Маркетинг у поміч: Як побудувати класні стосунки із постачальниками
XOXO Відповідь криється у використанні лайфхаків з маркетингу, комунікаційних навичках та системному підході.
Привіт усім! Мене звати Вікторія Кравченко. Я — співзасновниця компанії IPSM, яка займається закупівельним консалтингом. А ще, я — маркетолог за покликанням і посадою. У своєму бізнесовому житті я активно використовую знання з маркетингу та управлінський досвід для підтримки міцних стосунків із постачальниками. І хочу про це розповісти і вам.
Адже влучне використання маркетингових та комунікаційних інструментів, знань з психології та стратегії продажів — значно покращують професіональні навички у сфері закупівель та ланцюга постачання.
Який основний підхід в роботі з постачальниками?
Головна стратегія, яка робить стосунки з постачальниками довготривалими та зрозумілими обом сторонам 一 це системний підхід. Він відбувається у декілька етапів:
аналіз постачальників з метою відбору,
розвиток постачальників,
покращення взаємодії з ними та
оцінка роботи з подальшим ухваленням рішення до якого рівня вони будуть залучені.
Але в цьому вибудованому системному процесі не обійтися без знань з маркетингу і комунікації. Наприклад, для оперативного пошуку нових постачальників та швидкого збору інформації про них 一 ми використовуємо аналіз ринку, він же сорсинг по всіх наявних каналах (соцмережі, сайти, пошукові системи з відгуками тощо). А це якраз і є один з інструментів маркетингу.
Комунікація: від маркетингу до роботи з постачальниками
Криза довіри, яку ми бачимо зараз, вплинула на всі сфери. У тому числі 一 у світі маркетингу чи щодо підготовки до переговорів (особливо при взаємодії з іноземними постачальниками). На цьому етапі раджу думати, як маркетолог: а що допоможе мені вибудувати довіру між мною та потенційним покупцем/постачальником? Які додаткові інструменти мені використати? Чи володію я всією необхідною інформацією про постачальника? (безпека, платоспроможність, прозора діяльність).
Маркетинговий підхід та розуміння кінцевої мети комунікації допомагає зрозуміти:
Як ви керуєте потоком необхідної інформації всередині власної компанії та серед зовнішньої аудиторії - читайте: серед ваших майбутніх постачальників.
Який найпереконливіший спосіб обрати, щоб достукатися до них, і з яким конкретним повідомленням.
Найбільш звичним прикладом управління комунікаціями з контрагентами є вебсайт (наприклад, через окремий розділ для постачальників). Вебсайт — це цілком маркетинговий інструмент і засіб комунікації. Але щоб бути доступними скрізь — варто повноцінно використовувати соціальні мережі. У чому ж їх сила саме при управлінні закупівлями та постачанням?
По-перше, соцмережі — це потужний інструмент для пошуку потенційних постачальників, налагодження зв'язків та побудови міцних стосунків (я маю на увазі: LinkedIn, Twitter, Facebook, галузеві форуми тощо). Раджу вам слідкувати за лідерами думок та ринковими тенденціями (які вони публікують), приєднуватися до відповідних груп, брати участь в обговореннях. Коротше кажучи, говорити про себе.
По-друге, це реальна можливість дослідити ринок та проаналізувати тенденції за допомогою дописів (наприклад, з відповідними хештегами). По-третє, можна дослідити репутацію потенційних постачальників шляхом їх залученості у соціальні мережі та аналізу відгуків клієнтів. Як результат, зменшити майбутні ризики.
Плюс соціальні мережі мають достатньо зручні інструменти для безперебійної комунікації в ланцюгу постачання: приватні групи, додатки для обміну повідомленнями.
Перемовини з постачальником: що насправді відбувається?
Коли мене питають, що спільного в управлінні постачальниками та в маркетингу, я відповідаю: “розуміння потреб”. В переговорах ми озвучуємо свою позицію: що хочемо купити або продати, і висуваємо певні вимоги. Але ж є і наші справжні, глибинні інтереси: отримати найнижчу ціну, побудувати довготривалі стосунки чи підписати перший гучний контракт. Також є потреби, які заховані поміж слів і говорять про очікуваний результат, корпоративні та людські цінності, особисті потреби.
В маркетингу ми шукаємо глибинні потреби клієнта, так і в перемовинах професіонал шукає справжні інтереси.
Вміння вести переговори та правильно комунікувати 一 одне з найважливіших для закупівельників усіх рівнів. Можна автоматизувати безліч закупівельних процесів, але неможливо передати боту чи штучному інтелекту задачу вести переговори й домовлятись.
Суть переговорів в тому, що у цьому процесі відбувається торгівля та обмін матеріальними та нематеріальними цінностями між людьми. "Дайте те, що потрібно мені, і я дам те, що потрібно вам“. Кожна сторона залежить від згоди протилежної сторони, і жодна зі сторін не може диктувати свої умови. Умови угоди визначаються в ході переговорів. Як цьому навчитися? Відповідь проста: тренуйте ті навички, які допоможуть вам досягати бажаного.
Є таке поняття “переговорний пиріг” 一 це всі можливі вигоди, поступки та результати, які доступні сторонам-переговорникам. І чим більше ви здатні під час підготовки збільшити його (чим краще у вас пропрацьована така навичка), тим ефективніше ви можете максимізувати загальну вигоду для обох сторін. Як результат: ймовірність досягнення угоди, яка задовольнятиме всіх збільшується. Бо коли ви виходите з переговорів з болючим компромісом — це означатиме, що обидві сторони незадоволені. Ситуація ускладнюється з монополістами. Адже у випадку невдалих переговорів, ви не можете вибрати іншого підрядника.
