Фальсифікації та залякування: як Росія провела нелегітимні вибори на окупованому Сході
І хоча в Москві вже заявили про “чесну перемогу” правлячої партії, численні фальсифікації при практичній відсутності міжнародних спостерігачів говорять про зворотне.
У неділю, 19 вересня, в Росії завершилися вибори до Державної думи, що тривали три дні. Окрім інформації про масові фальсифікації та примусове голосування на користь правлячої партії “Єдіная Росія”(ЄР), організоване Кремлем “волевиявлення” є викликом для цивілізованого світу. Москва долучила до виборів не лише мешканців окупованого Криму, але й окупованих районів Луганщини та Донеччини, що є порушенням Конституції України, а також суперечить нормам міжнародного права.
І хоча в Москві вже заявили про “чесну перемогу” правлячої партії, численні фальсифікації при практичній відсутності міжнародних спостерігачів говорять про зворотне.
Ситуація в Росії
Цьогорічні вибори – дуже важливі для РФ, фактично вони є генеральною репетицією перед виборами президента Росії, що мають відбутися у 2024 році. Тож у Москві не скупились на інструменти для забезпечення пристойного “результату” президентської сили.
Рейтинги правлячої партії “Єдіная Росія” (ЄР) з кожним роком падають. У лютому ЄР мала всього 27% підтримки, а це тривожний дзвіночок для Путіна, який і далі планує керувати РФ. Проте, настрої у суспільстві не найкращі, росіяни не вірять, що лідери РФ здатні впоратися із ситуацією – в країні серйозна ситуація із Covid-19 – протягом літа там фіксували рекордні показники смертності.
Тож поки світ спостерігав за ситуацією у Білорусі, у Росії закривали опозиційні ЗМІ, масово знімали з виборів опозиційних кандидатів та порушували проти них кримінальні справи. У липні федеральна служба з нагляду за масовою інформацією “Роскомнадзор” заблокувала майже 50 сайтів та вимагала видалити сторінки у соцмережах, пов’язані з ув'язненим опозиційним політиком Алєксєєм Навальним та його соратниками. Тож справді опозиційних до влади партій на цих виборах в Росії не було.
Також Москва вдалася до неприкритого підкупу виборців – у серпні Путін заявив про одноразові грошові виплати для пенсіонерів.
Ситуація настільки погана, що Росія пішла ва-банк та вперше вирішила провести нелегітимні вибори і на окупованих Луганщині та Донеччині.
Роспаспортизація
У 2019 році Росія почала масово видавати на окупованих районах Сходу України російські паспорти – наразі їхніми власниками є понад 600 тисяч людей.
У червні цього року, напередодні виборів до Держдуми РФ, цей процес значно прискорився. Єдина причина такого поспіху – забезпечення участі місцевих мешканців у російських виборах. У виданих “паспортах” проставлявся код неіснуючого підрозділу Міграційної служби Ростовської області та не вказувалася прописка, тож такий документ не дає права на соцвиплати, а є лише посвідкою для голосування.
Тільки “Єдіная Росія”
Для забезпечення потрібної явки, а головне — видимості повної підтримки партії Путіна (відповідно і окупації Сходу України Росією), активно залучалася підконтрольна Кремлю влада так званих “республік”.
До виборів тут відбувалися різні заходи “за сприяння”, а часом і за участі представників “Єдіной Росії”, проводилася агітаційна та інформаційна кампанії, зокрема було відкрито 396 інформаційних центрів, де пояснювалось, як треба “правильно” голосувати.
Саме “голосування” відбувалося двома шляхами – системою електронного голосування ДЕГ та на дільницях в Ростовській області РФ. Для останнього був організований спеціальний доїзд. 15 вересня так званий “глава ДНР” Денис Пушилін (у липні виявив бажання стати членом “Єдіной Росії”) заявив про організацію 825 автобусних і 12 залізничних рейсів для “бажаючих” взяти участь у російських виборах.
Та попри такі заяви і цифри, мешканці так званих “республік” не поспішали реєструватися у електронному голосуванні та скаржилися, що їх змушують голосувати за ЄР.
Розуміючи назріваючий провал, підконтрольна Кремлю “влада” вдалася до залякувань та небачених фальсифікацій:
- бюджетників та студентів примушували реєструватися у ДЕГ і “правильно” голосувати;
- разом з реєстрацією деякі громадяни були змушені здавали і доступ до акаунтів у ДЕГ, щоб забезпечити голос за ЄР. Як це працювало видно з відео, опублікованого у YouTube, на ньому адміністратор алчевского центра культури проводить масову фальсифікацію: голосує онлайн з підготовленим списком зареєстрованих у ДЕГ громадян за правлячу російську партію;
- за інформацією російських ЗМІ, деякі громадяни, привезені голосувати у Ростов, не мали російських паспортів, тож вони видавалися їм безпосередньо перед дільницею.
Окрім того, в результаті нелегітимних “виборів” до Держдуми Росії потрапляють і одіозні бойовики “ДНР/ЛНР”. Не важко здогадатися, яку діяльність вони будуть здійснювати у парламенті РФ.
Однак, хоч Москва і задіяла масові фальсифікації та нейтралізувала опозиційних кандидатів, попередні результати виборів говорять про стійку втрату рейтингів путінською партією. Тож, ймовірно, що окрім апробованих 17-19 вересня інструментів втручання у виборчий процес, у Кремлі шукатимуть додаткові шляхи, аби забезпечити Путіну подальші терміни правління.
Якими будуть ці шляхи, залежить також і від міжнародної спільноти, яка не повинна змовчати після зухвалого втягування окупованих районів України у російські вибори й подальшу спробу легітимізації окупації. Диктатори ніколи не зупиняються, їх зупиняють.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3415
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 151
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 90
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 82
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
8537
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 7525
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7276
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6589
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5759