Інфляція та шляхи протидії в різних регіонах світу
Розглянемо як інфляція впливає на різні країни та які способи використовують уряди держав для її зменшення.
Масштабна інфляція в усіх країнах світу почалася ще у 2020 році на фоні масових локдаунів. Щоб зберегти людські життя, уряди багатьох країн зупиняли виробництва та бізнеси, обмежуючи переміщення людей та логістику підприємств. Результатом цього підходу стало значне уповільнення світової економіки та банкрутство бізнесів. Очікувалось, що до 2023 року світова економіка почне виходити з рецесії, проте через повномасштабне вторгнення росії в Україну світ знову зіштовхнувся з негативними економічними наслідками. У цьому блозі я розгляну, як інфляція впливає на різні країни та які способи використовують держави для її зменшення.
Інфляція пришвидшується майже в усьому світі: балтійські країни досягли показника понад 20%, Туреччина перетнула 80%, країни ЄС та Великобританія наразі на позначці приблизно 10%. Традиційно підняття облікової ставки вважається дієвим інструментом у стримуванні інфляційних процесів. Крім цього помітна європейська тенденція щодо замороження заробітних плат, що актуально і для України. Такі дії можуть призвести до невдоволення населення, проте це дієвий спосіб уповільнити інфляційні тенденції. Звісно, що підтримка людей державою і збільшення допомоги через соціальні програми у цій ситуації будуть зростати.
Цього липня інфляція в зоні Європейського Союзу у порівнянні з попереднім місяцем сягнула 8,9%. Причинами стали високі ціни на енергоносії та російська війна. Вже у вересні керівництво ЄЦБ висловило припущення, що ключова ставка може бути одномоментно піднята на 2%. Енергоносії здорожчали на близько 36% у порівнянні з попереднім роком, це зменшує купівельну спроможність людей і є найбільшою проблемою єврозони. Уряд намагається послабити цей вплив на звичайних громадян за допомогою різних важелів, зокрема, зниженням цін на квитки у громадському транспорті та зменшенням податків на пальне. Для боротьби з інфляцією Центробанк ЄС ініціював підняття ключової процентної ставки одразу на 75 пунктів. Таким чином ЄЦБ планує вийти на прогнозовані показники середньострокової інфляції у 2%. Аналогічна тенденція прослідковується й у Сполученому Королівстві. Споживчі ціни у Великобританії в липні зросли на 10% у порівнянні з цим же періодом минулого року і це найгірший показник за 40 років.
Через найбільше за останні десятиліття зростання цін енергоносіїв, харчових продуктів та дисбаланс попиту й пропозиції, інфляція в США зростала в першому півріччі, проте в липні сповільнилась до 8,5% з 9,1% у червні. Такий показник менший за прогнозований, а сповільнення зафіксували вперше за 5 місяців. Ситуація дещо виправилась завдяки тому, що ФРС вперше за 28 років підняла облікову ставку на 75 пунктів. Передбачалось, що ці кроки зупинять інфляцію, проте двомісячний тренд, хоча й опинився на позначці 8,3%, не спинив ріст індексу споживчих цін. Зараз слід очікувати, що ФРС знову втрутиться і підійме облікову ставку. Вторгнення в Україну створює додаткові труднощі в США через санкції та змінення ланцюжків постачання сировини та продовольства, що позначається на економічній активності. Можна зазначити, що ФРС у порівнянні з ЄЦБ реагує більш швидко, і це помітно за майже рівними курсами долара до євро.
Повномасштабне вторгнення найбільше позначилось на Україні, вже зараз НБУ прогнозує річні втрати до 30% ВВП. В такій ситуації ключова ставка зберігається на рівні 25% після підняття її до цього рівня у червні. Інфляція при цьому прискорилась у річному вимірі до 22,2% та до 23,8% у серпні, що нижче прогнозованих показників. Варто зазначити, що за липневими прогнозами НБУ інфляція може сягнути 30% до кінця поточного року. Очікування щодо її зростання залишаються доволі високими, тож, можна зробити обережний прогноз, що ключова ставка залишиться на цьому ж рівні принаймні до кінця року. Враховуючи війну та її наслідки, очікуваний рівень інфляції наступного року буде близьким до 20%, а 2024 - трохи меншим за 10%. Слід враховувати, що такий високий рівень інфляції призведе до корегування бюджетів наступних років із поправками на додаткові витрати, що пов’язані зі стабілізацією росту цін та ослабленням національної валюти.
Швидше за все, світовий тренд на інфляцію буде продовжуватись через скорочення пропозицій окремих товарів на ринку, висхідний тиск попиту, а також збільшення витрат бізнесу, які пов’язані з логістикою. Більшість країн діють за приблизно однаковим сценарієм подолання кризової ситуації — підняття облікової ставки, замороження рівня оплати праці та розширення державних проєктів допомоги населенню.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21272
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 20504
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 8014
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7716
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 7187