Як зробити “переговорний пиріг” більшим? Використовуйте свою “фантазію” задовго до перемовин, під час ретельної підготовки. У нагоді прийдеться обмін ідеями та найкращими практиками з колегами по переговорному процесу. Запишіть у ваш план все, що може бути вигідним і як саме це можна зробити.
Як знання з маркетингу та психології допомагають?
Спільні рекомендації від мене та Марини Трепової, СЕО IPSM, сформульовані на базі з різних джерел.
Дізнайтеся через соціальні мережі, ЗМІ та особисті контакти якомога більше інформації про компанію та тенденції на ринку, людей, які приймають рішення, власників й учасників переговорів. Чим краще ви озброєні інформацією, тим впевненіше ви відчуватимете себе.
У переговорах досягає вищих цілей і використовує потужні стратегії та людина, яка дуже залучена в кінцевий результат (фінансово, репутаційно тощо).
Ви зможете отримати більш сприятливі умови під час перемовин, якщо маєте політики та процедури у вашій компанії, оскільки монопольні компанії також це мають і тому поважатимуть ваші.
Враховуйте менталітет людей, з якими ви ведете переговори. Їх культурні традиції можуть бути вашими помічниками або ускладнити процес.
Сила мужності та готовність до ризику сприяє отриманню бажаної мети. Іноді цей стан допомагає навіть в складних переговорах.
Під час переговорів та торгівлі з монополістом час може бути на вашому боці, щоб ви поетапно підійшли до власної мети.
І останнє 一 ніколи не давайте продавцю інформації чи впевненості, що він єдиний на ринку. Завжди розробляйте для себе альтернативні варіанти, навіть якщо вони гіпотетичні.
Формула успішної комунікації з постачальником: підготовка і планування + досвід перемовин і взаємодії + емоційна стабільність + знання психології.
Під час підготовки відбувається збір фактів та калькуляція цифр: аналіз ринку, вартості послуг у постачальника і конкурентів. Йде оцінка всіх учасників переговорів, сильних і слабких сторін, можливостей і загроз (SWOT-аналіз). Встановлюються (SMART) цілі для переговорів, потенційні альтернативи і запасні позиції та розраховується вартість проєкту.
Зазвичай люди витрачають забагато часу на підготовку і замало на планування, яке передбачає прогнозування стратегії ходу переговорів. А це як мінімум 5 сценаріїв для повноцінного вибору. Спочатку ви формуєте найпесимістичніший варіант, після якого шукаєте шляхи його вирішення і заздалегідь пропрацьовуєте можливі перешкоди. До нього входить визначення ролей та обов'язків членів команди, які беруть участь у переговорах. Це можуть бути люди на зустрічі, які лише записують інформацію із суворим обличчям, і тим самим тримають певний настрій. А є ключові експерти.
До планування входить складання графіку переговорних сесій, ключові тези, запитання і тактики ведення переговорів. А також визначення каналів комунікації та майбутні сценарії: від оптимістичного до песимістичного.
Підсумовую: навички розв'язання проблем, сценарне планування і прогнозування, розуміння справжніх потреб постачальника та використання соціальних мереж та маркетингових лайфхаків на повну 一 все це в комплексі призводить до кращих результатів. Маю надію мій досвід стане вам у нагоді:) Впевнена: ділитися знаннями сьогодні, як ніколи, на часі.
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 13:43
- Мистецтво перевтілення брендів Ірина Кононенко 13:29
- В пошуках щастя. Частина перша: Непарна пара Алла Заднепровська 12:01
- Інноваційні технології: майбутнє енергетики для сталого розвитку Ростислав Никітенко 11:55
- Закон про народовладдя: як українці зможуть активно впливати на життя своїх громад Лариса Білозір вчора о 21:38
- 10 помилок юристів при веденні соціальних мереж Тетяна Лежух вчора о 14:48
- Податкові стимули для чистого водню: як США задають тренд і що варто врахувати Україні Олексій Гнатенко вчора о 14:42
- Рашистська пропаганда отримала рекордне фінансування Володимир Горковенко вчора о 13:51
- Про обмін чи повернення подарованого товару: в Україні та закордоном Світлана Приймак вчора о 12:53
- Чи зможуть жінки подолати "скляну стелю" у сучасному світі? Галина Пустова вчора о 11:50
- Другий шанс: як громадяни ЄС можуть завершити випробувальний термін у рідній країні Дмитро Зенкін вчора о 11:01
- Чому люди дурні, а ШІ стане Президентом Тайваню Олег Короташ вчора о 07:30
- Робоче навантаження аудитора або чому варто навчитися грамотному плануванню аудиту Ольга Рубитель 05.01.2025 19:36
-
Екснардепа Журжія зняли з потяга під час проходження кордону. Він подаватиме до суду
Бізнес 34617
-
Український бізнесмен планує відродити знамениту марку польських тракторів
Бізнес 12291
-
Велика Британія обігнала Німеччину і стала найбільшим ринком електромобілів у Європі
Бізнес 8161
-
Удар по бджільництву: в Україні померло до 25% бджіл у 2024 році
Бізнес 7319
-
РФ перенаправляє газові потоки: експорт російського ЗПГ до Європи бʼє рекорди
Бізнес 4272