Публічний бюджет - ефективний інструмент боротьби з корупцією
Наближається до свого логічного завершення бюджетна епопея 2016 року. Ще трохи і ми побачимо фінансові апетити України на наступний рік у вигляді затвердженого документа. Як і будь-який бюджет він, напевно, буде недосконалий, в ньому буде не стільки грошей
Наближаєтьсядо свого логічного завершення бюджетна епопея 2016 року. Ще трохи і ми побачимофінансові апетити України на наступний рік у вигляді затвердженого документа.Як і будь-який бюджет він, напевно, буде недосконалий, в ньому буде не стількигрошей скільки хотілося б. Але не буває досконалих бюджетів. Це завждикомпроміс між бажаннями і можливостями.
Але в ційстатті будемо акцентувати увагу не на цифрах. Хотілося б поговорити про такийаспект як прозорість та контрольованість публічних фінансів з боку суспільстваі громадянина.
Публічний бюджет: що, як, навіщо?
За своєюсуттю державний бюджет - це документ, що розподіляє блага, які заробили усіжителі України. Це наші спільні гроші. Тому цілком природним є прагнення знатихто, скільки і як їх витрачає. Одним словом, бажання контролювати наші спільнівитрати - це таке ж фундаментальне право, як право голосу, свобода слова тощо.
Це питаннянабуває все більшої актуальності в контексті боротьби з корупцією. Ні для когоне секрет, що саме в сфері витрачання бюджетних коштів «живе» величезнакількість зловживань, корупційних дій. І дуже часто це відбувається саме черезкулуарність.
Як заразвиглядає видаткова частина бюджету України? Це таблиця, де просто вказано назвурозпорядника коштів, зазначена сума, яку планується витратити, яка, в своючергу, розбита на кілька (вісім) складових. Цього достатньо, аби розумітиапетити конкретного відомства (органу влади), але мало для того щобконтролювати адекватність і прозорість витрачання коштів.
Для більшоїпрозорості бюджету, як мінімум в частині витрат, повинна бути можливість бачитибільш деталізовано під які проекти і статті розподілені кошти, що виділяються.Я все-таки вірю, що в бюджетній сфері витрати планують, тому таке розумінняобов'язково повинно бути присутнім.
Видатковачастина бюджету повинна перетворитися в інформаційну систему, розбиту на статтіз оборотами, інформацією про контрагентів, ПІБ одержувачів коштів. Кожнесписання коштів з статті бюджету має супроводжуватися прикріпленим до нього договором(додатками, доповненнями і т.п.) про закупівлю, умовами та результатамитендерів, актами, рахунками. І відображення цих операцій має бути у вільномудоступі для всіх громадян через інтернет.
Чому цеважливо? Тільки розуміючи, на рівні конкретного договору або фінансовоїоперації, як і на що були витрачені кошти можна судити про чесність, адекватністьта відкритість витрат. Зараз, дивлячись на бюджет, це зрозуміти неможливо. А,перефразовуючи відоме прислів'я «чорт криється саме в фінансових деталях».
Томубюджетні витрати мають бути абсолютно прозорими. Будь-який житель України, прибажанні, повинен мати можливість стати «ревізором» витрачання коштівдержбюджету. «Домовитися» з одним-двома ревізорами можна. Але якщо ревізорівбуде кілька мільйонів, то приховати факти нецільового використання та корупціїбуде неможливо.
Публічні фінанси. Що зроблено?
Не можнасказати, що в цьому напрямку нічого не зроблено. За останні два роки Україназначною мірою просунулася в питанні створення публічного бюджету. Як мінімум,політична воля в цьому питанні є.
Так, в 2015році був прийнятий закон «Про відкритість використання публічних коштів». Уньому прописані умови створення та роботи публічного бюджету. Вони, якщопорівнювати з ситуацією кількарічної давності, дуже прогресивні. У Законі прямовказується на необхідність створення «Єдиного веб-порталу використанняпублічних коштів» (ст.2).
Цей порталвже навіть створений (spending.gov.ua). Правда працює він поки що тільки втестовому режимі. Інформація на ньому не дозволяє в повній мірі деталізувативитрати держави, державних та комунальних підприємств.
Зволікання зреальним стартом роботи публічного бюджету стали можливі через те, що сам Законмістить ряд моментів, які дозволяють затягувати його втілення в життя. Особливоце стосується частини відповідальності за порушення, де максимально можливепокарання - штраф розміром у 850 грн.
Длястимулювання більш оперативної реалізації проекту публічного бюджету, необхідновнести зміни до Закону. Наприклад, заборонити списання коштів з рахунків безвідображення цих операцій на «Єдиному веб-порталі використання публічнихкоштів». Думаю, більш ефективного інструменту наповнити портал інформацієюпридумати не можна.
Природно, щонеможливо реалізувати ідею публічного бюджету абсолютно у всіх сферахсуспільних фінансів. Особливо це стосується галузі національної безпеки йоборони. Але там, де це можливо - це повинно бути застосовано в повній мірі.Хіба ми не в праві знати, скільки заробляє директор (та й будь-якийспівробітник) казенного заводу, комунального підприємства, суду і т.п.? За якоюціною було закуплено сировину або послуга, чи були там дотримані тендерніпроцедури? Маємо повне право! Тому що ми громадяни цієї держави! І це нашеспільне майно та фінанси!
Проекти, яківідкривають доступ до публічних фінансів повинні бути максимально реалізовані.Тільки включаючи «світло публічності», ми створюємо умови для ефективноїборотьби з корупцією. А це важливий крок на шляху до розвитку та процвітання.
- Поки ППО в дорозі — шахед вже у вікні Дана Ярова 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 607
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 280
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 210
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 142
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12378
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
7878
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6395
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
5821
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5763