Фонд держмайна лобіює заниження цін вугілля заради фейкової привабливості "Центренерго"
Ринок електроенергії, ФДМ, приватизація "Центренерго".
Фонд державного майна готується до приватизації одного з найбільших підконтрольних об’єктів – ПАТ «Центренерго». Після 1,5 років безпрецедентного грабунку державної електрогенеруючої компанії менеджерами олігарха Коломойського, ФДМ, начебто, відновив контроль над держпідприємством. При цьому, вже в 2021 році вони обіцяли завершити приватизаційний процес. На жаль, український ринок вугілля та український ринок електроенергії переживає тяжкі часи некомпетентного, а під час і злочинного, регулювання. Це призвело до колосальних збитків як вугільників, так і виробників електроенергії. Як продати виробника електроенергії в умовах безнадійної збитковості? На жаль, в ФДМ не придумали нічого кращого ніж, за ради продажу активу, завдати нових збитків і без того субсидійованій галузі – вуглевидобутку. Ця оборудка може щорічно коштувати 5 млрд грн платникам податків.
Ще у грудні 2020 року голова ФДМ Дмитро Сенниченко озвучив плани приватизувати «Центренерго» до кінця 2021 року. Відповідні наміри підтвердив тодішній в.о. Міністра енергетики Юрій Вітренко, додавши: «Якщо Фонд держмайна не зможе приватизувати «Центренерго», причому так, щоб залучити реального інвестора, який би вклав гроші в його модернізацію, тоді потрібно віддати його міністерству або Кабміну, щоб займатися вже з державної точки зору оптимізацією його діяльності, трансформацією і т.д».
Для того, щоб залучити «реального інвестора» необхідно продемонструвати привабливість цього ж активу для нього. Перед ФДМ постало непросте завдання – «Центренерго» фігурує у безлічі корупційних скандалів. Тільки трейдер Коломойського «Юнайтед Енерджі» заборгував цій компанії 725 млн грн. І знаючи звички пана Коломойського, розраховувати на повернення цих коштів навряд чи варто.
Щоб якось показати себе у кращому вигляді ПАТ «Центренерго» озвучило позитивні фінансові результати 2020 року: прибуток у сумі 50 млн грн. Ось тільки знову це виявилося маніпуляцією. В березня в ЗМІ була опублікована інформація, що в ході аудиту діяльності компанії було виявлено сумнівний контракт з фірмою оточення олігарха Коломойського, який ставить під сумнів отримання прибутку держкомпанією в 2020, про яку заявляв пан Сенниченко.
За моєю інформацією з Кабміну, представники Фонду держмайна намагаються скористатися ситуацією і вручну «знизити» витрати для Центренерго, щоб підвищити його «прибутковість» і «привабливість» для інвесторів. Його представники вимагають перекласти на державу ще більшу частку фінансування і так збиткового вуглевидобутку держшахт, знизивши фіксовану ціни на їхнє вугілля до 1350 грн/т. Це при тому, що на європейських ринках цей ресурс (вугілля марки Г) торгується на рівні 1950-2100 грн/т. Це без логістики. Більш того, собівартість видобутку держшахт становить 2 500 – 7 800 грн/т. Ця різниця оплачується у вигляді дотації бюджетом. Тобто, нами. 5 млрд грн на рік. ФДМ хоче збільшити цю дотацію, переклавши видатки з держкомпанії на платників податків ще на 3-5 млрд грн на рік.
Що би міг робити ФДМ для покращення становища «Центренерго» перед продажем:
● Покращення продажу електроенергії. Проведення внутрішнього розслідування щодо схем продажу одному покупцеві. Залучення високоякісних трейдерів для ефективного продажу в майбутньому.
● Домагання від НКРЕКП завершити реформу ринку електроенергії, а зокрема:
• Скасувати неринкові цінові обмеження, які заважають виробникам отримувати об’єктивну ціну.
• Створення повноцінного ринку допоміжної потужності. Це коли таким виробникам, як Центренерго, платять за послуги з балансування енергосистеми.
• Заборона імпорту демпінгового струму з Росії та Білорусі, який збиває ціну для українських виробників.
Що ФДМ робить натомість – домагається ще більшого заниження ціни на вугілля задля збільшення видатків держбюджету, задля створення тимчасової фейкової прибутковості Центренерго.
Що ФДМ отримає на виході?
Жодної пристойної пропозиції на купівлю держкомпанії. Тому що міжнародні інвестори ніколи не будуть працювати в такому регуляторному полі, який створили сьогодні в Україні. Єдиним, хто зможе купити «Центренерго», буде той олігарх, який зможе підтримувати таке регуляторне викривлення, таке санкціоноване державою перекладання фінансових проблем підприємства на платників податків. Це той олігарх, якого так героїчно з автоматами в руках виганяли з Центренерго ще декілька місяців тому, і який за мовчазної згоди можновладців продовжує грабувати державу, де тільки зможе.
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко вчора о 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський вчора о 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер вчора о 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK Олександр Черних 30.04.2025 11:00
- Проблеми з концентрацією уваги: чому виникають і чи варто бити на сполох? Ольга Малахова 29.04.2025 20:51
- Корпоративна безпека під час війни: як управляти ризиками в умовах невизначеності Тетяна Андріанова 29.04.2025 16:49
- Аргентина відкриває правду про нацистів і диктатуру Дмитро Зенкін 29.04.2025 14:59
- Заповіт під вибухами: як військові передають останню волю без нотаріуса Світлана Приймак 29.04.2025 13:47
-
Ухиляння від переговорів: Росія вже не хоче обговорювати зі США закінчення війни
Думка 42363
-
Битва палубних винищувачів: в Індії французькі Rafale без бою перемогли російські МіГи
Думка 19310
-
Індія та Пакистан на межі війни. Чи вийде зупинити нову ядерну загрозу – сценарії
10084
-
Аеропорт "Львів" заявив про загрозу закриття через житлову забудову Сокільників
Бізнес 6050
-
Угоду підписано: ресурси, перемир'я та гра на нервах
Думка 5060