Судова практика: Захист депутатів від відкликання за народною ініціативою
Суд підтвердив можливість заходів забезпечення у справі відкликання депутата, зупинивши дію рішення партії до вирішення спору.
Спробував один цікавий варіант забезпечення позову у справі про відкликання за народною ініціативою депутата місцевої ради. Апеляція підтвердила можливість застосування заходів забезпечення у двох варіантах.
На сьогодні існує різна практика судів щодо можливості зупинення дії рішення керівного органу Політичної партії та забороні ТВК вчиняти будь-які дії з визнанням обраним наступного за черговістю депутата.
Зокрема, в постанові Верховного Суду від 23.11.2023 року у справі № ЗД/380/7/22, колегія суддів дійшла до висновку, що оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення дії рішення Політичної ради про відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 23.01.2022, то забезпечення позову у спосіб заборони Львівській обласній територіальній виборчій комісії визнавати обраним депутатом Львівської обласної ради наступного за черговістю кандидата у депутати від Львівської обласної організації на підставі рішення Політичної ради політичної партії про відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 23 січня 2022 року до прийняття остаточного рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної організації політичної партіїта політичної партії про визнання протиправними та скасування рішень, не є необхідним, відтак у такому способі забезпечення позову суд першої інстанції відмовив.
У моєму конкретному випадку суд прийшов до висновку, невжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення керівного органу Політичної партії про відкликання депутата ОСОБА_1, обраного на місцевих виборах 25.10.2020 шляхом висування від обласної організації Політичної партії та подальша реалізація цього рішення вищого керівного органу політичної партії фактично унеможливить виконання рішення суду у випадку задоволення позовних вимог.
Своєю чергою вжиття заходів забезпечення позову у даний спосіб не суперечить меті застосування правового інституту забезпечення позову, такий захід забезпечення позову не відноситься до переліку заборон щодо забезпечення позову, передбачених КАС України.
Заходи забезпечення позову у вигляді зупинення дії рішення керівного органу Політичної партії про відкликання депутата ОСОБА_1, обраного на місцевих виборах 25.10.2020 шляхом висування від обласної організації Політичної партії - до набрання законної сили рішенням суду за відповідним позовом не змінюють обсягу прав та обов`язків сторін у спорі, не спричиняють негативних наслідків для інших осіб, не зумовлюють фактичного вирішення спору по суті; такі заходи є адекватними та співмірними із заявленими позовними вимогами, спрямовані виключно на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті, мають тимчасовий характер - до набрання законної сили рішенням у справі.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що адекватним заходом забезпечення позову в цій частині є заборона територіальній виборчій комісії вчиняти будь-які дії, що стосуються відкликання за народною ініціативою депутата, обраного на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року шляхом висування від обласної організації Політичної партії ОСОБА_1 , в тому числі оголошувати на пленарному засіданні ради постанови про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від обласної організації Політичної партії.
Таким чином, вжиття заходів забезпечення позову в обраний судом першої інстанції спосіб не суперечить меті застосування правового інституту забезпечення позову, такий захід забезпечення позову не відноситься до переліку заборон щодо забезпечення позову, передбачених КАС України. Розгляд справи судом і ухвалення рішення (про задоволення позову), яке буде неможливо виконати, та яке не спричинить ефективного захисту, поновлення порушених прав/інтересів позивача, не буде відповідати завданням та основним засадам адміністративного судочинства, визначеним у статті 2 КАС України.
Заходи забезпечення позову у даному випадку не змінюють обсягу прав та обов`язків сторін у спорі, не спричиняють негативних наслідків для інших осіб, не зумовлюють фактичного вирішення спору по суті; такі заходи є адекватними та співмірними із заявленими позовними вимогами, спрямовані виключно на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті, мають тимчасовий характер - до набрання законної сили рішенням у справі.
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 10745
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 8472
-
Всі російські військові платитимуть за пошкоджену на війні техніку. В РФ ухвалили закон
Бізнес 4922
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 4657
-
В Україні пропадає до 60% зібраних овочів і фруктів
Бізнес 4005