Загрози бюджетної війни
Затягування бюджетного процесу не має жодних виправдальних мотивів. Чим довше парламент і уряд шукають компроміс, тим більше ускладнюється фінансово-економічна ситуація в країні.
Затягування бюджетного процесу не має жоднихвиправдальних мотивів. Чим довше парламент і уряд шукають компроміс, тим більшеускладнюється фінансово-економічна ситуація в країні. По-перше, тому, що МВФ недасть згоди на виділення чергового (третього) кредитного траншу без ухваленнябюджету-2016. По-друге, валютний ринок завжди чутливо реагує на непередбачуваністьбюджетного процесу, що підвищує девальваційні очікування бізнесу і громадян. Якнаслідок, гривня постійно знецінюється. Нарешті, в умовах відсутності головногофінансового документа країни жоден іноземний інвестор не ризикуватиме вкладатикапітал у вітчизняну економіку.
Як відомо, причиною труднощів в розробці нового бюджетустали суперечності між концепціями уряду і парламенту, які передбачають різнепризначення майбутнього закону. Так, міжнародні кредитори України, насампередМВФ, вимагають безпечного рівня держборгу та відносно збалансованого бюджету,для чого треба розширити податкову базу і оптимізувати видатки казни, простішекажучи, зменшити соціальні витрати. Відтак ключем до розробки нового кошторисує саме податкова реформа, адже чинна податкова система не спроможна забезпечитинові надходження до державного бюджету.
Урядовий проект передбачає поступове зниження податковогонавантаження, зокрема не стільки зменшення податкових ставок, скільки змінумоделі оподаткування. Даний варіант реформи розрахований на дефіцит бюджету врайоні 60 млрд гривень. Натомість парламент пропонує більш радикальні кроки,насамперед, полегшити податковий тягар на фонд заробітної плати іпідприємницьку діяльність вже найближчим часом. Проект профільного комітетуРади відповідно передбачає дефіцит на рівні 200 млрд гривень.
Не стану сперечатися з приводу того, що пропозиціїКабміну є більш поміркованими і, можливо, більшою мірою задовольняють вимогиміжнародних кредиторів. Але вони не передбачають жодних інструментів, які бдозволили вберегти населення від тотального зубожіння в умовах глибокоїекономічної кризи. Від нас вимагають політики жорсткої економії, і це єстандартним рецептом економічного оздоровлення від МВФ, однаково застосовуванимдо всіх його позичальників. Але, якщо тим же грекам чи португальцям є щоекономити, то про яку економію можна говорити у випадку більшості українців,які ледь зводять кінці з кінцями, виживаючи на мінімальну пенсію і зарплату?Відтак, які б цілі ми не переслідували, не можна жертвувати своїми ж громадянами,межа добробуту яких не понижується просто тому, що її нікуди більше знижувати.
Крім того, малому і середньому бізнесу, підприємницькійініціативі слід нарешті дати можливість вільно дихати. Якщо сьогодні нестимулювати бізнес, то долати наслідки кризи просто не буде кому.
Таким чином, задоволення вимог наших партнерів не повинноприносити в жертву здатність громадян виживати в непростих умовах.
Бюджетний компроміс між урядом і парламентом має бутизнайдений в найближчі терміни. Переконаний, якщо прибрати з дискусій сутополітичну складову, порозуміння можна легко досягнути. При цьому недопустимоповторювати минулі помилки, голосуючи за чистий аркуш паперу, а потім додаючи вкабінетах потрібні норми до прийнятого закону. Бюджет треба прийняти, але зробитице слід адекватно – без політики і поспіху в передноворічну ніч.
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 15.05.2025 10:22
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9746
-
Угорщина та Словаччина свідомо залежать від енергоносіїв з РФ, маючи альтернативу: звіт
Бізнес 5523
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5016
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4513
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801