Інвестиції в українську нерухомість: можливості та виклики
Інвестування в українську нерухомість під час війни: ризики, страхування, ринки та перспективи для іноземних та місцевих інвесторів.
Інвестування в українську нерухомість під час війни – це і ризикована справа, і благородна одночасно. На одній шальці терезів усі ризики, які супроводжують будь-який бізнес в умовах ведення війни. На іншій – репутація інвестора та відбудовника прекрасної країни після жахливих подій.
Загалом український ринок нерухомості може дати дохідність у 10-15% річних. Але для цього потрібно, окрім сміливості інвестування під час війни, далекоглядно оцінити перспективність об’єкта нерухомості, репутацію забудовника і – головне, усю документацію щодо об’єкта. Такий аудит має включати перевірку наявності усіх дозволів, відповідність дозвільної документації заявленій меті будівництва, обов’язкова перевірка правовстановлюючих документів та реального стану готової нерухомості. Очевидно, що в цьому питанні потрібно мати фахову консультацію юриста, який спеціалізується на нерухомості.
Також не можна нехтувати і безпековою ситуацією в країні. А отже, варто застрахуватися від можливих ризиків. Українське Експортно-кредитне агентство (ЕКА) надає можливість застрахувати інвестиції (українським та іноземним інвесторам) за таких умов:
- інвестор володіє понад 10% корпоративних прав у проєкті;
- інвестиція спрямована на створення об’єктів та інфраструктури для розвитку переробної промисловості та експорту українських товарів;
- об’єкти інвестування перебувають на території України;
- товари, що експортуються, відповідають вимогам закону про стимулювання експортної діяльності.
Наразі ЕКА повідомило про два застрахованих інвестиційних проєкти наприкінці 2024 року.
У 2023 році Багатостороннє агентство з гарантій інвестицій (MIGA) Групи Світового банку оголосило про початок надання гарантій для страхування воєнних ризиків в Україні. Тоді було оголошено, що програма діятиме до грудня 2025 року.
Якщо продовжити тему міжнародного фінансування, то можна згадати механізм Ukraine Facility. Він має залучати публічні та приватні інвестиції для відновлення та реконструкції країни. Зазначається, що загальний обсяг підтримки визначено на рівні 6,97 млрд євро, які заплановано спрямувати з використанням таких принципів:
- спеціальний інвестиційний інструмент, з метою стимулювання залучення інвестицій у пріоритетних секторах;
- отримання фінансування передбачено через Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк та інші міжнародні інституції;
- підтримка доступна для українських компаній.
Пріоритетними секторами визначені агробізнес, енергетика, логістика та транспорт, промисловість та торгівля, ІТ та комунікації.
Яку нерухомість може запропонувати країна для інвестування іноземцям? Досі фактично лишається головна заборона на пряму купівлю землі сільськогосподарського призначення. Проте залишається можливість купити бізнес, який має серед своїх активів земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
Землею з іншим цільовим призначенням (для будівництва житла чи комерційного використання) – володіти й розпоряджатись іноземці можуть, хоч це і пов’язано з додатковими складнощами і формальностями, якщо мова йде про викуп земель з власності громад чи держави. Так само громадяни інших країн можуть купувати нерухомість житлову або комерційну.
Якщо податкові питання українські та іноземні залишити за дужками цього матеріалу (вони є численними і різноманітними та залежать від багатьох факторів), то для укладання угоди іноземцям потрібен паспорт та його нотаріально посвідчений переклад, український ідентифікаційний код (можна отримати в податковій). Також можуть запитати джерело доходів. Якщо іноземець не особисто інвестує, то потрібна нотаріальна довіреність українського або іноземного нотаріуса (в останньому випадку потрібен буде додатково отримати апостиль, його переклад на українською та нотаріальне посвідчення).
Окрім отримання потенційного прибутку, інвестори незалежно від наявності українського коріння, стануть частиною історії відродження України. Не тільки розвиток потужних інфраструктурних проєктів, але й навіть «просте» будівництво дають робочі місця та податки в бюджет, живлять економіку та дають надію на завтра.
Українська нерухомість сьогодні — це не лише квадратні метри, а й стратегічний актив. Доступні механізми страхування воєнних ризиків, можливість інвестувати через міжнародні фонди та відкритий ринок житлової й комерційної нерухомості дають іноземним інвесторам реальні інструменти для заробітку.
Хочете оцінити перспективи? Почніть з перевірки об’єкта. Не знаєте, як мінімізувати ризики? Дотримуйтеся юридичної чистоти угоди. Готові діяти? Час купувати активи, поки ринок приходить до тями, фактично формуючись заново.
- Как оформить наследство, если я за границей Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький 21.05.2025 11:23
-
Ексочільник Пенсійного фонду у Хмельницькій області приховав $500 000 у банку Австрії – НАЗК
Фінанси 21559
-
Ціни на оренду зросли майже на 30%: де в Києві та передмісті найбільше дорожчає житло — інфографіка
Інфографіка 16253
-
Хмельницький пивзавод змінює власника: покупець отримав дозвіл АМКУ
Бізнес 8494
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 6544
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 6358