Розпоряджання землею під час війни: поради юриста
Ігнорування юридичних питань так само шкідливо для землі, як і її занедбаність
Неоновлені документи на ділянку, використання не за призначенням, купівля без перевірки кадастрового номера та власника, угоди про оренду “на доброму слові” — це приховані пастки для аграріїв. Ігнорування юридичних питань так само шкідливо для землі, як і її занедбаність. Як наслідок, можна навіть втратити свою ділянку.
Земля завжди була найбільшим багатством українського народу. Вона годує нас навіть у найбільш напружені часи. Попри все, сільське господарство, фермерство, обробіток землі активно розвиваються. Воєнний стан не став на заваді масштабування бізнесу, що мене тішить, як правника та аграрія.
У кожного землевласника є питання, як найкраще використати свою ділянку та що робити з землею під час війни. Тож розповім, які настали зміни в законодавстві щодо землі у 2025 році, а також чи можна здавати землю в оренду під час воєнного стану та продавати її. Та що потрібно зробити, щоб не втратити вашу ділянку.
Кому треба переоформити землю у 2025 році?
Хочу звернути увагу тих, у кого є сертифікати на земельну частку (паї). Завважте, ви ризикуєте втратити свою ділянку, якщо не оформите право власності на неї. Потрібно обов’язково замінити такий сертифікат на витяг з Реєстру речових прав. Інакше вашу землю передадуть у власність територіальній громаді після 1 січня 2025 року за рішенням суду. Тому варто поквапитись.
Земля без кадастрового номера – що робити?
Такі звернення часто надходять мені від клієнтів, які отримали право власності на землю в 90-х та ранніх 2000-х. Без кадастрового номера неможлива здача в оренду, дарування чи продаж землі під час війни.
Тому наполегливо раджу звернутися до землевпорядної організації для створення проєкту землеустрою. Буде чітко виділено площу ділянки та її межі. А згодом варто провести державну реєстрацію, в результаті чого землі присвоять кадастровий номер. Також потрібно оформити право власності через ЦНАП чи нотаріуса.
З вчиненням цих юридичних дій ви матимете більше варіантів розпоряджання своєю ділянкою, та зможете одразу ж займатися документами на оренду чи продаж.
Продаж ділянок сільськогосподарського призначення під час воєнного стану
Аграрна земля під час війни продається як фізичним, так і юридичним особам. Компанія може придбати не більше ніж 10 гектарів. Кінцевим бенефіціарним власником має бути виключно громадянин України. Мораторій на землю 2025 року вже не діє.
А щоб не помилитися з ділянкою та не натрапити на шахраїв, наполегливо раджу замовити перевірку в юриста. Адже варто переконатися, що земля належним чином оформлена, має кадастровий номер, не перебуває в оренді та не є об’єктом застави. Було б дуже прикро купити те, що за документами належить не вашому контрагенту, а державі чи територіальній громаді. На жаль, таких ситуацій багато.
Обов’язково потрібно попросити у власника документи, що підтверджують право власності на ділянку, довідку про її цільове призначення, експертну та нормативну грошову оцінку та документ, що посвідчує особу продавця.
Угода купівлі-продажу землі за законодавством України має укладатися у нотаріуса. Розрахунок здійснюється лише в безготівковій формі.
Оренда землі і воєнний стан
Нині як громадянин, так і юридична особа може орендувати ділянку. Законом встановлено мінімальний строк для оренди земель сільськогосподарського призначення – 7 років. Їх можна використовувати виключно за вказаним у документах цільовим призначенням.
Як оформити договір оренди землі під час війни? Нині обов’язково потрібно це робити в електронній формі. Орендар та орендодавець мають підписувати кваліфікованими електронними підписами договори оренди землі. Війна внесла свої корективи у порядок укладання.
Як передати землю в оренду 2025? Ділянка обов’язково мусить мати кадастровий номер, який вказується у договорі. Ще потрібно, щоб був проєкт землеустрою на неї. Також в угоді має бути зазначено чіткий строк оренди (не довше, ніж 50 років) та розмір орендної плати. Орендодавець сплачує податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (5%).
Як уникнути штрафів за неоформлену оренду землі та угоди на словах? Звернутися за юридичним супроводом та консультаціями фахівців з аграрного права. Адже є непоодинокі випадки, коли особа використовує землю територіальної громади без оформлення договорів. Або власник не сплачує податки протягом кількох років, і його штрафи та пеня зростають.
Перш ніж підписати договір, перевірте документи та переконайтеся, що орендодавець може розпоряджатися ділянкою.
Земля – аграріям
Воєнний стан не є перешкодою для користування та розпорядження землею. Юридичним питанням варто приділяти не менше уваги, ніж умовам, в яких ростуть овочі, фрукти та зернові. А якщо ви звернетеся до адвоката з питань супроводу земельних угод, то вбережете себе від ризиків та будете в курсі усіх оновлень законодавства. Тож нехай земля приносить вам урожай та достаток!
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький 21.05.2025 11:23
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко 20.05.2025 23:41
-
Ексочільник Пенсійного фонду у Хмельницькій області приховав $500 000 у банку Австрії – НАЗК
Фінанси 21118
-
Ціни на оренду зросли майже на 30%: де в Києві та передмісті найбільше дорожчає житло — інфографіка
Інфографіка 16214
-
Хмельницький пивзавод змінює власника: покупець отримав дозвіл АМКУ
Бізнес 8274
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 5950
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 5837