Поширення епідемії з метою ослаблення держави: виклики та дія
Сьогоднішня ситуація з коронавірусом COVID-19, як у світі, так і в Україні, за окремими ознаками може нагадувати акт біотероризму
Ситуація з розповсюдженням коронавірусу COVID-19 у світі ще не дозволяє стверджувати про її повний контроль, а тому рано говорити про наслідки та збитки, які заподіяні локальним ринкам та світовій економіці в цілому.
Все частіше доводиться чути історії на користь чергової теорії змови, згідно якої китайці таким чином вирішили обвалити фондові ринки та купити за безцінь американські компанії.
Але подібні теорії традиційно вбачають російське коріння та мають на меті дискредитацію як Китаю, так і країн західного світу, тому сприймати подібні доводи не слід, оскільки вони, зазвичай, не мають жодних доказів та циркулюють виключно у російськомовному інформаційному просторі.
Україна, перебуваючи останні шість років у стані війни з Росією, є також об'єктом цілеспрямованих інформаційних атак, які у свою чергу є частиною гібридної протидії нашій державності.
Тому важливим є те, як сучасна влада України розуміє ці виклики та які приймаються рішення для недопущення дестабілізації в середині країни, оскільки ми маємо ситуацію, коли різні світові кризи накладаються одна на одну та наносять непоправні удари по економіці нашої країни.
Не буде секретом, що всі гілки сучасної влади, включно з президентом, є неспроможними до реакції як на зовнішні, так і на внутрішні виклики.
Такий стан обумовлений, м’яко кажучи, некомпетентністю та професійною непридатністю осіб, які перебувають сьогодні у владі. А тому очікувати вчасних рішень та адекватних дій на зовнішні виклики, а ні від президента, а ні від Кабміну чи парламенту, не слід.
Але, як би себе не проявляла у цій ситуації влада, кожна її дія або бездіяльність може мати свою кваліфікацію згідно кримінального законодавства України.
Чинне законодавство передбачає кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.
І влада, дійсно, встановила з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19.
У той же час сучасний стан медичної інфраструктури не може забезпечити навіть своєчасне діагностування коронавірусу та надання медичної допомоги хворим, які цього потребують.
Не говорячи вже про антимонопольні заходи, які влада повинна впроваджувати, щоб унеможливити узгодженість дій або зловживання учасників фармацевтичного ринку, оскільки проблемою сьогоднішнього дня в Україні є неконтрольованість цін на медичні засоби індивідуального захисту та дезінфектанти.
А з оглядом на заяву очільника МОЗ, який заявив, що від коронавірусу «помруть усі пенсіонери», можна стверджувати, що влада не готова до такого виклику і не приймає адекватних мір, а це буде мати серйозні наслідки для нашої країни як у соціальному, так і в економічному вимірі.
А тому, у світлі сьогоднішнього стану медичної сфери, безвідповідальних заяв вищих посадових осіб держави та бездіяльності влади, не зайвим буде нагадати, що будь-які дії влади або бездіяльність, що сприяють умисному поширенню епідемії з метою ослаблення держави, можуть кваліфікуватися як диверсія згідно ст. 113 Кримінального кодексу України.
І не дивлячись, що суб’єктом даного злочину є особи, до службових та професійних обов'язків яких входить виконання передбачених законодавством норм та правил, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, у випадку протистояння зовнішньому ворогу самоусунення влади від боротьби з епідемією може вважатися співучастю у диверсії проти епідемічного благополуччя населення.
Загибель людей чи інші тяжкі наслідки утворюють кваліфіковані види цього злочину.
При цьому під загибеллю людей слід розуміти смерть хоча б однієї особи, що дуже важливо у ситуації смертельно небезпечних інфекційних хвороб.
До інших тяжких наслідків можуть бути віднесені велика екологічна чи матеріальна шкода, виникнення масових заворушень тощо.
Але дивлячись на особисту участь президента як голови Координаційної ради з протидії поширенню COVID-19, яка була утворена 16.03.2020, є всі підстави вважати, що саме президент буде нести відповідальність за всі наслідки у зв’язку із впровадженням заходів протидії коронавірусу в Україні.
Тому слідкуємо за діями влади та не забуваємо про заходи особистої гігієни, що рекомендовані ВООЗ.
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності Валерій Карпунцов вчора о 21:42
- Як оформити спадщину на будинок: відповіді на питання Павло Васильєв вчора о 19:44
- Реклама на межі: як ШІ перевертає бізнес-моделі агентств Христина Кухарук вчора о 19:19
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко вчора о 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков вчора о 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар вчора о 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич вчора о 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров 17.07.2025 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора 17.07.2025 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук 17.07.2025 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко 17.07.2025 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Смакуй українське: перспективи українського продуктового експорту в Німеччині Наталія Церковникова 16.07.2025 15:51
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова 15.07.2025 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар 15.07.2025 14:00
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності 526
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 236
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 169
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 154
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу 123
-
"Повністю знецінений актив": девелопер UDP про майбутнє заводу "Більшовик"
Бізнес 10554
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 9879
-
НБУ закрив одну з найстаріших страхових компаній України
Фінанси 5922
-
КНДР заборонила росіянам відвідувати відкритий для них курорт після візиту Лаврова
Бізнес 5153
-
Допомогли конкуренти та партнери: як після обстрілу відновлюється компанія Gemini
Бізнес 5102