Контрактація агропродукції: які умови договору захистять вас від спорів?
Поради для агробізнесу
Співпраця з контрагентами та партнерами серед агропідприємців часто призводить до професійних непорозумінь. Причин існує безліч, проте одна із найпоширеніших — нехтування положеннями договору у процесі їх виконання.
Тож саме тому я продовжую серію статей, у яких ділюся законодавчими новелами, секретами укладення безпечних договорів та актуальною судовою практикою з агропідприємцями, що в сукупності допоможе їм уникнути потенційних конфліктів на сільськогосподарському ринку.
У цій статті я разом з Андрієм Іваницьким, адвокатом, доктором філософії з права, проаналізував один із різновидів договору купівлі-продажу сільськогосподарської продукції — договір контрактації — та розповів про його особливості.
Що таке договір контрактації?
За договором контрактації виробник сільськогосподарської продукції зобов’язується передати заготівельному (закупівельному) або переробному підприємству чи організації (контрактанту) вироблену ним продукцію в строки, кількості, асортименті, що передбачені договором, а контрактант зобов’язується сприяти виробникові у виробництві зазначеної продукції, прийняти й оплатити її.
Особливість договору контрактації сільськогосподарської продукції полягає в специфіці його предмету.
Предметом цього договору є сільськогосподарська продукція, яка має відповідати наступним вимогам:
— Такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції);
— Такі продукти обробки та перероблювання цих товарів (продукції), мають бути придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, перероблення або внутрішньогосподарського споживання.
У чому особливість цього договору?
У положеннях Господарського кодексу виконання договору контрактації сільськогосподарської продукції також має низку особливостей:
— Виробник повинен не пізніше ніж за 15 днів до початку заготівлі продукції повідомити контрактанта про кількість і строки здачі сільськогосподарської продукції, що пропонується до продажу, та погодити календарний графік її здачі.
— Контрактант зобов’язаний прийняти від виробника всю пред’явлену ним продукцію на умовах, передбачених у договорі.
У договорі контрактації можуть передбачатися обсяги сільськогосподарської продукції, приймання якої контрактант здійснює безпосередньо у виробника, та продукції, яка доставляється безпосередньо виробником торговельним підприємствам.
Забезпечення виробників тарою та необхідними матеріалами для пакування продукції здійснюється в кількості, порядку та строки, передбачені договором.
Що говорить судова практика
Також звертаю увагу, що, як зазначено в Постанові Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 01.08.2019 року по справі № 927/313/18, моментом переходу до контрактанта права власності на частину майбутнього урожаю є дата підписання договору та акта приймання-передачі сільськогосподарської продукції — частини майбутнього урожаю.
Тобто, у вказаному договорі потрібно передбачити:
— види продукції (асортимент);
— гранично допустимий вміст у продукції шкідливих речовин;
— кількість продукції, яку контрактант приймає безпосередньо у виробника;
— ціну за одиницю та загальну суму договору;
— порядок і умови доставки товару та строки здавання-приймання продукції;
— обов’язки контрактанта щодо подання допомоги в організації виробництва сільськогосподарської продукції та її транспортування на приймальні пункти й підприємства;
— майнову відповідальність сторін у разі невиконання ними умов договору.
Окремо про відповідальність
Необхідно звернути увагу, яка ж відповідальність передбачається за порушення умов вказаного договору, передбаченого положеннями Господарського кодексу:
— За нездачу сільськогосподарської продукції в строк, виробник сплачує контрактанту неустойку в розмірі, встановленому договором;
— У разі невиконання зобов’язання щодо приймання сільськогосподарської продукції безпосередньо у виробника, а також у разі відмови від приймання продукції, пред’явленої виробником у строки й у порядку, що погоджені сторонами, контрактант сплачує виробнику штраф у розмірі п’яти відсотків вартості неприйнятої продукції, враховуючи надбавки та знижки, а також відшкодовує завдані виробникові збитки, а щодо продукції, яка швидко псується, — повну її вартість;
— Якщо продукцію не було своєчасно підготовлено до здавання-приймання та про це не було попереджено контрактанта, виробник відшкодовує контрактанту завдані цим збитки.
Замість висновку
З метою уникнення порушення умов договору контрактації сільськогосподарської продукції, рекомендую передбачити в договорі всі необхідні умови для належного виконання зобов’язань, особливо щодо асортименту продукції, її кількості та якості. Час від часу перечитуйте його умови, аби розуміти ваші обов’язки та вашого контрагента.
Важливо: не забувайте прописувати порядок підтвердження виробником якості та кількості продукції, яку отримує контрактант. На перший погляд, такі очевидні правила гарантуватимуть безпеку ваших інтересів у процесі виконання договору та мінімізуватимуть виникнення спорів щодо порушення його умов.
Якщо відчуваєте, що спір неминучий — рекомендую звернутися до надійного адвоката, що здійснитись аудит договору, грунтовно дослідить вашу ситуацію та розробить дієву стратегію для вирішення потенційного конфлікту.
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення 703
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 411
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 179
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 130
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 103
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 15804
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 12793
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 8345
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6228
-
Від поранення до власної справи: історія ветерана Федора Самбурського
Життя
4819