Будівельні закупівлі: раціональність проти прихованої корумпованості
Що пропонують законодавці, щоб уникнути корупційної складової у державних будівельних проєктах
Високовартісні закупівлі за державні кошти часто стають предметом журналістських розслідувань та критики з боку суспільства. Особливої актуальності це питання набуває в контексті закупівель на будівництво та ремонт, адже ці видатки наразі майже дорівнюють видаткам на оборону. Особливо в поле зору потрапляють закупівлі на об’єкти культури та парки відпочинку.
Законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення прозорого будівництва» №11057 покликаний зупинити крадіжки на будівництві за державні кошти та запровадити прозорий механізм закупівель.
Не секрет, що закупівлі за бюджетні кошти проводяться через систему Prozorro ще з 2016 року, з набранням чинності Законом України «Про публічні закупівлі». Втім будівельні тендери продовжують зберігати ознаку корумпованості через завищення цін на будівельні матеріали в кошторисах закупівель. Запропоновані зміни зобов’яжуть державні органи, при оголошенні процедури закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва, публікувати кошторис з конкретними цінами матеріалів, що необхідні для будівництва та ремонту.
В пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що за час повномасштабного вторгнення було укладено договорів про закупівлю у сфері будівництва та ремонту на суму понад 518 млрд гривень, для порівняння на придбання та ремонт озброєння Міністерством оборони України витрачено 664 млрд гривень. І мова не тільки про те, що будівельні тендери під час війни спричиняють гарячі дискусії, головне питання в тому, що складові загальної вартості оголошених закупівель не розкриваються в публічному просторі і не регулюються державою.
Важливість запровадження більш прозорого використання коштів під час публічних закупівель обумовлена також здійсненням фінансування значної частини бюджетних видатків за рахунок зовнішньої міжнародної підтримки, адже довіра з боку закордонних партнерів до наших чиновників останнім часом значно похитнулася, зокрема й через корупційні скандали, які раз за разом виникають всередині України.
Тож, за умови схвалення законопроєкту № 11057 документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, стануть невід'ємними додатками до договору про закупівлю договору, а саме договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва нових, розширення, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проєктної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації. Саме такими змінами пропонується доповнити статтю 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Цікаво, що зміни до процедури закупівель торкнуться всіх закупівель, в тому числі й тих, що зокрема, пов’язані з виконанням робіт з будівництва автомобільних доріг чи надання послуг з ремонту автомобільних доріг. Як відомо, саме цей вид закупівель найчастіше передбачає космічні по вартості кошториси та викликає чимало запитань.
Експерти стверджують, що оприлюднення документів, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси жодним чином не ускладнить процедуру закупівель, не зробить її більш тривалою, адже ця інформація є в наявності, як у замовників будівництва, так і підрядників, які мають намір взяти участь в оголошеній закупівлі.
Окрім забезпечення прозорості та публічності законопроєкт має на меті також попереджувальний механізм, аби запобігти корупційним проявам та збільшення конкуренції між учасниками будівельного ринку.
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення 703
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 411
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 179
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 129
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 103
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 15521
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 12498
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 7938
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 5511
-
Від поранення до власної справи: історія ветерана Федора Самбурського
Життя
4819