Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році
Незважаючи ще один складний рік для України, варто підсумувати роботу ринку пасажирських перевезень України. Нагадаємо, що автобусні перевезення на сьогодні займають перше місце по пасажиропотоку.
За даними МАПА, за 2024 рік було офіційно продано понад 1,5 млн квитків, що на понад 400 тис. більше показників 2023 року. Понад половину квитків продано у внутрішньому сполученні: 840 тис. квитків, що в понад 4 рази більше, ніж у 2023 році.
Проте хоч на сьогодні запит на автобусні перевезення зростає, ринок автобусних перевезень продовжує вимагати удосконалення правил та норм. Це питання не тільки безпеки, зручності та комфорт у пасажира, а й необхідність відповідати європейським стандартам перевезень та бути інвестиційно привабливим ринком.
Що зроблено, та які зміни необхідні сектору автобусних перевезень в Україні.
Зроблено
2024 рік став переломним роком, який почався з реформи МІУ автобусного ринку. Як результат початку реформи — на ринок України повернулись автостанції.
Створення Переліку автостанцій. У вересні 2024 року Уряд схвалив зміни до Постанови 176, згідно з якими створено електронний Перелік автостанцій, що стало передумовою для їхньої легальної роботи та можливості надавати якісні послуги як перевізникам, так і пасажирам. Це перший вагомий крок до легалізації ринку та забезпечення якісним сервісом пасажирів. Перелік формується за заявницьким принципом, держава верифікує всі діючі автостанції і від сьогодні він вже доступний на сайті Укртрансбезпеки. Так під час проведення будь-яких конкурсів на перевезення, організатори мають використовувати як точки відправлення, прибуття та зупинки автостанції з Переліку, а не як було раніше різні паркувальні майданчики, торгові центри, кіоски тощо.
Реконструкція та будівництво. Початок реформи та зрозумілі правила гри на ринку стимулювали бізнес до реконструкції та будівництва нових автобусних гаваней у кількох областях.
Прийняття Мінінфраструктури наказу N 966 Порядок організації регулярних, нерегулярних та маятникових (човникових) перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні. Головне нововведення — це прибирання анахронізму у вигляді конкурсних комісій на маршрути. На заміну йому прийшов Єдиний комплекс інформаційних систем у сфері безпеки на наземному транспорті (далі — Єдиний комплекс). За допомогою нього відтепер здійснюється відкриття, закриття, внесення змін до функціонуючого міжнародного маршруту, продовження дії дозволу України на регулярних міжнародних автобусних маршрутах загального користування, а також організація нерегулярних міжнародних перевезень.
Що чекає на ринок
Плани на 2025 рік ще амбітніші, адже попереду багато важливих завдань:
Зміни в законодавстві щодо визначення автостанції. Внесення змін у ЗУ «Про автомобільний транспорт» щодо визначення поняття «автостанція», яке не змінилось з часів незалежності України. Зараз визначення автостанцій дозволяє називати таким об'єктом будь-яке приміщення, навіть якщо там немає необхідних умов для пасажирів і перевізників. Це неприпустимо, адже, по-перше, автостанції за всі роки перетерпіли колосальних змін і на сьогодні більшість з них — транспортні хаби. По-друге, ми маємо імплементувати європейські законодавчі норми, де автостанції — це ключові транспортні вузли для міжміських і міжнародних перевезень, в Україні.
Компенсація пільгових перевезень. Це питання є критично важливим для перевізників, адже досі через недосконалість законодавства перевізникам часто не компенсують перевезення пільговиків. Ми маємо знайти механізми справедливих виплат за перевезення пасажирів пільгових категорій.
Законопроєкт №4560. Проєкт Закону адаптує ліцензування на автомобільному транспорті до норм ЄС, що встановлює умови для перевізників, зокрема реєстрацію, ділову репутацію, компетентність і фінансовий стан. Вводиться поняття "менеджер з перевезень", що відповідає за організацію перевезень, із обов’язковим отриманням свідоцтва професійної компетентності. Також пропонується створення Єдиної інформаційної системи для підвищення безпеки на наземному транспорті. Ухвалення документа дозволить Україні не тільки якісно підвищити надання послуги автобусних перевезень, а й за рахунок адаптації норм ЄС відкрити ринок автобусних перевезень для міжнародних інвестицій, що сприятиме розвитку інфраструктури та створенню нових робочих місць.
Законопроєкт №11025. Мета — удосконалення правового врегулювання питання стосовно притягнення до відповідальності «нелегальних» автомобільних перевізників. Так, законопроєктом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про автомобільний транспорт», згідно з якими врегульовуються питання відповідальності автомобільних перевізників, які здійснюють перевезення пасажирів автобусами без відповідних дозвільних документів. Законопроєкт містить положення щодо доповнення КУпАП новим складом адміністративного правопорушення (стаття 164-20) яким запроваджується адміністративна відповідальність водіїв, які здійснюють оплатне перевезення пасажирів автомобільним транспортом без державної реєстрації як суб’єкта господарювання (нелегальні перевізники).
Резюмуючи
Попереду багато роботи, але результати, які ми вже маємо, дають впевненість у правильному напрямку розвитку. Автобусні перевезення — це не лише транспорт, а частина життя українців. Ми продовжуємо працювати над тим, щоб цей сегмент ринку став ще якіснішим, доступнішим і безпечнішим для кожного.
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков вчора о 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 12665
-
"Будуть змішувати, хто як може". Вміст спирту в бензині перевищуватиме 5% – власник АЗС
Бізнес 6636
-
Водогін до Миколаєва будують цілодобово у дві зміни – фото
Бізнес
5199 -
"Я туди не хочу". Власник UPG поставив на паузу експансію на ринок Європи
Бізнес 4927
-
"Спортивні авто стоять у гаражах". В Україні ліг ринок високооктанового бензину А-100
Бізнес 4504