Пора робити вибір: субсидії або ефективна політика енергозбереження
З приходом опалювального сезону, починається активне обговорення доцільності та юридичних механізмів надання субсідій на оплату комунальних полсуг. Але лише компенсаціями енергоефективності не досягнути.
Прихід осеніу багатьох громадян і чиновників асоціюється зі звичною та місткою фразою «опалювальнийсезон». Це поняття включає в себе багато актуальних факторів: від елементарногожитлового комфорту до оплати послуг ЖКГ. А враховуючи регулярне підвищення цін наенергоносії, ця тема безпосередньо стосується практично кожного.
КабінетомМіністрів України анонсовано субсидування всіх малозабезпечених осіб, з огляду нарізке підвищення цін на енергоносії. Фінансування цих проектів здійснюється за принципомпокриття державою витрат на оплату частини комунальних послуг. Безперечно, означенапроцедура підтримки населення шляхом субсидування малозабезпечених верств необхідна,однак, держава зобов'язана запропонувати альтернативний шлях зниженню здійсненнявитрат на субсидування та зменшення споживання енергоносіїв у зв'язку з стрімкимїх підвищенням.
Субсидуванняв нинішньому форматі є малоефективним та не вирішує проблеми в цілому, оскількине зумовлює запровадження енергоефективногообладнання та відповідних матеріалів, а також альтернативних заходів зменшенняспоживання енергоносіїв, а лише покриває частину витрат, пов’язаних з їх оплатою.
Кошти, якізакладені в бюджеті на субсидії необхідно використати для кредитування впровадженнянаселенням енергозберігаючих технологій та відшкодування державою частини витратна їх оплату. Лише такі заходи нададуть можливість зменшити споживання енергоносіїв,що є надзвичайно актуальним з точки зору енергобезпеки держави з врахуванням відносинз Російською Федерацією.
Державою запроваджено пільгову програму кредитуваннязаходів з енергозбереження. Кабміном прийнято постанову (від 8 квітня2015 року № 231), якою для власників індивідуальних будинків передбачено відшкодуваннячастини суми кредиту у розмірі 30% на придбання енергоефективного обладнання таматеріалів. Для ОСББ та ЖБК передбачено компенсацію у розмірі 40%. До програми долучені "Ощадбанк", "Державний експортно-імпортний банк України" та"Укргазбанк". Але цього замало.
Наприклад,за ініціативи громади Львівщини запроваджено проект «Теплий дім», за умовами якого25% витрат на енергозбереження компенсується місцевим бюджетом. В свою чергу це«спровокувало» здійснення утеплення фасадів будинків, заміни вікон, встановленнятвердопаливних котлів, сонячних батарей тощо.
Як приклад,у Великобританії та Чехії на кожній батареї (!) намагаються встановити лічильникз регулятором подачі тепла. За таких умов, кожен споживач має змогу самостійно коригуватиспоживання енергії з врахуванням пори доби, температури повітря зовнішнього середовищатощо.
Саме такіпроекти (з запровадженням прозорого механізму кредитування населення) необхідні та економічно вигідні як для держави в цілому, так і для кожного громадянина. Кошти витрачаються не на оплату за спожиту енергію, а на запровадженнятехнологій щодо її економії.
Немає сумніву,що ціни на енергоносії будуть зростати, а тому без запровадження сучасних енергозберігаючихтехнологій нам просто не обійтися. І скільки б грошей та механізмів субсидуваннякомунальних платежів не закладалося в бюджет, на першому місці повинні бути не юридичніособливості, а здоровий глузд та розуміння того, як державі жити через декількароків.
- Поки ППО в дорозі — шахед вже у вікні Дана Ярова 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 607
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 283
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 210
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 142
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12391
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
8008
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6452
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
5834
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5769