Найкращі інвестиційні няні - незалежні суди і прозорі публічні фінанси
Що ж такого треба зробити Україні, щоб отримати наступні 600 млн євро від ЄС?
Тиждень тому Європейський Союз схвалив черговий транш надання Україні макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 млрд євро. Додайте до цієї суми 3.8 млрд євро, які Україна отримала з 2014 року по цій програмі, і вийде 5 млрд євро. Україна стане першою державою, яка не є членом ЄС, і при цьому отримає суму допомоги у такому розмірі. Але для цього українській владі потрібно виконати цілу низку умов.
Що ж такого треба зробити Україні, щоб отримати наступні 600 млн євро?
Зупинюсь лише на декількох політичних вимогах ЄС. Перша - провести сумнозвісну судову реформу, яка у нас не по зубах жодній владі. Тому ЄС взяв вже на себе роль «батога» і вимагає повне перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, перезавантаження Вищої ради правосуддя шляхом створення Комісії з питань доброчесності. І все це обов’язково за участі міжнародних експертів. Я б пішов ще далі – надав би судовій гілці влади право законодавчої ініціативи.
Друге. Кабмін має ліквідувати податкову міліцію і створити натомість Бюро фінансових розслідувань, яке буде незалежним від будь-якої політичної сили чи гілки влади. Створити фінансову розвідку намагались і Порошенко, і Зеленський. Нічого не вийшло. Кожен з них намагався під себе сформувати орган, який займатиметься розслідуванням фінансових злочинів. Незалежний орган, яким мало би стати Національне бюро фінансової безпеки формату Порошенка, легко перетворювався у Бюро монополізації влади. Мотиви Порошенка були зрозумілі: хто ж хоче створити орган, який потім вийде на слід самого ж п’ятого президента, який за часи свого правління вивів з країни 4 млрд євро?
А от навіщо президенту Зеленському була спроба узурпації влади через створення підконтрольного йому Бюро фінансових розслідувань – незрозуміло. Створення органу, який займатиметься злочинами у сфері публічних фінансів, було програмним пунктом і кандидата в президенти Зеленського, і його партії «Слуга народу». Як відомо, Рада відхилила законопроект про створення Бюро у тій редакції, коли б воно підпорядковувалось Міністерству фінансів, а не Президенту, як планували спочатку. Самі слуги народу зазначали, що на прийняття законопроекту не вистачило політичної волі. В спробах обох президентів прослідковується один і той же мотив – створити не самостійний, а кишеньковий орган.
Податкова міліція давно себе вичерпала. І нам точно потрібна фінансова розвідка, тому що з 2014 року, коли влада оголосила курс на реформи, у напрямку боротьби з розкраданням публічних фінансів нічого зроблено не було. Створення Бюро було не лише вимогою МВФ, а й вимогою суспільства. Тепер цього вимагає і Європейський Союз. І коли окремі політичні спекулянти починають розводити «плач Ярославни», що Україна не потрібна ЄС, що нас там ніхто не чекає, то я хочу усім їм категорично заперечити. Той розмір допомоги, яку нам надає ЄС, і висування вимог реформування судової системи, ліквідація податкової міліції, реформа податкової та митної служб свідчать про те, що Європейському Союзу потрібна некорумпована Україна з незалежними судами і прозорою системою публічних фінансів. Скільки вже кошти громадян ЄС можуть розкрадатись по корупційних кишенях місцевих злочинців? Отже, якщо уряд зацікавлений отримати макрофінансову допомогу у повному обсязі, то до кінця року він має хоча би у першому читанні прийняти законопроект про створення Бюро фінансових розслідувань. Тож слідкуймо за руками президента та депутатів монобільшості.
І найголовніше. Створити інвестиційний клімат в країні можна не за допомогою інвестиційних нянь. Найкращими інвестиційними нянями для інвесторів в Україні стануть лише незалежні суди та прозора система публічних фінансів.
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 415
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 180
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 140
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 17450
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 9863
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6457
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4295
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916