Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася
Сучасна українська підприємниця — це про дію, витримку і вміння поєднувати багато водночас: бізнес, команду, дітей, емоції, волонтерство
Ще донедавна жінкам у бізнесі доводилось підтверджувати свою компетентність. Сьогодні ж українська підприємниця — це не виняток, а рушій змін. В умовах війни жіноче лідерство перестало бути рідкістю — воно стало фактором національної стійкості.
Бізнес, який сьогодні запускає жінка, це не просто продукт чи сервіс. Це нові робочі місця, податки, підтримка громад, допомога військовим і волонтерські ініціативи. Це — інфраструктура відновлення країни.
Цифри, які говорять самі за себе
Я завжди орієнтуюсь на факти. А цифри останніх років — вражають. За даними Opendatabot, сьогодні одну з трьох компаній в Україні очолює жінка — понад 449 тисяч бізнесів. У 2024 році жінки відкрили понад 59% нових ФОПів. За результатами YC.Market, кожна четверта компанія має жінку-керівницю. У прифронтових регіонах цей показник ще вищий. Там, де є складнощі та невизначеність, жінки не виїжджають — вони беруть на себе відповідальність. Відкривають пекарні, сервіси доставки, майстерні, локальні мануфактури тощо.
Коли я навчалась онлайн у 2024 році в Export Academy, багато учасниць було саме з прифронтових регіонів. І це не статистична випадковість — це стратегічна відповідь на виклики.
Раніше жінки в моїй галузі здавались винятком
За рік до ковіду я брала участь у саміті кейтерингових компаній Європи, серед ста учасників було лише троє жінок. Частина колег чоловіків нас відверто ігнорувала. Інші — навпаки, з цікавістю розпитували, як ми побудували бізнес. Цей досвід показав: жіноча присутність у сфері гастрономії, кейтерингу, HoReCa здавалися чимось незвичним.
Сьогодні ситуація кардинально інша. У Європі я дедалі частіше чую захоплення українськими жінками — як наполегливими підприємницями, лідерками та інноваторками нових ринкових підходів. Європейці стають партнерами, інвесторами та амбасадорами українських бізнесів. Українки вибудовують репутаційний капітал закордоном.
Сила освіти та спільноти
У 2024 році я навчалася на програмах в Stanford, Berkeley, Export Academy. Жінок на цих програмах меншість, але вони стратегічно мислять з міждисциплінарними бізнесами на перетині дизайну, культури, технологій. Це не про “виживання” — це про створення системних продуктів з експортним потенціалом.
Також я є учасницею спільноти Women Leaders for Ukraine — середовища, де жінки з різних секторів працюють над відповідями на глобальни виклики для України. У центрі цього простору — партнерство, підтримка, розвиток. Без конкуренції з фокусом на результат та вплив.
Я можу — і ти зможеш
Найсильніше стимулює — приклад. Коли бачиш, як інша жінка побудувала бізнес, попри війну, материнство чи повну невідомість, відсутність стартових умов — з’являється віра: “Я теж можу”. І я бачу, як мій власний шлях у бізнесі стає для когось точкою опори.
Стримує, звичайно, багато речей: страх, вигорання, брак впевненості, але й те, про що рідко говорять — глибоке відчуття відповідальності за родину. Саме тому жінкам потрібні не лише бізнес-навички, а й менторство, психологічна підтримка, правові знання. І — відчуття спільноти, де тебе розуміють.
Українська жінка-лідерка сьогодні
Сучасна українська підприємниця — це про дію, витримку і вміння поєднувати багато водночас: бізнес, команду, дітей, емоції, волонтерство. А ще — це про власну турботу, бо якщо не тримаєш себе, не зможеш бути опорою для інших.
Її лідерство не кричить. Це — тиха стійкість, яка створює робочі місця, підтримує громади, запускає нові проєкти. Вона не доводить, що “може” — вона просто робить. Її бізнес — це точка відновлення.
Жіноче лідерство сьогодні — це не виняток. Це — нова норма українського бізнесу. Це шлях, який ми йдемо разом. І я пишаюсь бути частиною цієї трансформації.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 612
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 290
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 243
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 144
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 118
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12567
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
9041
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6947
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6036
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5886