Помилки в Державному земельному кадастрі і як з цим бути?
Отримали витяг із Державного земельного кадастру, а в ньому, крім Вас, зазначено ще одного власника земельної ділянки?
Доволі поширена ситуація, яка може виникнути у випадку, коли, наприклад, двом земельним ділянкам помилково присвоєно один кадастровий номер і, відповідно, двом суб’єктам речових прав на нерухоме майно видано два різні державні акти на право власності на земельну ділянку.
Інша, не менш поширена причина виникнення такої ситуації – технічні помилки, допущені органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.
Наявність таких помилок унеможливлює реалізацію особою своїх прав власника земельної ділянки, оскільки остання не зможе нею розпорядитися в силу того, що, фактично, земельна ділянка має ще одного власника.
Більше того, у разі державної реєстрації права власності на земельну ділянку за однією особою, яка є власником земельної ділянки з продубльованим кадастровим номером, іншій буде відмовлено у державній реєстрації права у зв’язку з наявністю суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.
Натомість, вихід з даної ситуації є і він полягає у виправленні помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру.
Але, звертаючись до державного кадастрового реєстратора із заявою щодо виправлення помилково внесених до Державного земельного кадастру даних, заявники часто отримують відповідь з рекомендацією звернутись для виправлення відомостей щодо власника земельної ділянки до суб’єкта державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Що ж з даного приводу передбачає закон?
Порядок виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру визначений статтею 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Так, у разі виявлення заінтересованою особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, остання письмово повідомляє про це орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, який, у разі підтвердження невідповідності, в день надходження повідомлення безоплатно виправляє допущену помилку та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересовану особу.
Якщо ж помилка виявлена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, зазначений орган у п’ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу.
У разі виявлення помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру у п’ятиденний строк вчиняє такі дії:
- складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки;
- безоплатно виправляє помилку в кадастровому номері шляхом присвоєння земельній ділянці нового кадастрового номера, наступного за останнім у відповідному кадастровому кварталі;
- письмово повідомляє про це власникам, користувачам відповідної земельної ділянки.
Зазначена процедура передбачена пунктом 157 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
А як в судовій практиці?
Відмови територіальних органів Держгеокадастру у виправленні помилок в кадастровому номері земельної ділянки визнаються протиправними з огляду на положення Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, наведені вище.
Більше того, вирішуючи спір у правовідносинах, про які йдеться, суди зобов’язують територіальні органи Держгеокадастру виправляти помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а суб’єктів державної реєстрації прав – проводити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку після виправлення помилки у присвоєнні кадастрового номера (рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 у справі № 806/2426/18, залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019 та постановою Верховного Суду від 05.05.2020).
Так, у вказаній справі суди дійшли висновку, що у разі наявності належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів, які підтверджують право власності особи на земельну ділянку, така особа має право вимагати виправлення помилок, допущених суб’єктами владних повноважень, наявність яких фактично позбавляє власника можливості реалізувати своє право розпорядження земельною ділянкою.
Тож, як бачимо, на законодавчому рівні закріплено механізм виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру, у тому числі у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а відмови територіальних органів Держгеокадастру у такому виправленні є незаконними, що підтверджується судовою практикою.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3368
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 215
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 150
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 79
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 76
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
7287
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7110
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 6910
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6373
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5619