130 та 185 – улюблений поліцейський дует
Досить часто доводиться зустрічатись з тим, що складаючи адміністративні протоколи за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівники поліції складають протоколи ще й за статтею 185 цього ж Кодексу. Причому не за якусь там фізичн
Безпека дорожнього руху – це те, що стосується кожного з нас: і водіїв, і пішоходів. Тому важко переоцінити важливість боротьби з таким явищем, як пияцтво за кермом. Та неможливо побороти негативне явище відверто незаконними вчинками, до яких досить часто вдаються працівники поліції. І мова не тільки про порушення порядку проведення огляду на стан сп’яніння.
Досить часто доводиться зустрічатись з тим, що складаючи адміністративні протоколи за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівники поліції складають протоколи ще й за статтею 185 цього ж Кодексу. Причому не за якусь там фізичну непокору, а за відмову віддати посвідчення водія. Не пред’явити, а саме віддати для вилучення. Наведу фрагмент протоколу:
«… громадянин Т. під час оформлення адмінматеріалів за ст. 130 КУпАП, на вимогу працівника поліції відмовився виконувати законну вимогу працівника поліції, передбачено ст. 265-1 КУпАП, а саме передачу посвідчення водія для подальшого вилучення».
На стиль викладення поліцейським обставин правопорушення звертати увагу ми не будемо, а спробуємо розкласти все по поличкам.
Отже, стаття 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку. Максимальне покарання – до 15 діб адміністративного арешту, між іншим. Все досить серйозно. Та давайте акцентуємо увагу не на цьому, а на тому, що вимога або розпорядження мають бути законними. Тобто, поліцейський має закріплене в законі право вимагати, а той, до кого вимога адресована, має закріплений в законі обов’язок цю вимогу виконати. Ну, принаймні, відповідно до статті 19 Конституції України має бути так.
Стаття 265-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення дійсно передбачає можливість тимчасового вилучення посвідчення водія у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, за яке може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами. Але вказана норма закону не передбачає обов’язку водія віддати документи поліцейському. Можливо це передбачено іншими нормами?
Відповідно до пунктів 5 та 6 частини 1 статті 32 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події та якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.
Основні права та обов'язки водія транспортного засобу визначені статтею 16 Закону України «Про дорожній рух». Відповідно до неї водій зобов’язаний мати при собі та на вимогу поліцейського пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Правилами дорожнього руху теж не передбачено обов’язку водія передавати поліцейському документи (підпункт «а» пункту 2.4). І не має значення для простої перевірки чи для вилучення.
Як бачимо, у поліцейського немає права вимагати передати йому посвідчення водія, а у самого водія, відповідно, немає обов’язку таку вимогу виконувати. Отже, вона є незаконною і відмова її виконати не може тягнути за собою відповідальність за статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Свої права та обов’язки потрібно знати та вміти використовувати. А за їх захистом звертатись до адвоката. І звертатись вчасно!
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21240
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 16790
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7699
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 7231
-
Серіал "Король Талси" за участю Сильвестра Сталлоне продовжили на два сезони: деталі
Життя 5355