Яким буде відкритий доступ до реєстрів нерухомості?
25 листопада 2014 року вступив в дію довгоочікуваний Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів". Прийнятий парламентом 14 жовтня 2014 року, цей закон зм
25 листопада 2014 року вступив в дію довгоочікуваний Закон "Про внесення змін до деякихзаконодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичнихосіб та публічних діячів". Прийнятий парламентом 14 жовтня 2014 року, цейзакон змінює положення Закону України "Про державну реєстрацію речовихправ на нерухоме майно та їх обтяжень», в якому зазначається, що інформація про зареєстровані права та їх обтяження, що міститься уДержавному реєстрі прав, є відкритою та загальнодоступною.
На наступний день післянабрання чинності вказаним законом ні нотаріуси, ні відділи державноїреєстрації речових прав на нерухоме майно, не знали як застосовувати вищезазначеніположення. Тоді ж на сайті Укрдежреєстру з’явилосяповідомлення (http://www.drsu.gov.ua/show/13676) про те, що «практичне застосування наведених положень закону передбачається післяприйняття Кабінетом Міністрів відповідних рішень».
Ще згодом, насайті Мінюсту з’явилися проекти відповідних постанов (http://www.minjust.gov.ua/news/46458) стосовно доступу до реєстрів нерухомості та оголошено про проведеннягромадського обговорення зазначенихпроектів
То що ж насправді дає вказаний закон та які його основні переваги та недоліки?
Задоволенняне з дешевих
В Порядку також зазначено, що заотримання інформації з Державного реєстру прав фізичними та юридичними особамиу вигляді витягу чи інформаційної довідки справляється плата у розмірі,встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 року№ 1204 "Про затвердження розміру і порядок використання плати за внесеннязмін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та наданняінформації із зазначеного реєстру" (на даний момент це 120 грн).
Звісно,стосовно плати за надання інформації в паперовій формі, то з цим все зрозуміло(бланки, утримання персоналу і т.ін.), але як виявляється за доступ до електронногореєстру теж потрібно платити аналогічну суму.
Якщо можна було б припустити, що електронний реєстр буде функціонувати за зразком ІРЦ (доступдо ЄДРПОУ) і в ньому буде міститися обмежена інформація про об’єкти нерухомогомайна та їх власників і її зможе подивитися будь яка особа, а більш повнуінформацію можна буде отримати в нотаріуса чи реєстратора. Проте для того, щоботримати інформацію в електронному реєстрі, заявник має зареєструватися насайті і здійснити оплату за доступ до інформації (і наскільки я розумію заперегляд інформацію про кожен об’єкт заявник повинен сплатити 120 грн.)
Чибудуть старі реєстри?
Як відомо, до1 січня 2013 року функціонувала інша система реєстрації речових прав нанерухоме майно. Інформація про об’єкти нерухомого майна, їх власників, заборониіпотеки містилася в старих реєстрах БТІ та Держкомзему (по землі). Зараз длявнесення об’єкта нерухомого майна до державного реєстру речових прав нанерухоме майно власник має відкрити розділ в існуючому реєстрі. На даний моментбільша частина інформації про об’єктинерухомого майна міститься саме в старих реєстрах, або взагалі в паперових базахБТІ.
Після прийняття закону в багатьох виникло запитання – чи буде відкритимдоступ до старих реєстрів? Слідзазначити, що Мінюст врахував цей факт зазначивши в п. 3 Порядку, що під часнадання інформації з Державного реєстру прав у вигляді витягу або інформаційноїдовідки, у разі відсутності у цьому Реєстрі відомостей використовуютьсявідомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборонвідчуження об'єктів нерухомого майна та/або Державного реєстру іпотек.Проблемними залишається доступ до поземельних книг стосовно земельних ділянокправо власності (користування) на які не зареєстроване в Державному реєстріправ.
Пошукза об’єктом
Змінидо закону передбачають можливість отримання будь-якою фізичною чи юридичноюособою інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заоб'єктом нерухомого майна в електронній формі через офіційний веб-сайтУкрдержреєстру. Зацікавлені особи можуть отримувати інформацію також паперовій формі шляхом подання заяви особистоабо пересилання поштового відправлення органам державної реєстрації прав танотаріусам
Якщо брати до уваги нібито основну метуЗакону (виявлення активів в «деяких осіб»), то зазначені зміни можуть привестидо того, що особи, які приховували власність у вигляді нерухомого майна, будутьробити це і далі (наприклад, нічого не вартує повісити іншу табличку з номеромна будинок чи на квартиру, а це в свою чергу створить хоч і мінімальні, алепроблеми). Але якщо квартиру в багатоквартирному будинку ще можнаідентифікувати, то як бути наприклад із земельною ділянки в сільськіймісцевості? Де досить часто адреса – це назва села. А кадастровий номерземельної ділянки дізнатися не так просто.
Слід зазначити,що державний реєстр речових прав на нерухоме майно фактично був відкритий іраніше. Знайомий нотаріус, міг подивитися для Вас інформацію у реєстрі. Дляосіб, яким така інформація була потрібна для роботи (юристи, ріелтори,журналісти), не бачили в цьому жодних проблем. Проте громадськість вимагалавідкритості, що і призвело до прийняття, на мою думку, не досить ефективнихзмін.
Звіснозміни до закону стосовно відкритості реєстрів нерухомості мають в собі багатопозитивних моментів, проте порядок доступу має вдосконалюватися, авищезазначені проекти постанов КМУ мають пройти ще не одне громадськеобговорення.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9785
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5023
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4516
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801 -
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 2800