Як зміниться авторське право в Україні. Про усі нюанси
Минулого тижня Рада зареєструвала проект закону, який оновить норми, що діяли 18 попередніх років.
Декілька тижнів тому я лишав для вас блог, в якому розповідав про те, як захистити ваші авторські права в Інтернеті. І в тому блозі я неодноразово акцентував увагу на тому, що, на жаль, сьогодні в Україні норми, які покликані захищати авторське право, застаріли і не працюють.
Але буквально минулого тижня Рада зареєструвала проект закону, який оновить норми, що діяли 18 попередніх років. І перше, що було зроблено – це запропоновано узгодження та вдосконалення діючих норми з врахуванням норм європейського законодавства.
Зокрема, законодавці пропонують імплементацію в національне законодавство актів законодавства ЄС. Мова іде про 9 ключових Директив, прийнятих та діючих в останні роки в ЄС.
Ці Директиви доповнюють або виправляють ключові діючі норми, як-от:
- приведуть положення Цивільного кодексу України, Закону України «Про авторське право і суміжні права» у відповідність до норм законодавства Європейського Союзу щодо охорони і захисту авторського права та суміжних прав;
- усунуть недоліки положень законодавства у сфері авторського права і суміжних прав;
- вирішать питання, що виникають на практиці та потребують законодавчого визначення;
- узгодять відповідні положення чинного законодавства між собою, зокрема норми Цивільного кодексу України та Закону України «Про авторське право і суміжні права».
Як саме? У проекті закону прописані чіткі кроки, які змінять попередні норми законодавства. Насамперед зміна переліку об'єктів авторського права і перелік тих творів, які НЕ є об'єктами авторського права. По-друге, зміна строку чинності авторського права. Зараз авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті, але якщо проект закону буде прийнятий, то строки продовжать. Також у законопроекті пропонують оновлений перелік об'єктів суміжних прав та нові строки їх чинності. Окрім цього, норми проекту пропонують врегулювати такі питання, як: механізми охорони об'єктів авторського права; питання, пов'язані з виникненням і здійсненням авторського права; особливості авторського права на службові твори; особливості авторського права на твори, створені за замовленням; особливості авторського права на аудіовізуальні твори, музичні не драматичні твори, складені твори, похідні твори, комп'ютерні програми, бази даних.
Також новели проекту пропонують провести у відповідність такі випадки, коли твір можна використовувати вільно, коли авторське право переходить у спадщину, коли твір чи запис можна визнати сирітськими, а коли він у суспільне надбання.
Згідно з нормами Директив у тексті проекту впорядкували питання особливостей здійснення авторами права на частку від суми продажу оригіналу твору мистецтва (право слідування), а також особливостей здійснення авторами і виконавцями права на справедливу винагороду; особливостей здійснення майнових прав на об'єкти авторського права і суміжних прав; передання (відчуження) майнових прав на об'єкти авторського права і суміжних прав.
У проекті оновлено сам механізми захисту авторського права і суміжних прав і порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет, про який я, до речі, розповідав у попередньому блозі.
Також у тексті проекту прописані нові особливості укладання договорів щодо розпоряджання майновими правами на об'єкти авторського права або суміжного права та договорів у сфері колективного управління майновими правами на об'єкти авторського права і (або) суміжних прав, а також порядок збирання, розподілу і виплати організаціями колективного управління винагороди авторам і виконавцям.
Ну і, напевно, найважливіше – це те, що проект Закону передбачає посилення відповідальності за порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності, а також вдосконалює норми процесуального законодавства щодо захисту авторського права та суміжних прав їх суб'єктами в судах.
Сподіваюсь, що цей проект дійсно переросте в дещо більше, і його приймуть не затягуючи, бо сфера захисту авторського права – одна зі сфер, яка дійсно потребувала оновлення та впорядкування з урахуванням розвитку та процвітання тих, чий науковий, інтелектуальний та творчий потенціал і права реально потребують захисту.
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Изменения в порядок оформления отсрочки. Постановление 1558 и 560 Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов 22.01.2025 09:26
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11845
-
"Січневий яйцепад". Хто обвалив ціни на яйця
Бізнес 3378
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2874
-
TikTok погодиться на угоду, щоб залишитися доступним у США
Бізнес 1971
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 1967