Україна відновлює експорт електроенергії: як це поєднується з очікуванням важкої зими
Повідомлення про відновлення експорту електроенергії спровокувало чергову хвилю критичних коментарів у соціальних мережах.
З огляду на те, що з моменту останніх планових відключень минуло зовсім небагато часу, окремі “лідери думок” коментували твердження про профіцит електроенергії в енергосистемі в уїдливій манері без жодних на те підстав.
Від початку повномасштабного вторгнення енергетична галузь стала мішенню для масових дезінформаційних атак та маніпуляцій. Найпоширенішим міфом, що циркулював у соціальних мережах в період блекаутів, було твердження про експорт електроенергії, яке не мало під собою жодного підґрунтя. Через російські удари Україна втратила 80% ТЕС і 40% ГЕС, загалом близько половини своїх генерувальних потужностей. Враховуючи масштаб руйнувань, відновлення графіків погодинних відключень було лише питанням часу. Так воно й сталося влітку 2024 року з початком аномальної спеки. За таких умов дефіцит електроенергії не могла компенсувати навіть синергія сонячної та атомної генерації.
Коли ж наприкінці серпня з планового ремонту вийшов черговий енергоблок однієї з атомних електростанцій, а друга фаза аномальної спеки нарешті скінчилася, у денні години в мережі з'явився профіцит, тобто надлишок електроенергії. Його забезпечують саме сонячні електростанції.
Стабільна робота енергосистеми вимагає балансу між виробництвом та споживанням електроенергії. Щоб уникнути перебоїв у її постачанні, при надлишковому виробництві, зокрема, за рахунок сонячних електростанцій, необхідно або тимчасово обмежити їх роботу, або збільшити експорт. Оператор мережі цей момент детально роз'яснив.
Оскільки обмеження роботи сонячних електростанцій з економічної точки зори не має логіки, Україна цілком слушно вирішила повернутися до експорту електроенергії з 25 серпня. Таке рішення дозволить українським виробникам ефективніше використовувати власні потужності.
При цьому оператор мережі спеціально підкреслює, що експорт здійснюватиметься виключно тоді, коли в енергосистемі є надлишок електроенергії, а саме – під час активної роботи сонячних станцій. Тобто, коли споживання менше, ніж виробництво. Водночас у години пікового навантаження, коли потреба в електроенергії є найбільшою, а виробничі потужності обмежені, експорт електроенергії буде припинено. Щоб переконатися в цьому, достатньо відвідати сайт європейської енергосистеми ENTSO-E і переглянути спеціальну вкладку Scheduled Commercial Exchanges.
Очевидно, що експорт електроенергії – це тимчасове явище, яке триватиме допоки потужності генерації перевищуватимуть рівень внутрішнього споживання. Натомість вже сьогодні експерти прогнозують суттєвий дефіцит електроенергії під час опалювального сезону. Звісно, усе залежатиме від швидкості відновлення пошкоджених об'єктів генерації. Але не виключено, що разом із дефіцитом повернуться й віялові відключення. Усі ці нюанси особливо важливо розуміти на тлі масової дезінформації про роботу енергетичної галузі в умовах війни.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9830
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5029
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4519
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801 -
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 3650