Чи пришвидшиться розгляд кримінальних проваджень в суді першої інстанції?
13 серпня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо здійснення кримінального провадження в суді першої інстанції колегією суддів»
13 серпня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо здійснення кримінального провадження в суді першої інстанції колегією суддів» від 21 липня 2020 року № 817-IX, яким внесені зміни до частини 2 статті 31 Кримінального процесуального кодексу України та доповнено частиною 4 статтю 315 Кримінального процесуального кодексу України, наступного змісту:
Частина друга статті 31 викладена в наступній редакції:
"2. Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів лише за клопотанням обвинуваченого.
Кримінальне провадження стосовно кількох обвинувачених здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів стосовно всіх обвинувачених, якщо хоча б один із них заявив клопотання про такий розгляд".
Стаття 315 доповнена частиною 4 такого змісту:
"4. Під час підготовчого судового засідання суд роз’яснює обвинуваченому у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього колегіально судом у складі трьох суддів".
Зміни Кримінального процесуального кодексу України внесені Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо здійснення кримінального провадження в суді першої інстанції колегією суддів» від 21 липня 2020 року № 817-IX, мають на меті розвантажити суддів судів перших інстанцій та забезпечення дотримання розумних строків кримінального провадження. Стосуються такі зміни, розгляду кримінальних проваджень за обвинуваченням у вчиненні особливо тяжких злочинів ( класифікація кримінальних правопорушень передбачена статтею 12 Кримінального кодексу України).
Разом з тим, Законом передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні, що розпочався до набрання чинності цим Законом і проводиться в суді першої інстанції колегіально судом у складі трьох суддів, продовжується та завершується колегіальним складом суду, визначеним до набрання чинності цим Законом, за правилами, що діяли до дня набрання ним чинності.
У кримінальному провадженні в суді першої інстанції, в якому до набрання чинності цим Законом колегіальний склад суду визначено за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, і відбувається підготовче судове засідання, а судовий розгляд ще не призначений, судовий розгляд у кримінальному провадженні проводиться і завершується складом суду, передбаченим з урахуванням положень цього Закону.
Відповідно до судової статистики, що розміщена на офіційному сайті Судової влади України, середній відсоток закінчених провадженням справ за 2018 рік становить 57,03, за 2019 рік 52,62. Всього розглянуто з постановленням вироку за 2018 рік 82 725, за 2019 рік 79 564.
На сьогоднішній день у єдиному державному реєстрі судових рішень України жодного судового рішення прийнятого за результатами розгляду клопотань обвинуваченого(обвинувачених) не має.
Однозначно, сказати про те, чи будуть внесені зміни ефективними буде можливо лише згодом, адже спочатку на показники впливатиме і левова доля кримінальних проваджень, судовий розгляд, яких розпочався до набрання чинності цим Законом і розгляд яких продовжиться і завершиться колегіальним складом суду.
Однак, з практичної точки зору, такі зміни є позитивними, оскільки відпала потреба формувати склад суду з трьох професійних суддів, у разі надходження до суду обвинувального акту за ознаками вчинення злочинів, покарання за вчинення, яких передбачено у виді позбавлення волі понад 10 років.
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко вчора о 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова вчора о 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак вчора о 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак вчора о 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин вчора о 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк вчора о 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення 689
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 404
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 179
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 127
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 102
-
Що обрати замість моря – найкращі місця для відпочинку в Україні, ціни та тренди 2025
Життя 15904
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 12251
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 10017
-
Від поранення до власної справи: історія ветерана Федора Самбурського
Життя
4807 -
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 4610