильнішою, то вартість житла знижується.
Друга причина – низький попит на нерухомість в новобудовах, який складає третину від довоєнного.
Житло поки не цікавить інвесторів – людей, які заробляють на перепродажі чи здачі квартир в оренду. Нагадаю, що до початку повномасштабного російського вторгнення інвестиційні угоди займали до 50% ринку житла.
Зараз нерухомість купують лише ті клієнти, які планують жити в своїх апартаментах. Будь-яке різке підвищення цін може порушити баланс і попит впаде, тому девелопери намагаються стримати зростання вартості житла навіть попри здорожчання собівартості будівництва.
Очевидно, що ця тенденція збережеться до весни, коли на ринку нерухомості спостерігатиметься сезонне пожвавлення продажів.
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності Валерій Карпунцов вчора о 21:42
- Як оформити спадщину на будинок: відповіді на питання Павло Васильєв вчора о 19:44
- Реклама на межі: як ШІ перевертає бізнес-моделі агентств Христина Кухарук вчора о 19:19
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко вчора о 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков вчора о 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар вчора о 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич вчора о 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров 17.07.2025 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора 17.07.2025 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук 17.07.2025 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко 17.07.2025 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Смакуй українське: перспективи українського продуктового експорту в Німеччині Наталія Церковникова 16.07.2025 15:51
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова 15.07.2025 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар 15.07.2025 14:00
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності 521
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 236
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 169
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 154
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу 123
-
"Повністю знецінений актив": девелопер UDP про майбутнє заводу "Більшовик"
Бізнес 10449
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 9864
-
НБУ закрив одну з найстаріших страхових компаній України
Фінанси 5685
-
КНДР заборонила росіянам відвідувати відкритий для них курорт після візиту Лаврова
Бізнес 5112
-
Допомогли конкуренти та партнери: як після обстрілу відновлюється компанія Gemini
Бізнес 5074