Пільгові кредити ‒ рятівне коло для бізнесу чи нова красива декларація уряду?
Розробляючи програми подолання наслідків карантину і відновлення вітчизняної економіки, найбільшу ставку український уряд робить на впровадженні програми пільгового кредитування.
Мовляв, це стане рятівним колом для малого та середнього бізнесу (МСБ), що опинився на межі зникнення внаслідок дії карантинних обмежень. Безумовно, така підтримка сьогодні критично необхідна, адже саме цей сегмент підприємництва у минулі роки генерив більш ніж 50% національного ВВП.
Днями один з банків розкрив цікаві деталі того, як саме працює схема надання таких пільгових кредитів. Отже, сам банк видає кредити під ринковий відсоток ‒ приблизно 15,07%. А державний фонд розвитку підприємництва авансом перераховує банку, на ескроу-рахунок, кошти для покриття різниці між реальною та задекларованою державою (пільговою) процентною ставкою. Далі позичальник, якому погоджено надання позики під, приміром, 9%, ‒ погашає відповідну суму відсотків. Решту ж банк автоматично списує з ескроу-рахунка.
Бачимо, що уряд запропонував банкам співробітництво на дуже вигідних умовах. Здавалося б, кількості виданих кредитів має зрости.
Але як ситуація виглядає зараз?
Всього за програмою видано 605 кредитів на суму 381,041 млн.грн. (або $14 млн.). Загальний, запланований урядом, об’єм ‒ 5 млрд грн ($189 млн). Тобто, підприємцям не видано і десятої частини запланованих коштів!
Найбільш підготовленими до участі у держпрограмі виявилися аграрії. За інформацією з відкритих джерел 57% кредитів, виданих банками-учасниками програми, були надані саме підприємствам з галузі сільського господарства. Також серед активних позичальників є представники зі сфери торгівлі і виробництва ‒ 17%. На третьому місці ‒ промисловці. 6% кредитів були видані підприємцям, які займаються промисловою переробкою.
Тепер до статистики, яка мене непокоїть й ставить питання про ефективність цієї стратегічної урядової програми. Станом на 10 червня банки-партнери отримали 24 720 заявок на участь в програмі, однак лише 3500 тисячі клієнтів сформували і передали банкам відповідний пакет документів. Практично кожна друга заявка була відхилена банком як така, що не може бути схваленою.
Якими ж були причини відмов?
60% відмов – погана ділова репутація позичальника
11% відмов – необґрунтованість бізнес-плану
12 % відмов – невідповідність мети кредитування
4% відмов – невідповідність Закону про державну підтримку МСБ
4% відмов – збиткова діяльність МСБ
3% відмов – перевищення обсягу виручки
1% відмов – перевищення ліміту держпідтримки.
Як бачимо, левова частина відмов – через виявлені банком проблеми з діловою репутацією позичальника. І тут мимоволі згадується постанова НБУ № 65 від 19.05.2020, в якій затверджено чималий перелік критеріїв визначення ділової репутації та ризиковості клієнта. На своєму пабліку у Facebook я вже аналізував цей перелік, який є дуже жорстким та подекуди дискримінаційними по відношенню до клієнта.
Нагадаю, що поведінку клієнта можуть визнати «підозрілою», а операцію «ризикованою» якщо:
- клієнт нервує без видимих причин або проявляє нетипову поведінку;
- клієнт демонструє незвичну зацікавленість вимогами законодавства у сфері ПВК/ФТ;
- клієнт скасовує проведення запланованої фінансової операції після того, як банк запитав у нього відповідні підтвердні документи та/або роз’яснення;
-клієнт наполягає на терміновості проведення фінансової операції, демонструючи нервову поведінку;
- клієнт незвично та надмірно виправдовує або пояснює фінансову операцію, підкреслюючи відсутність будь-яких зв’язків із незаконною діяльністю;
- представники клієнта ‒ суб’єкта господарювання максимально уникають контактів з працівниками банку (відвідування відділення банку);
- клієнт постійно наполягає на обслуговуванні в одного працівника банку;
- клієнт проводить незвично тривалий час у сховищі (більше 15 хвилин).
Отже, якщо ви нервуєте або цікавитесь вимогами законодавства у сфері ПВК/ФТ вашу операцію можуть визнати ризиковою, а вашу ділову репутацію – поганою. І не надати обіцяний державою «доступний» кредит.
Отже, парадокс. З одного боку держава в особі фонда розвитку підприємництва надає фінансування різниці процентних ставок банкам та стимулює їх до збільшення об’ємів кредитування, а з іншого - регуляторною політикою НБУ ставить ці ж самі банки у жорсткі рамки щодо оцінки ділової репутації та ризиковості клієнта, що аж ніяк не сприятиме погодженню кредитних заявок.
Самі банкіри головною перешкодою у втіленні в життя програми доступного кредитування МСБ бачать у тому, що дуже складно управляти ризиками, які є досить суттєвими.
Таким чином ми маємо ситуацію, коли уряд декларативно визначає програму доступного кредитування рушієм відновлення економіки, а НБУ, у той самий час, своїми жорсткими нововведеннями унеможливлює видачу кредитів, і по-суті нівелює економічний ефект всієї програми.
Цей суперечливий та незбалансований підхід треба виправити, забезпечивши ефективну взаємодію та зацікавленість у фактичній роботі програми підтримки бізнесу усіх причетних до цього відомств. Або визнати, що замість рятівного кола підприємці отримали від уряду лише красиву обіцянку.
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Гра в імітацію 362
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 233
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 48
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12670
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 11511
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6636
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 4787
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4296