Пропагандистські розмови про святкування Різдва в Україні
Невже для того, щоб врятуватися від Росії, ми повинні позбутися своєї ціннісно-історичної самобутності, насильно переплавити власну ідентичність на європейську, американську чи будь-яку іншу?
25 грудня більш як 1,5 мільярда людей по всьому світувідзначили католицьке Різдво. Цьогоріч до них приєдналося і чи не найбільше завсі роки незалежності християн західного обряду в Україні. В центрі столиціспівав 2-тисячний хор, а по національному телебаченню транслювалася меса зВатикану. Серед політиків віднайшлися навіть ініціатори встановлення 25 груднязагальнодержавним вихідним днем.
Треба сказати, що незалежна Україна завжди булабагатоконфесійною і терпимою державою. Прихильники будь-якого релігійногообряду всякчас мали змогу дотримуватися свого календаря і святкувати важливідати без жодних перепон і загроз. Попри це, абсолютна більшість українців –православні. Українська культура і ментальність теж багато в чому культивованіна ґрунті православних цінностей. До чого я веду?
На мій подив, чимало відомих людей, серед яких політики,громадські і культурні діячі, лідери думок, висловилися з цього приводу, як намене, дещо пропагандистсько. Мовляв, Україна нарешті святкувала Різдво з усімсвітом, 25 грудня нічим не гірше (а то й краще) за 7 січня, ніхто точно незнає, коли родився Ісус і т.д.
Після таких висловлювань іноді складається враження, що Українахоче не збагатитися здобутками тієї ж західної цивілізації, а розчинитися в нійповністю. Адже одна справа, коли ми відходимо від 23 лютого на користь 14жовтня, поступово віддаємо перевагу 8-му над 9-м травня чи відхрещуємось віддня радянської міліції, але зовсім інше, як починаємо штучно маніпулювативіковими, до того ж автентичними, традиціями.
Зрозуміло, що в контексті використання Росією культури якінструменту колоніальної політики ми часто мусимо відмежовувати себе новими чипросто інакшими культурними символами, аби агресивний сусід не використовувавнашу культурну спільність для виправдання своєї військової і політичноїекспансії. Але невже для того, щоб врятуватися від Росії, ми повинні позбутисясвоєї ціннісно-історичної самобутності, насильно переплавити власнуідентичність на європейську, американську чи будь-яку іншу? Глибоко переконаний,що, тікаючи з лабет «русского мира», ми не повинні втратити своїх віковихціннісних орієнтирів. Інакше навіть світ, з яким ми так прагнемо злитисявоєдино, нас не поважатиме. Та й самі себе ми не поважатимемо. Бо народ, котрийзрікається власної самобутності, як перекотиполе, приречений без кінцясновигати у пошуках нових цивілізаційних масок.
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький 11:23
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко вчора о 23:41
- Gaming в Онтаріо, або як Операторам успішно отримати ліцензію Ольга Ярмолюк вчора о 17:48
- Аудити безпеки в громадах: інноваційна методика для громад Галина Скіпальська вчора о 14:22
- Що приховала влада у державному бюджеті 2024 року? Любов Шпак вчора о 13:05
- "Гостомельська пастка" для місцевого самоврядування Володимир Горковенко вчора о 10:25
- Топ 5 податкових порушень у 2025 році Сергій Пагер вчора о 08:57
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 19.05.2025 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 19.05.2025 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 19.05.2025 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська 18.05.2025 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
-
Зумери поступово відмовляються від навички, яка супроводжувала людство протягом 5500 років
Життя 11778
-
Новий формат переговорів. Про що Трамп дві години говорив з Путіним
9842
-
Зеленський-2025 проти зразка 2019 року. Як шість років та війна змінили президента України
5857
-
Євросоюз опублікував новий економічний прогноз для України: очікування погіршилися
Фінанси 4399
-
Політичний покер. Як CША програють підготовку до війни з Китаєм, а Путін цим користується
4282