Віднесення платника податків до переліку ризикованих
Чому важливо ефективно скористатись оскарженням в адміністративному порядку?
01.02.2020 р. набула чинності постанова КМУ від 11.12.2019 р. №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
У даній постанові затверджені критерії ризиковості платника ПДВ.
З практики - найчастіше зустрічається критерій зазначений у п. 8 : «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Вказаний пункт не конкретний та надто широкий що дозволяє контролюючому органу його використовувати навіть за відсутності будь-якої правової підстави.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня (тобто на рівні ГУ ДПС у областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС)
Таким чином платник ПДВ може в будь-який момент віднесений до переліку ризикованих платників. Це в подальшому означає, що реєстрація всіх податкових накладних такого платника ПДВ буде зупинена з моменту віднесення його до переліку ризикованих до моменту виключення із даного переліку.
Бізнес-омбудсмен Марчін Свєнчіцький повідомив, що у І кварталі 2020 р. 58 % всіх звернень до Ради Бізнес-омбудсмена стосувались податкових питань серед яких 44% стосувалось питань включення платника податків до переліку ризикованих.
З практики вбачається, що у травні та червні таке питання стало ще більш актуальним.
Що робити, якщо платник ПДВ отримав рішення про віднесення його до переліку ризикованих?
У такому рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості. Проте рекомендується звернутись із запитом на отримання публічної інформації (або адвокатським запитом) про роз'яснення причин віднесення платника до категорії ризикових. Це дозволить більш точно уточнити межі питань, які цікавлять податківців.
Крім включення комісією ДПС розглядається питання виключення платника податку з переліку ризикованих. Для цього потрібно подати (в електронній формі) комісії ДПС інформацію та копії документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (повідомлення про невідповідність критеріям ризикованості).
В кожному конкретному випадку документи можуть бути різними, але при цьому потрібно пам'ятати, що надання сканів договорів, рахунків та видаткових накладних/актів наданих послуг (що трапляється найчастіше) недостатньо для виключення такого платника із переліку ризикових. Потрібно підготувати, якісні пояснення специфіки роботи загалом чи по конкретному контрагенту включаючи процедуру підбору контрагентів, їх перевірки, матеріали, що використовуються та матеріали, що виробляються, засоби необхідні для проведення діяльності та їх наявність, економічну складову операції, мету її проведення, використання отриманих матеріалів/послуг у процесі господарської діяльності, транспортування та зберігання.
Після отримання такого повідомлення про невідповідність критеріям ризикованості комісія ДПС протягом 7 робочих днів приймає рішення про відповідність чи невідповідність та надсилає його в електронному кабінеті. На вказане рішення можна подати скаргу до ДПС України. Потрібно пам'ятати, що у такому випадку потрібно надавати, ще якісніше мотивоване пояснення та більшу кількість документів для підтвердження відсутності ризиків.
Так, звичайно, у подальшому можна скористатись правом на судове оскарження проте таке оскарження триватиме значний проміжок часу (для прикладу: у Києві це займе приблизно від 6), що «паралізує» роботу підприємства. Нагадую, що реєстрація всіх податкових накладних на цей період зупиняється, а також існує ризик штрафних санкцій по договорах із контрагентами та розірвання таких договорів. Крім цього рішення суду набирає законної сили після спливу 30 днів від дня його винесення та може бути оскаржене в апеляції.
Тому дуже важливо, якомога якісніше скористатись адміністративною процедурою виключення платника із переліку ризикованих без звернення до суду.
- Суд визнав: студент іноземного вишу має право на відстрочку від мобілізаці Арсен Маринушкін вчора о 21:42
- Енергоефективність для багатоповерхівок: інвестиції в енергію, які окупляться Христина Ліштван вчора о 16:42
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв вчора о 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов вчора о 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг вчора о 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов 24.11.2024 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда 24.11.2024 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Час затягувати паски 335
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників 184
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними 174
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні 88
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю 85
-
Рада скасувала можливість конфіскувати майно у корупціонерів за угодою зі слідством
Бізнес 21945
-
У Британії опублікували дані про реальний стан економік України та Росії
Фінанси 11530
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
уточнено виправлено Бізнес 11081
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 9735
-
Польський єврокомісар порадив Україні посилити малі й середні сімейні ферми
Бізнес 8564