Чи подає фізична особа декларацію у разі продажу нерухомого майна
Податкову декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб слід подавати у разі одержання доходу від продажу майна, що не оподатковується. Також доцільно подавати декларацію і щодо доходу від продажу майна, що оподатковується.
При отриманні доходу від продажу майна фізична особа не зобов’язана подавати декларацію про майновий стан і доходи у разі нотаріального посвідчення договору за яким був сплачений податок на доходи фізичних осіб (п. 179.2 Податкового кодексу України, далі - ПКУ).
Однак найчастіше дохід фізичної особи від продажу нерухомого майна не оподатковується. А саме, не оподатковується дохід, отриманий платником податку від продажу наступного майна не частіше одного разу протягом звітного податкового року, та за умови перебування у власності платника понад три роки:
· житлового будинку,
· квартири або їх частини,
· кімнати,
· садового (дачного) будинку,
· земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення (п. 172.1 ПКУ).
ПКУ не містить чіткого положення щодо обов'язку декларування доходу, одержаного фізичною особою від продажу майна, що не оподатковується. Більш того, в ПКУ окремо зазначено, що обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримав дохід з якого, навпаки, був сплачений податок (п. 179.2 ПКУ).
Тим не менш, податківці зазначають в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР), у підкатегорії 103.24 (www.sfs.gov.ua), що подавати річну декларацію про майновий стан і доходи не потрібно і у разі отримання доходу від продажу майна, що не оподатковується.
Така позиція податківців безперечно була зручною для платників податків, але тільки до певного моменту. Адже сьогодні, згідно із змінами в законодавстві щодо банків і банківської діяльності, банки запитують у своїх клієнтів – фізичних осіб інформацію щодо походження коштів, і, зокрема, просять надати копії податкових декларацій про майновий стан і доходи як підтвердження джерела доходу. Копії декларацій також запитують в українців, які здійснюють купівлю цінних речей за кордоном.
Враховуючи вищезазначене, вбачається необхідним і доцільним подавати декларацію про майновий стан та доходи, і декларувати дохід, що не оподатковується (у формі декларації є окремий рядок для декларування такого доходу). Більш того, враховуючи сучасні реалії щодо перевірки джерел доходів фізичних осіб у банківських установах, доцільно також подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб при продажу майна, що підлягає оподаткуванню.
Отже, сьогодні згідно з ПКУ, фізична особа не зобов'язана подавати декларацію про майновий стан та доходи при нотаріальному посвідченні договору продажу об'єктів нерухомості та сплаті податку на доходи фізичних осіб. На думку податківців, декларація не подається також і в разі продажу майна, що не оподатковується. Але така ситуація, в більшості випадків, не є корисною для фізичних осіб, адже подана декларація забезпечує документальне підтвердження джерела одержаного доходу, зокрема на випадок внесення коштів на рахунки до банківських установ, коштовних покупок, одержання кредиту, тощо.
Таким чином, податкову декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб слід подавати у разі одержання доходу від продажу майна, що не оподатковується. Також доцільно подавати декларацію і щодо доходу від продажу майна, що оподатковується.
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення 705
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 414
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 179
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 137
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 126
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 16791
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 9464
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6416
-
Від поранення до власної справи: історія ветерана Федора Самбурського
Життя
4828 -
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 3772