Моніторинг проти пропаганди
В сучасному цифровому світі інформації стає все більше. І все частішими стають випадки її зловмисного використання.
В сучасному цифровому світі інформації стає все більше. І все частішими стають випадки її зловмисного використання. Як аналітик в агенції стратегічних комунікацій я постійно маю з цим справу. І прекрасно розумію, що речі, описані нижче, можуть сприйматися занадто банальними, але повірте від цього їх цінність не стає меншою.
Росія веде війну проти України не лише традиційними військовими засобами, а й за допомогою інформаційних технологій. Найпотужнішою з таких є використання дезінформації, яка використовується для розбалансування країни.
В України, після п’яти років інформаційної війни з Росією, мабуть, найбільший досвід в ефективній контр-боротьбі в цій сфері. Проте й закордонні колеги не сидять склавши руки. Вони теж посилено працюють над виробленням стратегічних рішень покликаних захищати інформаційний простір своїх країн. Так у квітні 2019 році спеціалісти Служби урядових комунікацій Великобританії видали посібник з протидії дезінформації. Британці стверджують, що «дезінформація – це зумисне створення/поширення спотворенної інформації для того, щоб вести в оману чітко визначені аудиторії».
Жодна кампанія з дезінформації не є випадковою. Навпаки, кожна кампанія розробляється дуже ретельно та скрупульозно і має визначений набір цілей, серед яких – громадська безпека, розділення суспільства, зменшення довіри до державних інституцій, національної валюти, знецінення державних посад високого рівня.
Саме про це говорив голова представництва Європейського Союзу в Україні Х'юг Мінгареллі, коментуючи наші виборчі перегони. Зрозуміло, що з такими багатовимірними процесами як дезінформація потрібно працювати стратегічно.
Одним з найпотужніших інструментів в боротьбі проти дезінформації є моніторинг. Тільки систематична робота з даними дасть можливість попередити інформаційні катастрофи та суттєво знизити їх руйнівний вплив. Деталізований моніторинг дозволить чесно поглянути на власні недоліки, працювати з ними та поступово усувати.
Робота з деталізованими моніторингами допоможе визначити напрямок кампанії, її кількісне охоплення та цільову аудиторію. І володіючи такими інсайтами можна наперед розробити декілька сценаріїв поведінки.
1. Негайна реакція. Дезінформація вимагає швидкої відповіді. Заздалегідь визначайте канали передачі потрібних повідомлень. Це можуть бути списки медіа, журналістів, яким ви довіряєте, акаунти в соціальних мережах, підготовлені приклади заяв, бріфи для журналістів, документи, в яких спрогнозовані питання та відповіді на них. Всі ці кроки та інструменти повинні бути заготовленими і відтренованими до автоматизму.
2. Зважена реакція. Часто буває, що на дезінформаційні кампанії не треба реагувати відразу. Адже в такі моменти можна потрапити в інформаційну пастку. В такому випадку стануть доречними комбінація інструментів негайної відповіді з повсякденною роботою в цьому напряму. Якщо в першому випадку ми працюємо, в основному, вже з результатами кампанії, направленної проти нас, то в цьому, ми передбачивши основні напрямки ударів, працюємо на випередження. Тобто ми підготовлюємо аудиторію до певних негативних меседжів, але ретельно їх дозуємо.
3. Довгострокова стратегічна робота. Тут стане в нагоді розпланована покрова стратегія дій. Приведу свіжий приклад. Пожежа в Соборі Паризької Богоматері сколихнула весь світ. В соціальних мережах нещадно критикували пожежників, які нібито не могли подолати полум’я. Але як виявилося в них був чіткий план як діяти в подібній ситуації. І вони неухильно його дотримувалися, що дозволило уникнути хаотичності, необов’язкових витрат часу на прийняття рішень. І саме ця стратегія дозволила мінімізувати наслідки пожежі.
Вивчаючи наслідки попередніх дезінформаційних кампаній можна встановити алгоритми їх проведення, але найбільш цінним тут є можливість прогнозування, а значить і попередження чи протидії поширенню дезінформації. Тут в нагоді стануть технології обробки Великих Даних. Але це вже трохи інша історія. Моніторинг – це одночасно один з найпростіших, але в той же час ефективний спосіб побудови активної кампанії з протидії дезінформації. Це вимагає великих зусиль. За допомогою сучасних технологій обробки даних моніторинг може дати необхідні інструменти для формування як простих так і складних інформаційних кампаній реагування.
Як підсумок хочеться сказати, що моніторинг при правильному застосуванні допоможе визначати маніпуляції та дезінформаційні вкидування. Особливо актуальним його використання стає в часи передвиборчих перегонів. Та й Росія не припиняє спроб нав’язати свій наратив.
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко 15.04.2025 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- Нація вбивць 365
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні 313
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 168
- Професії зникають, навички – у тренді 136
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 113
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 13569
-
"Скасувати "зелений" тариф – і ціни зростуть". Що робити з відновлювальною енергетикою
Бізнес 11774
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 10898
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9258
-
"Ганебний прецедент": українська студія звукозапису продублювала "Minecraft: Фільм" російською
Життя 6538