ТОП-10 ознак ефективної системи комплаєнс-контролю
"Ви можете бути дуже зайняті, але водночас не дуже ефективні" (С.Кові).
Система комплаєнс-контролю в компанії має пройти еволюційний шлях від формального консультування з питань відповідності до інтеграції комплаєнс в корпоративну культуру. Така еволюція передбачає постійну оптимізацію бізнес-процесів, попередження ризиків та спрощення внутрішніх процедур.
Розглянемо десять основних ознак ефективної системи комплаєнс-контролю.
Ефективна організація. Питання забезпечення комплаєнс стосується усіх працівників компанії та є складовою її корпоративного середовища. Взаємодія працівників базується на моделі «трьох ліній захисту», відповідно до якої функціонує підрозділ комплаєнс, який забезпечений необхідними ресурсами, користується підтримкою керівництва та є незалежним від бізнес-цілей. Працівники бізнес-підрозділів та підрозділів підтримки є активними учасниками процесу управління комплаєнс-ризиками та інформують про виявлені проблеми підрозділ комплаєнс. Система комплаєнс-контролю періодично оцінюється незалежним аудитом. Впроваджена практика планування та звітності з питань комплаєнс.
Чітка регламентація. Усі ключові процеси в діяльності компанії регламентовані внутрішніми документами. Внутрішні політики та процедури є максимально простими та чіткими. Кодекс етики та політики з комплаєнс періодично переглядаються для забезпечення їх актуальності. Внутрішні правила передбачають обов’язковий контроль за їх виконанням. Компанія проводить моніторинг вимог законодавства та вчасно реагує та регуляторні зміни.
Якісні комунікації. В компанії сформовані чіткі правила внутрішніх та зовнішніх комунікацій. Внутрішні комунікації передбачають надання працівникам інформації щодо цілей компанії, змін у внутрішніх документах, планів діяльності підрозділів, впроваджених контролів, вказівок керівництва, обов’язків та відповідальності працівників. Зовнішні комунікації спрямовані на управління репутаційними ризиками при взаємодії із клієнтами, партнерами компанії, та контролюючими органами.
Постійне навчання Усі працівники компанії обов’язково беруть участь у навчальних заходах з питань комплаєнс, які проводяться в різних форматах та передбачають подальший контроль засвоєння знань. Внутрішні документи компанії супроводжуються спрощеними пам’ятками, в яких викладена мінімально необхідна для працівників інформація, що є доступною для оперативного ознайомлення. Усі працівники ознайомлені із вимогами до виявлення ризиків та уникнення порушень. Для нових працівників впроваджені програми адаптації, які включають вимоги з комплаєнс.
Управління ризиками. Наявні системи контролю дозволяють передбачати виникнення комплаєнс-ризиків в тих чи інших напрямках діяльності компанії. Ресурси, які витрачає організація на управління ризиками є виправданими з точки зору рівня потенційного впливу таких ризиків на фінансовий стан чи репутацію компанії. Найбільші ресурси зосереджені на мінімізації суттєвих ризиків.
Автоматизація. Компанія постійно прагне до автоматизації процесів контролю з метою оптимізації ресурсів, які витрачаються на супроводження функції комплаєнс. Процеси документообігу, навчання, моніторингу законодавства, відстеження згадок про компанію у ЗМІ, інформування про порушення працівників, обробки звернень клієнтів повністю або частково автоматизовані.
Достатні контролі. Періодичні внутрішні комплаєнс-перевірки процесів спрямовані на виявлення конкретних проблем в діяльності компанії, підготовку пропозицій для їх вирішення із подальшим контролем за виконанням запланованих завдань. Практика управління комплаєнс-ризиками дозволяє постійно ідентифікувати нові ризики, у тому числі шляхом отримання звернень від працівників.
Довіра працівників. Працівники, відповідальні за комплаєнс, користуються довірою співробітників. Вище керівництво особисто демонструє свою прихильність дотриманню вимог з комплаєнс не вимагаючи дотримання правил, які ігноруються керівниками. Довіра є активом підрозділу комплаєнс, який дозволяє отримувати конфіденційні звернення щодо порушень працівників чи неприйнятної поведінки. Працівники мають можливість повідомити про порушення колег без ризику виникнення негативних наслідків для ініціатора звернення. Працівники компанії формують комплаєнс-культуру в колективах.
Динамічність інструментів. Компанія забезпечує постійне вдосконалення механізмів контролю за дотриманням встановлених вимог. Періодичний критичний перегляд ефективності інструментів контролю неминуче призводить до вдосконалення процесів, їх ефективності та зручності. Система комплаєнс-контролю відповідає стратегічним цілям компанії, викликам та рівню розвитку корпоративного управління, є наслідком еволюції та отриманого раніше досвіду.
Додаткова цінність комплаєнс. Ефективна система комплаєнс генерує додаткову вартість компанії, сприяючи її інвестиційній привабливості. Завдяки комплаєнс працівники мають можливість отримувати вичерпну інформацію щодо вимог до їхньої діяльності. Менеджмент отримує впевненість у об’єктивності та зваженості прийнятих рішень. Водночас для аціонера комплаєнс є запорукою збереження його активів, інструментом корпоративного контролю за діяльністю менеджменту.
- Поки ППО в дорозі — шахед вже у вікні Дана Ярова 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 606
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 278
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 208
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 140
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 17741
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12287
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11627
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
6942
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6106