Заброньований, але мобілізований: чому бронювання не завжди гарантує відстрочку?
За яких підстав ТЦК можуть мобілізувати заброньовану особу? Пояснюю на прикладі судової практики.
На сьогодні питання мобілізації залишається одним із найактуальніших. Обумовлено це як зростаючою потребою в укомплектуванні Збройних Сил України, так і сумнівними діями з боку працівників ТЦК та СП. За таких обставин необхідно чітко розуміти свої законні права та обов'язки.
В законодавстві визначено категорії осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Однією з таких категорій є заброньовані працівники підприємств, установ та організацій. Бронювання є важливим механізмом, що дозволяє підприємствам продовжувати свою діяльність під час війни, забезпечуючи їх працівникам тимчасову відстрочку від призову на військову службу. Однак, для того щоб скористатися цим правом, необхідно дотримуватись установлених законодавством процедур.
Важливо розуміти, що особи, які мають право на відстрочку, повинні активно діяти та належним чином оформлювати всі необхідні документи. Часто військовозобов'язані, прочитавши закон і виявивши, що підпадають під певні умови для відстрочки, вважають, що це автоматично надає їм імунітет від мобілізації. Але це не так. Для того щоб бути впевненим у праві на відстрочку, військовозобов'язаний повинен вчасно стати на облік, мати всі необхідні військово-облікові документи, за потреби, пройти військово-лікарську комісію (ВЛК) та належним чином оформити свою відстрочку.
Нехтування цими вимогами або нерозуміння процедури може призвести до ситуацій, коли ТЦК, не маючи інформації про відстрочку, приймає рішення про мобілізацію.
Прикладом зазначеного є рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.05.2024 року у справі №260/1111/24.
У цій справі чоловік звернувся з позовом до прикордонного загону (військової частини), в якому, зокрема, просив скасувати мобілізаційне розпорядження. У лютому 2024 року він мав намір перетнути кордон на законних підставах, однак був затриманий і доставлений до ТЦК, де пройшов медкомісію. Під час проведення медогляду стан здоров`я позивача не обстежувався, а скарги та факт перебування на військовому обліку в ТЦК як непридатного до військової служби до уваги не приймалися. Окрім цього, позивач був заброньований за ТОВ «Ф».
У військкоматі заявили, що чоловік не повідомив установу про свій статус, не надав документів, а інформації про це в додатку "Оберіг" не було.
Суд наголосив, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов`язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
У висновку, суд відмовив чоловіку, бо той не повідомив ТЦК вчасно, а отже, не скористався можливістю реалізації права на відстрочку.
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук вчора о 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський 04.07.2025 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова 04.07.2025 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 04.07.2025 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 04.07.2025 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 04.07.2025 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Готують підвищення тарифів для населення 601
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 579
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 366
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 176
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 93
-
Що обрати замість моря – найкращі місця для відпочинку в Україні, ціни та тренди 2025
Життя 15764
-
Перевтілення Будди та нагляд партії. 90 років боротьби далай-лами з Китаєм – що далі
8424
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 3930
-
Ідеальний формат харчування у готелі чи круїзі – гід для мандрівників
Життя 3513
-
Батьки першокласників отримають по 5000 грн від держави: деталі
Фінанси 2981