Бізнес відповідає на роботу фіскалів активізацією сплати податків
Контрольно-перевірочні роботи (КПР) Офісу великих платників податків дають значні різнопланові результати. Маю на увазі не лише безпосередньо донарахування грошових зобов’язань (про них пізніше).
Контрольно-перевірочні роботи (КПР) Офісу великих платників податків дають значні різнопланові результати. Маю на увазі не лише безпосередньо донарахування грошових зобов’язань (про них пізніше). Маємо тенденцію: підприємства – після проведення на них КПР – починають активно та ретельно сплачувати податки. Й це при тому, що відносяться до ризикових.
Переконана: секрет цього феномену полягає в тому, що комплексний аудит не тільки примушує підприємство навести лад у власних справах, а й переорієнтовує його на принципово новий формат взаємин як з податківцями, так і з державою в цілому.
Цифри красномовні. За сім місяців 2018 року (в порівнянні з аналогічним періодом минулого року) підприємства, по яких Офіс великих платників податків провів комплексний аудит, збільшили перерахування до бюджету більш, ніж на 2,6 млрд грн. Отже – після проведення контрольно - перевірочних заходів підприємства починають відповідальніше ставитись до сплати податків. Це факт. І це не може не тішити.
Адже головна мета КПР – не знайти проблеми та помилки, викрити схеми тощо. Головна мета (як би пафосно це не звучало)– сприяти добровільному дотриманню податкового законодавства, стимулювати формування нового менталітету у вітчизняного підприємця, виховати чесного дисциплінованого партнера, який щиро відчуває власну відповідальність перед державою та суспільством й залишається сумлінним платником податків.
Поволі, але впевнено йдемо до цієї мети.
Спостерігаю, як у українському суспільстві дедалі більше вкорінюється думка: бути сумлінним платником податків – престижно й модно. Це природній процес. Кордони з Європою стають прозорішими й вільнішими – й для бізнесу, й для громадян. А в Європі – власне, як і в усьому цивілізованому світі – не прийнято будувати бізнес за «схемами», ховатись у тіні, мати податкові борги тощо. Це вважається ганебним, неприйнятним, неприпустимим явищем. Оскільки – не сплачуючи податки – ти обкрадаєш не якусь абстрактну інституцію, а кожного члена твого ж таки суспільства, який, на відміну від тебе, є чесний платник.
Ще один момент: бути в Україні сумлінним платником податків, який веде прозорий бізнес, стало комфортно. Адже такі підприємства можуть планово й спокійно працювати, не відволікаючись на контрольно-перевірочні заходи контролюючого органу.
Для зменшення навантаження на великий бізнес фахівці Офісу влаштовують перевірки лише на підприємствах, які мають найбільші ризики несплати податків. Відбирають за певними критеріями: зокрема – якщо підприємство використовує схеми мінімізації податкових зобов’язань, в тому числі за рахунок схемного податкового кредиту тощо.
Слід сказати й про безпосередній фінансово-економічний ефект, який дають перевірки.
За їх результатами у січні-серпні поточного року підрозділом аудиту Офісу донараховано 15,2 млрд грн грошових зобов’язань. Цей показник майже на 5 млрд грн (або на 48%) перевищує обсяги донарахувань за аналогічний період минулого року. Водночас кількість документальних перевірок платників Офісом за 8 місяців 2018 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року скоротилась на третину - з 807 до 536 перевірок (з них 455 позапланових та 81 планова).
Підставою для позапланових перевірок є отримання оперативної інформації від інших органів ДФС та інших контролюючих органів (НБУ, правоохоронців тощо).
Проілюструю мовою статистики: лише половину позапланових перевірок було проведено за ініціативою органів ДФС (а саме – 205). Решту – 250 позапланових перевірок (54,9 %) – здійснено з інших причин: повідомлення банків про порушення розрахунків у сфері ЗЕД (47 %); ухвали суду (слідчого судді) – 5,9 %; процедури ліквідації, припинення, реорганізації – 2 %.
Починаючи з 2018 року Офіс складає річний план-графік планових перевірок, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДФС. До речі, наразі у Офісі повною мірою йде робота по відбору платників до формування плану – графіку перевірок на 2019 рік.
Хто до нього потрапить? Хочу сподіватись, що небагато підприємств. Що надалі описана тенденція збережеться й той яскравий пролонгований ефект, який, як ми помітили, дають перевірки та з якого я почала цей блог, збережеться та вкорениться. Тобто – кількість підприємств, які за критеріями підпадають під такі, що їх слід перевірити, прямуватиме до нуля. Водночас частка суб’єктів господарювання, які ведуть прозорий бізнес та є чесними сумлінними платниками, рік від року зростатиме. А разом з ними – й їх податкові перерахування до бюджету.
- Суд визнав: студент іноземного вишу має право на відстрочку від мобілізаці Арсен Маринушкін вчора о 21:42
- Енергоефективність для багатоповерхівок: інвестиції в енергію, які окупляться Христина Ліштван вчора о 16:42
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв вчора о 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов вчора о 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг вчора о 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов 24.11.2024 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда 24.11.2024 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Час затягувати паски 335
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників 175
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними 173
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю 85
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні 81
-
Рада скасувала можливість конфіскувати майно у корупціонерів за угодою зі слідством
Бізнес 13499
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
уточнено виправлено Бізнес 10701
-
У Британії опублікували дані про реальний стан економік України та Росії
Фінанси 9255
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 8955
-
Польський єврокомісар порадив Україні посилити малі й середні сімейні ферми
Бізнес 5914