Справи погіршилися? Як врятувати бізнес від краху
Відчуваєте, що коштів для ведення бізнесу не вистачає? Яка цьому може бути причина.
У моїй практиці був такий випадок: власник невеликого виробничого підприємства запросив мене, як економіста, допомогти йому знайти причину фінансових проблем у бізнесі. Його підприємство тривалий час досить успішно розвивалося, вийшло на ринок, зарекомендувало себе. Власник впроваджував нові технології, передовий досвід з цього напрямку, але в останні роки почав відчувати постійну потребу в коштах. З часом і позикові кошти не допомагали, до того ж підходив час їх віддавати.
Проаналізувавши фінансовий стан підприємства мною було встановлено:
1.Система оплати праці не відповідала фінансовим можливостям підприємства. Виробництво працювало не на повну потужність, не завжди були замовлення, тому частину часу працівники не були завантажені роботою. Щоб не втратити кваліфікованих фахівців, їм продовжували нараховувати пристойну оплату за весь робочий час.
Завжди, коли на будь-якому підприємстві виникають фінансові проблеми, то починають саме із скорочення витрат на зарплату. Хоча, як правило, зарплата не є основною причиною проблем, бо її доля в собівартості продукції чи послуг у нашій країні досить не значна. Але, усунувши неефективне використання робочої сили, часткової економії можна досягти.
2.Облік у виробництві був налагоджений не належним чином, тобто все, що було взято зі складу на виробництво, списувалося на вироблену продукцію. Враховуючи високу вартість сировини, контроль за її використанням міг би дати вагомий результат.
3.І найголовніше, визначаючи собівартість продукції не в повній мірі, враховувалися загальновиробничі витрати. Відповідно ціна на продукцію формувалася занижена. Звичайно, є ринок, який часто не дозволяє піднімати ціну до рівня прибутковості. Але, якщо власник розуміє, що цей виріб йому не вигідно випускати, бо він отримує збитки, то він, або здешевить, або знайде інші ринки збуту, або зовсім зупинить виробництво такої продукції.
Саме загальновиробничі витрати є «темною конячкою» у складі собівартості продукції чи послуг. До того ж, це не є стала величина, вона може змінюватися в результаті не тільки збільшення чи зменшення витрат, а і за зміни обсягів виробництва, бази розподілу, тощо.
Проблема ще полягає в тому, що коли підприємство працює не ритмічно, скоротити загальновиробничі витрати пропорційно випуску продукції не можливо. Бо є постійні витрати, які не залежать від того працює підприємство чи ні.
Формування собівартості продукції досить складний механізм. Далеко не кожен бухгалтер чи економіст може правильно її визначати. На таку ділянку роботи завжди ставлять самих досвідчених фахівців, які повинні постійно слідкувати і аналізувати цю величину у складі собівартості.
Тому задача економіста правильно визначити планову собівартість продукції та ціну, а бухгалтера - сформувати фактичну собівартість. Адже від цього залежить доля бізнесу.
Якщо на підприємстві є залишки готової продукції на складах, незавершене виробництво, заплутаний облік, то власник може роками не розуміти чому уся продукція ніби то прибуткова, фінансовий звіт показує прибуток, а у нього не вистачає коштів на ведення бізнесу.
Тому дуже важливо врахувати усі витрати, які несе підприємство на здійснення діяльності, закласти їх у собівартість продукції чи послуг та правильно визначити результат.
Своїх колег я завжди попереджаю: бухгалтер своєю діяльністю може принести підприємству штраф, а економіст – крах.
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук вчора о 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський 04.07.2025 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова 04.07.2025 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 04.07.2025 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 04.07.2025 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 04.07.2025 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Готують підвищення тарифів для населення 594
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 570
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 365
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 175
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 86
-
Що обрати замість моря – найкращі місця для відпочинку в Україні, ціни та тренди 2025
Життя 15743
-
Перевтілення Будди та нагляд партії. 90 років боротьби далай-лами з Китаєм – що далі
8415
-
Ідеальний формат харчування у готелі чи круїзі – гід для мандрівників
Життя 3438
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 3170
-
Батьки першокласників отримають по 5000 грн від держави: деталі
Фінанси 2667