Інфляція та шляхи протидії в різних регіонах світу
Розглянемо як інфляція впливає на різні країни та які способи використовують уряди держав для її зменшення.
Масштабна інфляція в усіх країнах світу почалася ще у 2020 році на фоні масових локдаунів. Щоб зберегти людські життя, уряди багатьох країн зупиняли виробництва та бізнеси, обмежуючи переміщення людей та логістику підприємств. Результатом цього підходу стало значне уповільнення світової економіки та банкрутство бізнесів. Очікувалось, що до 2023 року світова економіка почне виходити з рецесії, проте через повномасштабне вторгнення росії в Україну світ знову зіштовхнувся з негативними економічними наслідками. У цьому блозі я розгляну, як інфляція впливає на різні країни та які способи використовують держави для її зменшення.
Інфляція пришвидшується майже в усьому світі: балтійські країни досягли показника понад 20%, Туреччина перетнула 80%, країни ЄС та Великобританія наразі на позначці приблизно 10%. Традиційно підняття облікової ставки вважається дієвим інструментом у стримуванні інфляційних процесів. Крім цього помітна європейська тенденція щодо замороження заробітних плат, що актуально і для України. Такі дії можуть призвести до невдоволення населення, проте це дієвий спосіб уповільнити інфляційні тенденції. Звісно, що підтримка людей державою і збільшення допомоги через соціальні програми у цій ситуації будуть зростати.
Цього липня інфляція в зоні Європейського Союзу у порівнянні з попереднім місяцем сягнула 8,9%. Причинами стали високі ціни на енергоносії та російська війна. Вже у вересні керівництво ЄЦБ висловило припущення, що ключова ставка може бути одномоментно піднята на 2%. Енергоносії здорожчали на близько 36% у порівнянні з попереднім роком, це зменшує купівельну спроможність людей і є найбільшою проблемою єврозони. Уряд намагається послабити цей вплив на звичайних громадян за допомогою різних важелів, зокрема, зниженням цін на квитки у громадському транспорті та зменшенням податків на пальне. Для боротьби з інфляцією Центробанк ЄС ініціював підняття ключової процентної ставки одразу на 75 пунктів. Таким чином ЄЦБ планує вийти на прогнозовані показники середньострокової інфляції у 2%. Аналогічна тенденція прослідковується й у Сполученому Королівстві. Споживчі ціни у Великобританії в липні зросли на 10% у порівнянні з цим же періодом минулого року і це найгірший показник за 40 років.
Через найбільше за останні десятиліття зростання цін енергоносіїв, харчових продуктів та дисбаланс попиту й пропозиції, інфляція в США зростала в першому півріччі, проте в липні сповільнилась до 8,5% з 9,1% у червні. Такий показник менший за прогнозований, а сповільнення зафіксували вперше за 5 місяців. Ситуація дещо виправилась завдяки тому, що ФРС вперше за 28 років підняла облікову ставку на 75 пунктів. Передбачалось, що ці кроки зупинять інфляцію, проте двомісячний тренд, хоча й опинився на позначці 8,3%, не спинив ріст індексу споживчих цін. Зараз слід очікувати, що ФРС знову втрутиться і підійме облікову ставку. Вторгнення в Україну створює додаткові труднощі в США через санкції та змінення ланцюжків постачання сировини та продовольства, що позначається на економічній активності. Можна зазначити, що ФРС у порівнянні з ЄЦБ реагує більш швидко, і це помітно за майже рівними курсами долара до євро.
Повномасштабне вторгнення найбільше позначилось на Україні, вже зараз НБУ прогнозує річні втрати до 30% ВВП. В такій ситуації ключова ставка зберігається на рівні 25% після підняття її до цього рівня у червні. Інфляція при цьому прискорилась у річному вимірі до 22,2% та до 23,8% у серпні, що нижче прогнозованих показників. Варто зазначити, що за липневими прогнозами НБУ інфляція може сягнути 30% до кінця поточного року. Очікування щодо її зростання залишаються доволі високими, тож, можна зробити обережний прогноз, що ключова ставка залишиться на цьому ж рівні принаймні до кінця року. Враховуючи війну та її наслідки, очікуваний рівень інфляції наступного року буде близьким до 20%, а 2024 - трохи меншим за 10%. Слід враховувати, що такий високий рівень інфляції призведе до корегування бюджетів наступних років із поправками на додаткові витрати, що пов’язані зі стабілізацією росту цін та ослабленням національної валюти.
Швидше за все, світовий тренд на інфляцію буде продовжуватись через скорочення пропозицій окремих товарів на ринку, висхідний тиск попиту, а також збільшення витрат бізнесу, які пов’язані з логістикою. Більшість країн діють за приблизно однаковим сценарієм подолання кризової ситуації — підняття облікової ставки, замороження рівня оплати праці та розширення державних проєктів допомоги населенню.
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1396
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 686
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 316
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 201
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 8114
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 3690
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3144
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2735
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2582