Імунітет: усе складніше, ніж здається
Ще змалку багато з нас вважають, що для підвищення імунітету важливо пити чай із медом і лимоном, вживати більше вітаміну С та їсти гарячий курячий бульйон.
Однак у реальності це не працює. Але що насправді означає таємниче слово «імунітет», ми не знаємо.
У нинішніх реаліях — це страшно. Адже звідусіль ми чуємо про те, що сильний імунітет допоможе здолати вірус. Тож давайте разом з’ясовувати, як працює імунна система та чим ми їй дійсно можемо допомогти.
Насамперед імунітет — це складна система нашого організму. До неї входять одразу кілька органів: тимус, кістковий мозок, мигдалини й аденоїди, селезінка й апендикс, пластинки Пеє в кишечнику та лімфатичні вузли. Вони пов'язані між собою мережею лімфатичних і кровоносних судин, якими циркулюють клітини-захисники нашого організму — лімфоцити. Саме вони допомагають знешкодити збудників, що спричиняють різні захворювання. Тобто вони борються з вірусами й іншими загрозами.
Як це відбувається?
Коли в організм потрапляють чужорідні мікроорганізми, імунна система виявляє їх і відповідає на їх появу створенням спеціальних білків, що називаються антитілами. Ці антитіла борються з інфекцією та допомагають людині видужати.
Вони працюють таким чином, що не дають можливості захворіти в майбутньому. Тож у тому випадку, коли ви знову зазнаєте впливу цих мікроорганізмів, імунна система розпізнає їх і швидко виробить більше тих антитіл, які необхідні для знищення саме цього вірусу або бактерії. Це захищає людину від розвитку хвороби, в ідеальному випадку – на все життя. Наприклад, якщо у вас була вітряна віспа в дитинстві, ви навряд чи захворієте на неї ще раз, навіть перебуваючи в тісному контакті з інфікованою людиною.
Кожен із нас має два типи імунітету: природний і набутий.
Після народження в дитини є вроджений імунітет й материнські антитіла, які вона отримує через плаценту. Останні можуть бути наявні в організмі до півторарічного віку та лише частково захищають у перші місяці життя. Поступово вони руйнуються. Проте паралельно імунітет дитини навчається боротися з патогенами сам.
Коли в організм потрапляє який-небудь новий вірус чи бактерія – імунна система вчиться з ним справлятися, потім запам'ятовує цей процес і наступного разу вже має ефективну стратегію для боротьби. Так розвивається набутий імунітет. Він діє складніше й ефективніше за вроджений, але може долати тільки «знайомі» мікроорганізми. Саме тому існує таке поняття, як вакцинація.
Вакцини стимулюють імунну систему для виробництва антитіл. Однак, на відміну від бактерій і вірусів, вони не викликають захворювання в людини, щоб виробити ці антитіла.
Про найважливіше: що робити, якщо вакцини не існує?
На імунітет вплинути не так просто через його складну будову. Однак є всі науково обґрунтовані підстави вважати, що сон, здорове харчування і фізична активність – це те, чим ми можемо реально допомогти організму.
Доросла людина має спати 7-8 годин на добу. Деяким може знадобитися і дев’ять — це також є нормою. Бажано дотримуватися графіку, спати в темній і тихій кімнаті.
Стосовно харчування є багато різних рекомендацій, але вони часто суперечать одна одній. Спільне в них ось що: ваш раціон має бути різноманітним, повинен містити фрукти, овочі, злаки, дієтичне м’ясо – рибу або птицю.
Води бажано пити побільше, але будьте обережні — змушувати себе через «не можу» не треба. Однозначно необхідно скоротити вживання цукру, солі, алкоголю та трансжирів, які в значній кількості містяться в фаст-фуді.
З фізичною активністю все просто: що більше ми рухаємося — то краще. Ви можете кілька разів на тиждень їздити на велосипеді або прогулюватися пішки 20-30 хвилин щодня. Якщо хочете, займайтеся чим завгодно іншим. Головне — рухатися.
Зараз варто бути дуже пильними до себе та свого організму. Зрозуміти, що імунна система дала збій, дуже просто. Вам варто прислухатися до себе. Ознаки, які сигналізують про те, що пора покращувати своє здоров'я переважно можуть мати такі форми: рани, що довго заживають; герпес; часті застуди, що переходять у хронічні; алергії; постійна втома; блідість і порушення сну.
Якщо у вас уже є такі симптоми, неодмінно зверніться до лікаря. Він скерує вас досліджувати організм, щоб зрозуміти причини такого збою. А потім допоможе налаштувати режим і призначить необхідні вітаміни та мінерали, які у вашому конкретному випадку будуть актуальними й зміцнять імунну систему швидше.
Бережіть себе та довіряйте професіоналам!
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов вчора о 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко вчора о 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов 24.12.2024 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 24.12.2024 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 24.12.2024 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 24.12.2024 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко 24.12.2024 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 24.12.2024 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 24.12.2024 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 23.12.2024 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 23.12.2024 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 23.12.2024 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 23.12.2024 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 23.12.2024 11:43
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1435
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 751
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 384
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 256
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 29480
-
П'ятірка найкасовіших різдвяних фільмів в історії: класика святкового кіно
Життя 14459
-
Кінець російського "космобєсія". Ми ще побачимо благання до американців не топити МКС
Думка 6949
-
Кабмін продовжив на місяць усі бронювання через кібератаку на реєстри
Бізнес 5651
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 5598