Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни?
Яким бачать завершення війни українці та що треба зробити для того, аби мир був справедливим.
Великдень – це завжди про тишу після бурхливих буднів, про перемогу життя над смертю, про воскресіння як можливість почати все заново. Але цього року ця тиша інша. Вона сповнена тривоги, і в ній особливо гостро чути гул дронів, сирен і шепіт дипломатичних кулуарів. Ми стоїмо на роздоріжжі війни – і це не просто переломний момент, це точка, в якій кожна наша дія здатна кардинально змінити історію. Цьогоріч для багатьох українців Великдень вкотре став символом надії: що після болю і втрат настане день, коли життя знову переможе.
Поворотний етап
«Переговори йдуть успішно», – говорять нам, але діти продовжують гинути на дитячих майданчиках. «Є прогрес», – чуємо ми, але люди вмирають просто в тролейбусах. «Війна майже закінчилась», – обіцяють із телевізорів, але росіяни дедалі жорсткіше тиснуть на фронті. Читаючи такі новини, важко позбутися відчуття когнітивного дисонансу.
Але якщо на мить відкинути емоції, то доводиться визнати – посилення терору під час переговорного процесу закономірне. Терор – це головна і єдина зброя росії, її спосіб «переконувати». Зараз війна вступає у поворотний момент саме через активізацію «миротворчих» зусиль США. Росіяни чудово це розуміють і намагаються встигнути захопити хоча б ще клаптик нашої землі, аби мати козир на переговорах. Саме тому вони б’ють без розбору по цивільних, намагаючись посіяти страх і паніку, традиційно посилюючи обстріли перед святами, важливими датами чи дипломатичними зустрічами. І хоч ця тактика не досягає своєї мети – українці не здаються і не просять про пощаду – ворог вперто її використовує. На жаль, нам слід бути готовими до того, що це триватиме ще достатньо довго.
Мир за будь-яку ціну?
«Мир на умовах росії небезпечніший за війну» – ця фраза після суперечки в Овальному кабінеті не раз звучала з вуст європейських чиновників. З одного боку, це звучить цинічно – особливо коли мова йде з комфортних кабінетів безпечних столиць, які не тероризують дрони та ракети. Але з іншого – українці й самі не готові на мир будь-якою ціною.
Це підтверджують і соціологічні дані. За результатами опитування групи «Рейтинг» у лютому 2025 року, 91% українців виступають проти переговорів між США та росією без участі України. 78% – проти виведення ЗСУ з Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей. 82% – не погоджуються з тим, щоб ці регіони, разом із Кримом та Севастополем, були визнані російськими у міжнародних договорах. І навіть нейтральний, позаблоковий і без’ядерний статус України не підтримує 56% опитаних.
Водночас дедалі більше людей погоджуються на прямі переговори з рф – таких вже 64%. А 81% вважають, що завершення війни можливе через компроміс на переговорах за участі третіх країн.
Ці цифри змушують замислитись: що ми маємо на увазі, коли говоримо «до закінчення війни»? Ми не живемо в умовах гібридного конфлікту – ми у повноцінній війні. Тож і її завершення не буде однозначним. Ще складніше дати відповідь на інше питання – що для нас означає Перемога?
Перемога крізь різні призми
На війні ти перемагаєш, коли ворог падає замертво. Якщо ти підбив танк, а екіпаж устиг втекти – це ще не перемога. Якщо поранив – теж не перемога, бо він повернеться у стрій. Справжня перемога – це коли загроза ліквідована повністю. І водночас ми розуміємо: знищити всю росію як джерело цієї загрози – поки що неможливо.
У тилу перемогу часто уявляють інакше – як повернення до кордонів. Але до яких саме? Тут є розбіжності.
За даними Центру Разумкова (березень 2025 року), лише 30% вважають перемогою повне відновлення кордонів станом на січень 2014 року. 17% – знищення армії рф і внутрішній колапс у самій росії. 22% – повернення до статус-кво на 23 лютого 2022 року. 11% – визволення всіх територій, окрім Криму. І ще 10% – просто припинення бойових дій, навіть якщо ворог залишиться на частині наших земель.
На перший погляд — картина неузгоджена.Але є й те, що об’єднує: 74% українців вірять у Перемогу. Це не просто цифра — це ресурс, з яким потрібно працювати. Саме на цій вірі маємо будувати переговорні позиції, внутрішню мобілізацію, мотивацію, готовність боротись.
Це спільне завдання — для влади, армії, тилу. Для кожного. Бо іншого вибору в нас немає. Особливо зараз — на четвертому році великої війни.
- Поки ППО в дорозі — шахед вже у вікні Дана Ярова 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 607
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 280
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 210
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 142
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви 96
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12366
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11642
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
7754
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6365
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
5793