Проєкт регулювання криптоактивів в UK
Аналіз проєкту регулювання криптоактивів у Великій Британії (SI, квітень 2025). Стейблкоїни не AIM. DeFi регулювання бути case-by-case.
Декілька годин тому опубліковано SI щодо криптоактивів [1].
29 квітня 2025 року Казначейство Її Величності (HM Treasury) опублікувало майже фінальний проєкт Статутного інструменту (Statutory Instrument, SI) щодо регулювання фінансових послуг для криптоактивів. Документ містить докорінну трансформацію підходу Великої Британії до крипторинку, зокрема встановлює нові категорії регульованої діяльності, вводить визначення ключових понять, оновлює нормативну базу FSMA, RAO, MLR та інших актів. Я взяв на себе сміливість проаналізувати зміст документа та оцінити його вплив на учасників ринку, виклики для бізнесу та споживачів, а також потенційні міжнародні наслідки, для компаній які мають транскордонний крипто-безнес, зі Сполученим Королівством.
Як зазначили автори, пропонований проєкт є частиною реалізації політики створення комплексного правового поля для крипторинку Великої Британії, адаптованого до норм Закону про фінансові послуги та ринки (FSMA).
Перше – що нового?
Проєкт SI пропонує ввести низку категорій нової регульованої діяльності: торгівлю, зберігання, випуск кваліфікованих стейблкоїнів, стейкінг тощо. Визначено терміни «кваліфікований криптоактив» і «кваліфікований стейблкоїн», які лежать в основі регуляторного периметра. Тобто, FCA взявся за детальне регулювання стеїблкоінів, вбачаючи в них потенціал розвитку і прогнозуючі відповідні ризики, росту популярності стейблкоїнів на нерегульованому ринку.
Забудьте про «ми далеко» - якщо ви дотичні до британського споживача
Вперше Проєкт SI чітко закріпив правило, за яким компанії, що обслуговують споживачів у Великій Британії — незалежно від місця реєстрації — повинні отримати дозвіл FCA. Це є прикладом посилення захисту прав інвесторів і водночас боротьби з перенесенням відповідальності учасників ринків.
Також, вперше (це дуже прогресивний крок) здійснено спробу встановлення регулювання DeFi
Вперше на рівні проєкту нормативного акта було офіційно визнано DeFi. Хоча проєкт SI не вводить спеціальних положень для DeFi, у тексті документа підкреслено можливість його регуляції через підхід case-by-case. Це свідчить про визнання регулятором важливості цієї сфери, незважаючи на її складну природу і намагання FCA (як і у випадку зі стейблкоінами) ввести упереджувальну політику щодо ризикованих інститутів на крипторинку.
Регулювання стає більш детальним
Проєкт SI у Великій Британії значною мірою перегукується з підходом, закладеним у регламенті ЄС MiCA (Markets in Crypto-Assets). Зокрема, як і в MiCA, у британському документі впроваджено окремі категорії активів, зокрема стейблкоїни, встановлено перелік регульованих дій та окреслено вимоги до захисту споживачів. Це свідчить про поступове формування узгодженого підходу до крипторинку в Європі, але скроші це намагання дати бізнесу найкращі регуляторні рамки, щоб забезпечити британський пріоритет в криптогалузі, в майбутньому.
Як і свого часу, MiCA Проєкт SI передбачає дворічний перехідний період, протягом якого компанії, що працюють у Великій Британії, мають подати заявки до FCA. Для тих, хто не встигне пройти процедуру — передбачено обмеження на ведення нового бізнесу.
Фірми, що отримають дозвіл відповідно до нового режиму, не повинні повторно реєструватися за MLR як постачальники бірж чи гаманців — достатньо повідомлення FCA. Проте залишаються чинними всі інші вимоги з AML/CTF.
Важливо: Кваліфіковані стейблкоїни, токенізовані депозити та електронні гроші юридично розмежовані. Жоден із них не вважається замінником іншого. Стейблкоїни також виведені з-під дії директиви щодо альтернативних інвестиційних фондів (AIFMD). Стейблкоїни не вважаються ні інститутами спільного інвестування, а ні альтернативними інвестиційними фондами, в значення порядку регулювання їх діяльності.
Проєкт SI є визначальним етапом у формуванні повноцінного правового режиму для криптоактивів у Великій Британії. Документ не лише забезпечує правову визначеність для учасників ринку, але й закладає основи інтеграції криптоекосистеми в загальну структуру фінансового ринку. Водночас залишається відкритим питання регулювання режиму DeFi, в усьому різноманітті, а також наступних кроків FCA щодо запобігання зловживань на ринку та допуску віртуальних активів до торгівлі.
[1] Regulatory regime for cryptoassets (regulated activities) – Draft SI and Policy Note - GOV.UK
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення 703
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 411
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 179
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 129
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 103
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 15304
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 12280
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 7557
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 4875
-
Від поранення до власної справи: історія ветерана Федора Самбурського
Життя
4819