Зміст ініціативи президента щодо скасування подвійного громадянства
У суспільстві давно існує хибна думка про те, що Конституцією України та Законом України «Про громадянство України» забороняється мати подвійне громадянство.
Президентськийзаконопроект № 6175, безумовно, викликав чималий суспільний резонанс, оскількистосується він, як відомо, проблеми подвійного громадянства в Україні, а саме –його унеможливлення. Дійсно, на сьогоднішній день це питання, з огляду на його політичнезначення, потребує нагального вирішення. Тому потрібно детально розглянутизапропонований Президентом України законопроект.
У суспільстві давно існує хибнадумка про те, що Конституцією України та Законом України «Про громадянствоУкраїни» забороняється мати подвійне громадянство. Так, в обохнормативно-правових актах зазначається про принцип «єдиного громадянства», якийполягає в тому, що на території нашої держави діє лише одне громадянство. Адалі вже у згаданому Законі мова йде про те, що в разі набуття громадяниномУкраїни громадянства (підданства) іншої держави, у правових відносинах зУкраїною він визнаватиметься лише громадянином України. Тобто, мається на увазіте, що громадянин України може мати хоч безліч інших громадянств чи підданств. Алев тому ж Законі України «Про громадянство України» зазначається, що однією зпідстав для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянстваіншої держави. Відповідно, такого роду законодавча колізія й уможливлюєбіпатризм в Україні.
Тому на основі даної проблеми та зогляду на конкретні випадки розкриття відомостей щодо наявності в окремихполітиків декількох паспортів і виникла потреба у внесенні законопроекту №6175. Але, безумовно, одразу ж з’явилися критики такого кроку. Наприклад, багатохто вважає, що цим документом буде нівельовано право громадян на змінугромадянства. Якщо детально проглянути законопроект, то можна зрозуміти, що цеабсолютно не так, оскільки в ньому не йдеться мова про скасування чи обмеженняможливостей добровільного переходу з громадянства України в інше. Також існуютьдумки, що законопроект запроваджує процедуру позбавлення громадянства України.Це теж не є істинним, оскільки в документі не містяться зміни до ст. 17 ранішезгаданого Закону, в якій зазначається перелік підстав припинення громадянстваУкраїни. До нього, на даний момент, належать лише вихід та втрата.
Президентський законопроект, перш завсе, спрямований на врегулювання саме процедури втрати громадянства України внаслідокнабуття громадянства (підданства) іншої держави. У документі пропонуєтьсявизначення чітких термінів здачі іноземного паспорта в разі отриманнягромадянства України або поновлення в ньому. Далі вже відбувається конкретнадеталізація підстав для втрати громадянства України з огляду на набуттягромадянства (підданства) іншої держави.
Отже, законопроект № 6175 помилкововважати таким, що обмежує чи звужує права громадян України. Перш за все, вінмає коригуючий характер, оскільки покликаний врегулювати цілу низку існуючихнеточностей в інституті громадянства України. Безумовно, документ має значнуполітичну роль, оскільки він закладає початок боротьби зі значною кількістюпаспортів на руках в окремих народних депутатів та державних чиновників. У тойже час у даному законопроекті не передбачено внесення змін до ст. 2 ЗаконуУкраїни «Про громадянство України» в частині пояснення принципу єдиногогромадянства, оскільки саме в ній і міститься вказівка на можливість біпатризмув Україні. Безумовно, планується, що вразі прийняття даного законопроекту існування подвійного громадянства в Українібуде підірвано. Але врегулювання вище зазначеної деталі не було б зайвим уконтексті загальної логіки запропонованих змін.
- Поки ППО в дорозі — шахед вже у вікні Дана Ярова 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 607
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 280
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 210
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 142
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12356
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11642
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
7632
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6317
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
5778