Хроніки коронавірусу. З життя медзамовників
Чи покращилась ситуація із закупівлями товарі, робіт і послуг, спрямованих на боротьбу із короновірусною хворобою (COVID-19)?
В нещодавньому блозі я повідомляла про прийняття Закону України № 530, який вносить зміни про до Закону України «Про публічні закупівлі» та дасть можливість медзамовникам проводити закупівлі необхідних товарів, через укладення прямих договорів. При тому, укладені договори та додатки до них обов’язково оприлюднюватимуться в електронній системі закупівель.
Закон передбачив, що закупівля товарів, робіт чи послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) можлива виключно для переліку таких товарів, робіт чи послуг та у порядку, після їх затвердження Кабінетом Міністрів України.
Тиждень тому була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 225 «Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України». Постанова була спрямована на те, щоб надати можливість медзамовникам без зайвих зволікань та в найкоротші строки проводити закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з корона вірусною інфекцією.
Наскільки ж Постанова досягла поставленої мети? Спробуємо розібратися.
Як виявилось, для закупівлі товарів робі та послуг, зазначених у Переліку до Постанови, замовнику необхідно здійснити наступні кроки.
І). Замовник повинен призначити уповноважену особу (УЗО), відповідальну за проведення закупівель відповідно до Закону № 530 та Постанови № 225. Усі рішення УЗО оформлюються протоколом.
ІІ). Внести зміни до річного плану. Саме у річному плані оприлюднюється інформація про ціну та строк поставки товарів (надання послуг). Можна також зазначити інші характеристики предмета закупівлі. До речі, Постанова № 225 застосовується до всіх закупівель, незалежно від їх очікуваної вартості. (До цього питання ми ще повернемось).
ІІІ) Відповідно до Постанови замовник організовує та проводить закупівлі не раніше ніж через 48 годин з моменту оприлюднення інформації про закупівлю в електронній системі. В цей час готуються запрошення до потенційних учасників та надсилаються електронною поштою.
ІV. Замовник проводить переговори з учасниками (як варіант – по скайпу), результат яких фіксується в протоколі.
Учасник подає пропозицію та обов’язково підтверджує відсутність підстав для відмови йому в участі (інформація згідно частини 7 Постанови № 225).
V. Замовник укладає договір не раніше, ніж через 48 годин після оприлюднення річного плану.
VІ. До 19 квітня замовник оприлюднює звіт про укладений договір, договір про закупівлю та всі додатки протягом одного календарного дня з дня укладення договору.
Після 19 квітня замовник оприлюднює звіт про укладений договір, договір про закупівлю та всі додатки протягом трьох робочих днів з дня укладення договору.
Ось такий порядок проведення закупівлі запроваджений Постановою № 225.
Запитань багато і одне з них ‑ для чого пауза тривалістю в 48 годин з моменту оприлюднення інформації про закупівлю. Адже в умовах зростаючого попиту можна не встигнути закупити найнеобхідніше. Крім того, як вказувалось вище, Постанова № 225 застосовується незалежно від вартості предмета закупівлі.
В електронній системі закупівель реалізований функціонал, що дозволяє надавати ознаку COVID-19 закупівлям, які проводяться за новими правилами.
Я проаналізувала, які ж закупівлі і як саме проводились у перший тиждень "закупівель по-новому", результати дещо вразили.
Всього з двадцять третього по двадцять сьоме березня замовниками проведено понад 900 закупівель за процедурою звіт про укладений договір (COVID-19).
Що закуповували? Різне.
Лікарські засоби, маски, респіратори, тести, рукавички, захисні комплекти одягу.
А тепер найцікавіше. З усієї кількості проведених закупівель лише п’ятдесят дві – вартістю понад 200 тисяч гривень. Ті ж самі маски-респіратори-тести, але в значній кількості для потужних медичних закладів та апарати штучної вентиляції легенів.
Отже, без всіх цих змін переважна більшість закупівель могла б відбуватися швидше та зручніше, не завдаючи зайвий головний біль замовникам.
Навіщо було ускладнювати і так нелегке життя медзамовників в нинішніх умовах? Сподіваюся, що зовсім скоро така ситуація буде змінена на краще, адже Постанову №225 наразі доопрацьовують.
- 3 роки вторгнення. 11 років війни. 400 років нашої боротьби Володимир Горковенко 12:31
- Процедура переведення військовослужбовця в іншу частину після самовільного залишення Тетяна Шупик 12:16
- Несправедливі умови договорів: як захистити себе від пастки? Дмитро Зенкін 10:00
- Біженці та мирні перемовини: час працює проти України Любов Шпак 08:52
- Альтернативна енергетика: що краще – СЕС, ВЕС чи приватні ГЕС? Ростислав Никітенко 07:37
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша вчора о 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв 22.02.2025 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 216
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 175
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 91
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 85
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 2201
-
Що для України означає результат виборів у Німеччині
Думка 2051
-
Лідер сирного ринку проданий за борги. За Гадячсир заплатять 44 млн грн
Бізнес 1996
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1958
-
FT: У нового уряду Німеччини будуть проблеми зі збільшенням допомоги Україні
Фінанси 1387