Хто і чому провокує зростання податкового боргу
Податковий борг банків у процесі ліквідації складає вже більше 5 мрд грн, тоді як ці банки взагалі не повинні платити податки. Натомість вони продовжують нарощувати борг, декларуючи все нові й нові суми прибутку і податку на цей прибуток, який ніколи не бу
Загальний зріст податкового боргу по Офісу великихплатників податків у 2017 році склав 6,47 млрд грн – до 10,13 млрд грн загалом.З них тільки за жовтень недоїмка в банківській сфері збільшилася на 1,5 млрдгрн. Нібито нічого дивного, усі ми розуміємо, що банківська сфера наразіпереживає не найкращі часи. Дивно інше: що за таких обставин найбільші сумиподатку на прибуток за результатами 9 місяців 2017 року задекларували саме банки.Причому, не прибуткові, а ті, що перебувають у стані ліквідації. Сума задекларованогоподатку на прибуток по усіх фінансових установах, що зареєстровані наобслуговуванні в Офісі, склала 1,98 млрд грн. З них 80% – 1,56 млрд грн – цезадекларовані зобов’язання банків, які перебувають під управлінням Фондугарантування вкладів фізичних осіб.
І тут важливо розуміти, що ці банки не ведуть діяльності,яка була би спрямована на отримання прибутку. Більше того: як пояснили нам вНБУ, їх навіть не можна назвати банками у повному сенсі цього слова. Уся їхнядіяльність зводиться лише до накопичення ліквідної маси для погашеннязобов’язань перед вкладниками. І в той самий час, якщо вірити декларуваннюподатку на прибуток, їхня прибутковість сягає рівня паливно-енергетичногокомплексу. А один з ліквідаційних банків навіть задекларував податок наприбуток, тотожний усій вартості його активів.
Усе це означає, що на рівному місці усі ми –починаючи від Офісу і закінчуючи найвищими органами держави – отримуємосерйозну проблему. Ці задекларовані суми ніколи не будуть сплачені до бюджету,оскільки, відповідно до законодавства, під час здійснення ліквідації у банку невиникає жодних додаткових зобов'язань зі сплати податків і зборів, крім витрат,безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. В той самийчас, ці показники будуть світитися усюди як борг платників перед державою. Зпочатку року зріст недоїмки по 46-ти ліквідаційним банкам склав 5,069 млрд грн.Це 30% боргу по всьому Офісу за 2017 рік. Для нас це – погана статистика. Длядержави – удар по іміджу, оскільки розмір такого боргу є одним з вагомихпоказників платіжоспроможності держави, у тому числі – при вирішенні питаннянадання їх кредиту міжнародними установами.
Що з цим робити – невідомо. Порядок дій у такихвипадках не регулюється жодним нормативним документом. Ми маємо не простопробіл у законодавстві, а цілу воронку, котра витягне з держави сил і ресурсівна кілька років, оскільки ліквідація банківських установ – процес тривалий.
Повноважень Офісу не вистачає на те, щоб виріщитицю проблему, тому лишається тількизвертатися до тих, хто міг би допомогти. У першу чергу – до Фонду гарантуваннявкладів. А потім – сідати разом за стіл і розробляти нову методологію порядкуліквідації банків та декларування у процесі ліквідації, що дозволила б банкамне декларувати неіснуючі доходи і податки, які ніколи не будуть сплачені. Сподіваюся,скоро це нарешті станеться.
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення 703
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 411
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 179
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 129
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 103
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 15304
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 12280
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 7557
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 4875
-
Від поранення до власної справи: історія ветерана Федора Самбурського
Життя
4819