Трикутник росту. Чому бізнес має бути зацікавлений платити вищі зарплати
Якщо порівняти вітчизняні реалії з європейськими, то очевидно, що Україна посідає одне з останніх місць у рейтингу платоспроможності працюючого населення в Європі
В ЗМІ регулярно з’являються результати досліджень рівня життя та купівельної спроможності населення різних країн. Вони різняться за підходами, параметрами і крітеріями оцінки, можуть, навіть, виглядати відверто заангажованими. Єдине лишається принципово незмінним – коли йдеться про Україну та українців, ми завжди на одному з останніх місць у рейтингах. Можна погоджуватись або не погоджуватись із твердженням про те, що, наприклад, середньостатистичний українець не може за свою середньодобову зарплату забезпечити всі свої базові середньодобові потреби. Але той факт, що українці бідніші, ніж решта націй Європи, навряд чи викличе в когось заперечення.
Це не тільки соціальна проблема, вона має серйозні наслідки для економіки в цілому. Чи є шанс хоча б почати її вирішувати у найближчому майбутньому?
На початку грудня Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік». Наступного року, як і в поточному році (та й у попередні роки), соціальні стандарти будуть переглядатися нарізно: прожитковий мінімум три рази – 1 січня, 1 липня та 1 грудня, а мінімальна зарплата – лише два рази – 1 січня та 1 жовтня.
Проте, зауважу, що в реальності показники, встановлені на 1 січня 2022 року співпадають зі встановленими на 1 грудня 2021 року. Відповідно, прожитковий мінімум, порівняно із поточним роком зросте лише у липні, а потім ще раз у грудні. А ось мінімальна зарплата підвищиться лише один раз – у жовтні. Окрім того, показник прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників державних органів, 1 січня 2022 не змінюється і складатиме, як і раніше, 2 102 гривні, оскільки цей показник регулюється спеціальними законами.
У макропрогнозі уряду під Держбюджет вказується, що інфляція може бути в межах 6,2%, а розмір прожиткового мінімуму у відносних величинах зросте на 10,8%. В свою чергу, мінімальна зарплата збільшуватиметься за рік вдвічі меншими темпами, ніж інфляція – на 3%, а розрахункова база для обчислення заробітних плат за Єдиною тарифною сіткою – взагалі не зросте. Відповідно, в державному секторі збільшення заробітних плат – або не планується, або їх встановлення буде регулюватися вже змінами до Держбюджету в наступному році.
Подібна ситуація з бюджетними показниками щодо базових соціальних стандартів закріплює досить негативну ситуацію, що склалася в Україні в останні десятиріччя, а саме – з підтриманням високого рівня бідності серед працюючого населення. Виходячи з того, що в типовому українському домогосподарстві, що складається приблизно з трьох осіб, є лише один працюючий, а більше половини доходу домогосподарства витрачають на придбання продуктів харчування, то, якщо зростання доходів працюючого не перекриває розміру інфляції, то домогосподарство починає економити на їжі. Якщо ж врахувати той факт, що впродовж 2021 року мінімальна зарплата зросла лише на 8,3%, а споживча інфляція перевищує 10%, то ми опиняємось у пастці можливості майбутнього інфляційного шоку і дефіциту товарів. Бо коли купівельна спроможність домогосподарств зменшується, то виробники схильні реагувати не зменшенням ціни, а часто навпаки - підвищенням, після чого скорочують обсяг пропозиції товарів та послуг або й взагалі зупиняють виробництво.
Загалом, проблема не лише і не стільки у рівні зарплат чи цін. Проблема в організації розподілу доданої вартості та створенні умов для ведення бізнесу. І, якщо за створення таких умов повністю відповідає держава, то ось для мотивації та стимулювання бізнесу підвищувати продуктивність праці та збільшувати частку перерозподілу доходу на користь найманих працівників варто мати налагоджений трьохсторонній процес перемовин в форматі: уряд-бізнес-профспілки. Без цього вирішити питання бідності серед працюючого населення навряд чи вдасться. Але як в Україні працює трикутник «уряд-профспілки-бізнес» і як він може працювати задля зменшення бідності працюючого населення – це тема вже одного з наступних блогів.
- Поки ППО в дорозі — шахед вже у вікні Дана Ярова 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 606
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 279
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 208
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 140
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 17992
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12305
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11632
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
7188
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6178