Реформа судової експертизи направлена на вирішення проблем сфери
Після того, як зареєстрував законопроект № 6264 "Про судово-експертну діяльність", дискусія щодо змісту реформи оживилась, точки зору почали розділятися. Мотивуючи свою участь в цій комплексній роботі принципом “не нашкодити фахівцям”, закликав судових екс
Нерідко,коли влада (політики) беруться проводитиреформи – чуємо шквал критики, заяви проте, що проводять реформу під когось, абоне питають думку фахівців. Завжди вважав,займаючись ще до пардаментської роботиадвокатською діяльністю, що точка зоруі рекомендації практиків – це успіх ісамої реформи, і тих, хто її проводить.Більше того, це запорука якісногофункціонування галузі, яку реформують.
Післятого, як зареєстрував законопроект №6264 "Про судово-експертну діяльність в Україні",дискусія щодо змісту реформи оживилась,точки зору почали розділятися. Мотивуючисвою участь в цій комплексній роботіпринципом “не нашкодити фахівцям”,закликав судових експертів працюватиспільно на результат.
Одразувідзначу, що за результатами проведенихпоки двох круглих столів, стали зрозумілістратегічні питання — розбалансованістьсистеми та хаотичність через певнунеузгодженість в законодавстві. В першучергу мова йде про підзаконнінормативно-правові акти. З доповідейучасників заходів почув, щоє специфічні види судових експертиз,які важко "загнати" в єдину систему іпрописати для усіх одні правила взаємодії.
Спільнимвиявилось те, що не лише європейськікраїни, а й наші сусіди пройшли вже цюреформу, і сформували систему, яка працюєна забезпечення правосуддя. Без тискувлади, без корупційної складової, звідповідальністю судових експертів засвою роботу, за висновки на основіфактів, а не домовленостей.
Вивчаючикожен окремий напрям в судово-експертнійсфері, спілкуючись з різними судовимиекспертами, та провівши нещодавно зустріч зкерівництвом та експертами Державногобюро судово-медичної експертизи, почув багатопро досвід Грузії. Там не лише підхіддержави до судово-експертної діяльностіінший, там технічні умови робити більшсприятливі. Наші лабораторії і стареобладнання не відповідають вимогам21-го століття. І це треба змінювати.
Всудмедекспертизі є інша проблема —державні та комунальні установи. Тобтопідзаконний акт не відповідає вимогамчинного законодавства, де за окремимивидами судової експертизи, її можутьпроводити лише державні установи. Цеозначає, що судову експертизу, проведенукомунальною установою, можуть визнатинезаконною. Якщо врахувати, що експертизає складовою, доказовою базою провадженя— наслідки такої неузгодженостізрозумілі.
Якщоодним з ключових питань законопроекту№ 6264 є подолання монополії держави напроведення судових експертиз, то всудмедекспертизі для початку требавибудувати модель державного управлінняі паралельно ставити питання проготовність приватних експертів працюватив такому специфічному виді судовихекспертиз.
Від демонополізації нам нікуди не дітись. Це вимога часу. На сьогоднішній день монополія держави скасована в таких сферах публічної діяльності, як нотаріат, арбітражні керуючі, оціночна та аудиторська діяльність, третейські суди. Далі - судова експертиза.
Крім того, спільнимдля усіх видів судових експертиз є факт,що в держустановах черга на проведенняекспертиз сягає двох років. А це,відповідно, гальмує судові процеси.
Покиє три ключові проблеми, які за визначеннямсудових експертів, зрушать з місця давноочікувану реформу,
подоланнямонополії держави на проведення судовихекспертиз;
залученняприватних (незалежних) експертів (на рівні з експертами держустанов) до написання тавпровадження методик проведення судовихекспертиз;
єдинийсистематизований підхід до підготовкита атестації судових експертів, безвиокремлення, коли державні експертипроходять підготовку в своїх установах,приватні (незалежні) — в Міністерствіюстиції.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3411
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 151
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 89
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 82
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
8333
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 7400
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7254
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6550
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5737