Не чорний лебідь, а перевірка на стресостійкість
Компанії шукають рішення, як призвичаїтись до нових умов роботи, як пережити карантин і вийти з нього та, яку довготривалу стратегію потрібно запроваджувати? Ділюся досвідом нашої компанії.
Якого кольору лебідь?
Напевно ж, ви чули, що пандемію коронавірусу називають «чорним лебедем», за однойменною теорією Нассіма Талеба. У своїй книзі «Чорний лебідь: Про (не)ймовірне у реальному житті» він описав настання рідкісної, важкопрогнозованої події, яка трапляється неочікувано і кардинально змінює всі сфери приватного життя і ведення бізнесу.
Утім, автор теорії заперечує непередбачуваність епідемії вірусу, яку ми спостерігаємо сьогодні. Поширення COVID-19, за Талебом, є не «чорним лебедем», а білим, тому що про можливість початку епідемії подібного вірусу, що передається контактним шляхом, раніше попереджали вчені, а фінансисти передрікали наближення економічної кризи.
Незалежно від кольору «птаха», карантин вплинув на умови роботи всіх компаній, а значить, треба будувати нові, стійкіші бізнес-процеси. В ретроспективі видається, що бізнес міг би почати заздалегідь готуватися до карантину, але тепер ми адаптуємося на ходу. Важливо думати та діяти виважено, беземоційно, не приймати рефлекторних рішень, що в довготривалій перспективі підірвуть стабільність компанії.
Робота на перспективу
Як карантин позначається на компаніях, що виробляють харчові продукти, напої, вино? Ми спостерігаємо зміну споживчої поведінки: хоча продуктові магазини продовжують працювати, але споживач мігрує в онлайн. Річ у тім, що сьогодні третина людства, а це приблизно 2,6 мільярда людей, залишається вдома, там проводить свій вільний час і звідти ж робить покупки.
Клієнти дуже чітко помітять різницю між «компанія є в інтернеті» і «компанія надає сервіс в інтернеті». Звідси висновок: потрібно розвивати онлайн-присутність, наближатися до споживача через зручні йому інтернет-платформи. Не скорочувати офлайн, а наближати онлайн за рівнем розвитку і сервісу до офлайну.
Якщо раніше диверсифікація мережі продажів була одним з пунктів в to-do списку бізнесів, то зараз цей напрямок стає пріоритетним. Ми, наприклад, до карантину активно розробляли канал експорту вина, але сьогодні я навіть приблизно не можу спрогнозувати, коли зможу відновити ці перемовини. Час і зусилля, що вивільнились, використовуємо для стабілізації інших напрямків. Ми переналаштували управління компанією на віддалений режим і щодня звіряємо перебіг бізнес-процесів. Здатність швидко вирішувати проблеми сьогодні не перевага, а необхідна умова роботи.
Всі зміни з нами назавжди
«Світ ніколи не буде таким, як раніше» — зараз це найпоширеніший прогноз експертів. З позиції виробника вина я бачу цей прогноз так: якщо ми запропонуємо додатковий сервіс, і покупцям він сподобається — ці нововведення залишаться і після карантину.
Тому впроваджуйте якісні та довготривалі рішення з можливістю їхнього подальшого масштабування. Не тільки «для підстраховки на час карантину», але й для роботи у «мирний» післякарантиновий час. Спробуйте вгадати, які пожежі можуть спалахнути у ваших бізнес-процесах, і починайте гасити їх ще до того, як побачили дим.
Від того, як швидко ми адаптуємось, буде залежати і репутація компанії: споживач запам’ятає бренд і товар, який завжди був у наявності в магазині під час карантину, і який швидко можна було замовити онлайн.
На карантині всі підприємства опинились в однакових умовах і зараз настав момент, коли критично важливо надавати перевагу українським товарам, локальному малому та середньому бізнесу. З підтримкою лояльних споживачів компанії зможуть стабільно працювати та підтримувати економіку нашої країни. Я переконана, що спільними зусиллями ми разом вийдемо з кризи сильнішими.
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко вчора о 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова вчора о 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак вчора о 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак вчора о 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин вчора о 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк вчора о 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення 700
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 405
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 179
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 127
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 102
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 13124
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 10445
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 4955
-
Від поранення до власної справи: історія ветерана Федора Самбурського
Життя
4811 -
Батьки першокласників отримають по 5000 грн від держави: деталі
Фінанси 4143